Akademia Filmowa Barakah – Generacja X, czyli Młodzi, gniewni i apatyczni
Foto:wydarzenie facebook

Akademia Filmowa Barakah – Generacja X, czyli Młodzi, gniewni i apatyczni

Teatr Barakah
Akademia Filmowa Barakah /pokaz filmowy + prelekcja/ -> Generacja X, czyli Młodzi, gniewni i apatyczni

WYDARZENIE FACEBOOK

Zarówno dla Kevina Smitha, Kurta Cobaina, jak i innych dzieciaków należących do amerykańskiego Pokolenia X, oglądanie filmów niewymagających intelektualnie, o wątpliwych walorach artystycznych było czymś w rodzaju rytuału i wiązało się z jednym ważnym faktem – łatwo było je wyśmiać. Ten szczególny typ odbioru, polegający na połączeniu emocjonalnego zaangażowania i krytycznego dystansu stał się modelowym przedstawieniem podejścia Generacji X do tekstów medialnych i kulturowych, które propagowały styl życia, na jaki nie godzili się młodzi twórcy. Nic dziwnego więc, że z czasem pokolenie lat dziewięćdziesiątych – zagubione owoce baby boomu lat siedemdziesiątych – postanowiło swoją przekorną postawę ukazać za pomocą X. muzy. W tym cyklu pragniemy państwu przedstawić dzieła, które były osobliwym wyrazem sprzeciwu przeciwko konsumpcji lat osiemdziesiątych, masowości kultury i poszukiwaniu sensu egzystencji u schyłku wieku. Flanele i podarte dżinsy bardzo mile widziane.

akademia filmowa barakah

6 września 2016
„Sprzedawcy”, 1994 rok.
reż. Kevin Smith
czas: 1 godz. 32 min.

Legendarny film Keivna Smitha, który utorował mu drogę do sławy – To właśnie pracując w Quick Stop Groceries w prowincjonalnym New Jersey, Cichy Bob po zamknięciu sklepu pracował nad swoim pierwszym dziełem filmowym. Dziełem kręconym dosyć amatorsko i surowo, ale zyskującym przez to autentyczność i oryginalność, która temu niezależnemu obrazowi towarzyszy do dziś. Film nie ma typowej struktury narracyjnej, jest raczej zbiorem dykteryjek i osobliwych scenek o charakterze anegdotycznym – to właśnie one świadczą najlepiej o świadomości i charakterze relacji jakie budowało pokolenie Kevina Smitha w 1994 roku. Film opowiada oczywiście o sprzedawcach – młodych, znudzonych i komicznie apatycznych. Trudno jest w końcu mówić o byciu profesjonalnym subiektem, kiedy przejawia się tendencje antyglobalistyczne i antykonsumpcjonistyczne. Niewybredny dowcip i ich grunge’owe wybryki nadają zupełnie nowego znaczenia obsłudze typowego klienta pochodzącego z klasy średniej. Ich podejście do pracy wcale nie wyklucza tak niecodziennych zajęć jak gra w hokeja na dachu, quasi-seksu w pomieszczeniach służbowych, awantur w domu pogrzebowym czy dogłębnej analizy organizacji pracy na pokładzie gwiezdnowojennej Gwiazdy Śmierci…

Akademia Filmowa Barakah to cykliczne tematyczne pokazy filmowe. Obok niekwestionowanych arcydzieł, które zapisały się na stałe w historii kina, prezentujemy także obrazy kontrowersyjne, mniej znane lub zapomniane. Repertuar uzupełnią filmy, które nie miały dystrybucji kinowej w Polsce, a zostały docenione na zagranicznych renomowanych festiwalach. Każdy seans poprzedza prelekcja.

PRZYGOTOWANIE: Grzegorz Like

DATA: każdy wtorek miesiąca START: 19:30
WSTĘP: wolny

***

POZOSTAŁE WYDARZENIA W TYM TYGODNIU W BARAKAH:

–> 6, wtorek 19:30 Akademia Filmowa Barakah – Generacja X, czyli Młodzi, gniewni i apatyczni /pokaz filmowy + prelekcja/
–> 7, środa 20:00 Folk Session – jam z przytupem
–> 8, czwartek 21:00 It’s July Already (10 zł)
–> 9, piątek 21:00 Chochla Literacka – Pewnego razu w Anatolii, czyli noc z literaturą turecką
–> 10, sobota 19:00 „Jednoręki ze Spokane”
–> 10, sobota 21:00 Marian Kucharski Trio (pay what you want)
–> 11, niedziela 19:00 „Jednoręki ze Spokane”

Baner w newsie 851×315

Źródło wiadomości: materiały prasowe

O Autorze

Ekonomistka z artystyczną duszą. Miłośniczka koncertów na żywo. Otwarta na wszelkie gatunki muzyczne i nowe brzmienia, jednak najbliższa sercu jest szeroko pojęta muzyka alternatywna i progresywna. Ponadto w duszy gra jej synth-pop oraz muzyczne lata 80-te i 90-te. Zakochana po uszy w Depeche Mode. Od muzyki oczekuje jednego - oddziaływania na emocje. W wolnych chwilach lubi haftować, a jak tylko ma możliwość wybiera się na spacery i wycieczki rowerowe z aparatem i słuchawkami na uszach.

Ostatnio dodane: