41.KRT -TEATR TU I TERAZ – „JAKOBI I LEIDENTAL”

41.KRT -TEATR TU I TERAZ – „JAKOBI I LEIDENTAL”

41. Krakowskie Reminiscencje Teatralne – „Kraina Szczęścia”

teatr-powszechnynowy

TEATR TU I TERAZ – „JAKOBI I LEIDENTAL”

41-krt-teatr-tu-i-teraz-jakobi-i-leidental-fot-11-marta-krawczynska

spektakl teatralny

Dwaj przyjaciele od lat spędzają wspólnie czas pijąc herbatę i grając w domino. Wszystko zmienia się, gdy jeden z nich postanawia „zacząć żyć pełnią życia i na swojej drodze spotyka kobietę….. Jakie konsekwencje przyniesie ta decyzja? Czy rzeczywiście szczęście jest na wyciągnięcie ręki?

Sztuka opowiada historię dwojga przyjaciół, mężczyzn w średnim wieku, od lat spędzających czas na piciu herbaty i grze w domino. Czterdziestoletni Itamar Jakobi właśnie uświadomił sobie, że urodził się, aby żyć. Dlatego postanawia zniszczyć przyjaźń ze swoim najlepszym (a może także jedynym?) przyjacielem, Dawidem Leidentalem i rozpoczyna świadome życie. Porzuca więc swego towarzysza, by związać się z przypadkowo spotkaną, niebanalną – jak się mu wydaje – kobietą… Opuszczony Leidental, nie mogąc znaleźć dla siebie miejsca, podąża za nim. Jakobi bierze ślub z nowo poznaną kobietą, która urzekła go swoimi zaletami ducha i ciała. Ale nie wszystko jest tak piękne, jak wydawało się na początku. Relacje damsko-męskie, w które miesza się porzucony przyjaciel, stają się coraz bardziej skomplikowane. Co zwycięży – miłość czy przyjaźń? I czy w ogóle chodzi tu o wielkie uczucia? Wszak zerwana przyjaźń u progu wielkiej miłości nie oznacza wyzwolenia z zależności od drugiego człowieka. Jedynie zmienia się ona z bezpiecznej zażyłości w ryzykowną grę.

Autor pokazał mechanizm uzależnienia się człowieka od człowieka, zarówno w przyjaźni, jak i w miłości, tę ostatnią zaś doszczętnie rozebrał na części składowe, dogrzebując się do jednej z podstawowych prawd o człowieku. Komedia Levina jest dosadną i zabawną historią, której bohaterowie w liryczno-satyrycznych songach opowiadają o swoich tęsknotach. Autor dzieli się wieloma celnymi spostrzeżeniami o naturze związków międzyludzkich. Jego bohaterowie są pełni kompleksów, zawiści, wad, ale i nieustannej nadziei na lepsze życie.

Spektakl utrzymany w stylistyce „Cabaretu Noir”. Inscenizacja niewystawianego dotąd w stolicy utworu Hanocha Levina jest okazją do zaznajomienia warszawskich widzów z dramatem powstałym w latach 70-tych ubiegłego wieku. Trójka popularnych aktorów w tragikomicznym wydaniu. Spektakl żywy, w tempie, z mocno zarysowanymi charakterami postaci. Groteska towarzyszy prawdziwemu dramatowi, śmiech igra ze wzruszeniem. Spektakl zabawny, w odbiorze przyjemny, zaskakujący swoją indywidualną formą, ale i nastrojowy, głęboki, skłaniający do refleksji nad kondycją jednostki w XXI wieku. Bohaterowie bliscy widzom poprzez ich typowo polskie cechy (zawiść, zazdrość, niespełnienie, frustracja), ale całość okraszona typowym dla autora poczuciem humoru i dużą dozą absurdu. Dla każdego.

Funkcjonalna, mobilna, zaskakująca scenografia. Kostiumy groteskowe, zindywidualizowane, całość utrzymana w monochromatycznej grze czerni i bieli. Intensywna, odważna charakteryzacja. Piosenki wykonywane przez aktorów na żywo wplecione we właściwą akcję fabularną. Elementy choreografii. Gra aktorska wyrazista. Intensywne tempo przebiegu zdarzeń. Nowoczesna w wyrazie gra świateł podkreśla nastrojowość kolejnych scen.

NAGRODY:

– Marcin Hycnar nominowany został w rankingu miesięcznika „Teatr” – „Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2013/2014” za najciekawszy debiut reżyserski;

– II Nagroda na Festiwalu Forum Młodej Reżyserii 2014 w Krakowie – dla Marcina Hycnara za reżyserię;

– wyróżnienie podczas Międzynarodowego Festiwalu Hanocha Levina w Teatrze Camerii w Tel Avivie w 2015 r.

41-krt-teatr-tu-i-teraz-jakobi-i-leidental-fot-7-marta-krawczynska

TWÓRCY:

autor: Hanoch Levin / tłumaczenie: Michał Sobelman

reżyseria: Marcin Hycnar

obsada: Katarzyna Herman, Jacek Braciak, Michał Sitarski

muzyka: Czesław Mozil, Filip Kuncewicz, scenografia: Julia Skrzynecka, współpraca scenograficzna: Joanna Walisiak-Jankowska

produkcja: Joanna Ochnik, Teatr Tu i Teraz (Warszawa), współprodukcja: Teatr Powszechny (Warszawa)

DATA PREMIERY: 06.06.2014

CZAS TRWANIA: 100 min.

41-krt-teatr-tu-i-teraz-jakobi-i-leidental-fot-10-marta-krawczynskaLINKI:

http://www.powszechny.com/spektakle/jakobi-i-leidental,s511.html

DATA: 12.10.2016, 19:00

MIEJSCE: MOS, ul. Rajska 12

Baner w newsie 851×315

O Autorze

Ekonomistka z artystyczną duszą. Miłośniczka koncertów na żywo. Otwarta na wszelkie gatunki muzyczne i nowe brzmienia, jednak najbliższa sercu jest szeroko pojęta muzyka alternatywna i progresywna. Ponadto w duszy gra jej synth-pop oraz muzyczne lata 80-te i 90-te. Zakochana po uszy w Depeche Mode. Od muzyki oczekuje jednego - oddziaływania na emocje. W wolnych chwilach lubi haftować, a jak tylko ma możliwość wybiera się na spacery i wycieczki rowerowe z aparatem i słuchawkami na uszach.

Ostatnio dodane: