ArtCafe Barakah-Chochla literacka
Foto:mat.prasowe

ArtCafe Barakah-Chochla literacka

artcafe-barakah-chochla-literacka-9-2-chochla-literacka-koszmary-i-duby-smalone-czyli-noc-z-literatura-grozy_grafikaChoć moda na wampiry przeminęła z początkiem pierwszej połowy tej dekady, istnieją w kulturze monstra i upiory, które będą żyć wiecznie. Są w końcu nieumarłe! Historia tzw. Powieści gotyckiej sięga już niemieckiego i angielskiego romantyzmu – Nieżywi i nie umarli w pełni inspirowali natchnionych poszukiwaczy dreszczyku emocji, którym niewypowiedziane podniecenie przynosiły myśli o wszelkich transmutacjach ludzkiego ciała i duszy.

Wszelakie monstra, które w przyszłości miały straszyć nas ze srebrnego ekranu często początkowo miały zupełnie inny wygląd, naturę i sens istnienia. Na karty swoich dzieł wprowadzili je sami wielcy mistrzowie, tacy jak Geothe („Narzeczona z Koryntu”) i Bürger („Lenora”), natomiast osobisty lekarz i przyjaciel Byrona, Jakub Polidori, stworzył w 1816 roku jednego z najbardziej znanych literackich wampirów – Lorda Ruthvena. Pomysł na tę postać zrodził się prawdopodobnie podczas wieczornych zebrań towarzyskich w szwajcarskiej rezydencji Byrona, podczas to których każdy z uczestników zabawiał innych upiornymi opowieściami. Podobno atmosfera, która tam panowała, była momentami tak niesamowita, że jeden z uczestników tejże zabawy nawet zemdlał z wrażenia. Mowa tutaj o Percym B. Shelleyu, autorze poematu „Ozymandias” i ojcu Mary Shelley, która do życia powołała z kolei samego Frankensteina. Oczywiście na kartach swojej powieści… Mamy nadzieję, że podczas naszego spotkania nikt nie zemdleje w upiornym uniesieniu, ani nie zdarzy się nic podobnego, ale gwarantujemy, że emocje sięgną zenitu!

Czekamy na Was! Przypominamy także o formule, która towarzyszy naszym spotkaniom – każdy może stanąć przed mikrofonem i poczęstować gości swoimi ulubionymi (w tym własnymi) utworami. Mowa tutaj zarówno o literaturze jak i muzyce, improwizacji i bogowie wiedzą, czym jeszcze!

Twórcy Chochli literackiej to przede wszystkim trójka młodych twórców, których w grupę literacką połączyła praca nad Nocami Waniliowych Myszy, autorskim projektem Teatru Barakah będącym cyklem spektaklów z elementami kabaretu i piosenki, które cieszą się dużą popularnością w krakowskim świecie rozrywki i kultury. Od ponad roku przygotowują dla ArtCafe Barakah spotkania z literaturą, na których panuje zasada open microphone – każdy może zaprezentować swój ulubiony fragment lub własną twórczość. Nie brakuje również muzyki a każda z imprez kończy się widowiskowym jam session.

PRZYGOTOWANIE:
Dawid Barański – ukończył zarządzanie kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim, usiłuje skończyć dziennikarstwo; jak może to jeździ z plecakiem i bez celu; jak musi, to pisze, choć zdarza się, że pisze jak chce; z natury cynik i malkontent, ale ma znajomych; publikował w „Drugim Obiegu” i na portalu kulturatka.pl; udziela się w redakcji festiwalowej PKO OFF Camera i uzewnętrznia w niezależnym magazynie „Krata Kultury”;
Amadou Guindo – student Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim; poza tym niepoprawny optymista i niespokojna dusza z kompleksem Piotrusia Pana; Publikował m.in. na portalu Onet.pl, w „Magazynie” oraz „Dzienniku Polskim”; po wyczerpującej publicystycznej tułaczce odnalazł swój artystyczny zakątek w niezależnym magazynie kulturalnym „Krata Kultury”; w chwilach wolnych od marnowania czasu na kulturę prowadzi szkolenia z języka angielskiego; złoty człowiek – jak nie pije;
Grzegorz Like – kulturoznawca; z wykształcenia filmoznawca, z zamiłowania krzewiciel tradycji beatnikowskiej i rysownik; krakowski korespondent warszawskiego portalu Magazyn.pl, gdzie od przeszło dwóch lat zajmuje się konstruktywną krytyką literacką i relacjonowaniem krakowskich festiwali (m.in. Conrad Festiwalu i Festiwalu im. Czesława Miłosza); ma na swoim koncie wywiady z takimi ludźmi jak Mark Danner, Jan Jakub Kolski, Paul Auster, Raja Shehadeh i Marcin Meller; obecnie studiuje dziennikarstwo i grozi, że wyda swój zbiór gonzo-reportaży, które własnoręcznie zilustruje.

DATA: 23 IX 2016 [piątek] START: 21:00

WSTĘP: wolny

https://www.facebook.com/barakahartcafe

http://twitter.com/TeatrBARAKAH

http://www.facebook.com/TeatrBARAKAH

http://www.teatrbarakah.com/

Baner w newsie 851×315

O Autorze

Realistka dążąca do swoich marzeń , Kreatywność to moje drugie imię . Nie wyobrażam sobie życia bez muzyki , towarzyszy mi w ważnych momentach mojego życia . Niezmiernie zakochana i oddana Bajmowi oraz Beacie Kozidrak

Ostatnio dodane: