TEATR IM. ADAM MICKIEWICZA W CZĘSTOCHOWIE – „SPRZEDAWCY GUMEK”

nowyam

41-krt-teatr-barakah-sprzedawcy-gumek-fot-11-piotr-dlubak

spektakl teatralny

Napisana znakomicie, podana niebanalnie; metaforyczna, w duchu Beckettowskim „smutna komedia”, w której tyrady o miłości zastąpione zostały scenami targowania się, a słowem kluczem do serca kochanki/kochanka stał się „czek”.

Sprzedawcy gumek” to alegoryczna opowieść o miłości. A w zasadzie o jej braku, o samotności i straconych życiowych szansach. Bohaterowie „Gumek” spotykają się w… aptece. Bela jest przedsiębiorczą farmaceutką, Cingerbaj nieśmiałym urzędnikiem, a Sprol spadkobiercą kilkunastu tysięcy… prezerwatyw, które chce sprzedać z zyskiem i ustawić się na całe życie. Postanawiają dać sobie ostatnią szansę i zawalczyć o miłość. Podejmują trójstronną grę o bliskość…

Levin prowokował. Naruszał wiele z ówczesnych tabu. Ale myślę, że nie używał nigdy prowokacji dla niej samej. Po prostu interesowały go tematy trudne, takie, o których ludzie nie lubią słyszeć i je odrzucają. Jego strategia polegała na tym, żeby widza wytrącać z dobrego samopoczucia i pokazać mu pewną niewygodną prawdę”. | Andrzej Bartnikowski

Sakramencko gorzka historia o interesownej miłości, złych inwestycjach życiowych i byle jakim pożądaniu” – pisano po polskiej prapremierze sztuki Hanocha Levina.

RECENZJE:

Inscenizacja, dokonana w Teatrze im. Mickiewicza przez Andrzeja Bartnikowskiego, mistrzowsko podkreśla zalety oryginału. Też jest ekstrawagancka, inteligentna, śmiała (…) (…) Cała trójka wykonawców osiąga takie poziomy emocji, że powietrze aż iskrzy, że wstrzymuje się oddech, a nawet łzy. Emocji tym silniejszych, że skontrastowanych z beztroskim absurdem scen komediowych”.

Joanna Skiba, Gazeta Wyborcza,

Hanoch Levin widział świat od stóp do głów. Od kłopotów z wypróżnieniem po kłopoty z sensem egzystencji. Od upierdliwości po akty strzeliste, od tkliwych westchnień po szczyty skurwysyństwa. I pokazywał ów świat w swoim teatrze w Tel Awiwie, łącząc nowoczesną, skondensowaną formę z poczciwością żydowskiego wodewilu. Umiał też pożenić okrucieństwo ze swojskim ciepłem. Nie bał się łez widowni; baczył, by nie zalewały kpiącej trzeźwości spojrzenia”.

Jacek Sieradzki „Przekrój”

NAGORDY:

– Złota Maska (2014) dla Michała Kuli za rolę Samuela Sprola oraz nominacje dla Agaty Ochoty-Hutyry i Antoniego Rota

41-krt-teatr-barakah-sprzedawcy-gumek-fot-5-piotr-dlubak

TWÓRCY:

autor: Hanoch Levin / tłumaczenie: Agnieszka Olek

reżyseria: Andrzej Bartnikowski

obsada: Agata Ochota-Hutyra, Michał Kula, Antoni Rot

scenografia: Wanda Kowalska, muzyka: Marcin Rumiński, akustyka: Dominik Głowacki

produkcja: Teatr im. Adama Mickiewicza (Częstochowa)

DATA PREMIERY: 20.12.2014.

CZAS TRWANIA: 135 min.

41-krt-teatr-barakah-sprzedawcy-gumek-fot-4-piotr-dlubak

LINKI:

http://teatr-mickiewicza.pl/sp80,Sprzedawcy-gumek

DATA: 10.10.2016, 19:00

MIEJSCE: PWST, ul. Warszawska 5