ArtCafe Barakah zaprasza na imprezę „Chochla Literacka” – Wieczór z Bukowskim
Foto:mat. prasowe

ArtCafe Barakah zaprasza na imprezę „Chochla Literacka” – Wieczór z Bukowskim

ArtCafe Barakah
Chochla literacka /impreza literacka/ -> Chochla Literacka – Chochla Allstars Wieczór z Bukowskim
15 lipca piątek godz. 21:00

ArtCafe Barakah - Chochla literacka 7.2 - Chochla Literacka - Chochla Allstars Wieczór z Bukowskim__grafika

„Denis! Denis, prowadzisz to cholerne spotkanie… Przerwę w połowie, jeśli nie dostanę drugiej butelki wina!” – kto kiedykolwiek widział Bukowskiego czytającego swoje wiersze na żywo, ten przekonał się zapewne, że totalny chaos, który tam panował i niekonwencjonalne zachowanie autora sprawiają, że czytanie odbywa się w aurze bliższej koncertowi punkowemu niż wieczorkowi poetyckiemu. Wspólnie spróbujemy odtworzyć naturę i atmosferę tamtych wieczorów z Bukowskim i jego literaturą – czekają na Was Wasze ulubione utwory w nietypowych aranżacjach i wykonaniach.

Pisarstwo Bukowskiego prezentuje się jako bardzo prosta, niemalże reportażowa forma zapisu codzienności. Jego styl ociera się o lapidarność i rażące nieskomplikowanie. W tym jednak odnaleźć właśnie można jakość jego prozy. Bukowski niczym Van Gogh przedstawia rzeczywistość, którą pojmuje przez pryzmat swojej własnej charakterystycznej i osobliwej percepcji. Tworzy obraz ludzi, przedmiotów i wnętrz, w których wydarzyła się zwyczajność i przeciętność. Nigdy nie pozwala sobie na nietrzeźwość w przedstawianiu jego świata. Te zaciemnione bary, nieodmalowane ściany stają się scenerią dla zdarzeń w jakiś sposób dziwnie uświęconych. Bukowski i jego światy, jakich nikt nie chce znać, są jednak podskórnie znajome i przyciągające dla każdego. Łatwo stwierdzić, że był on autorem prawdziwie celebrującym życie. Skupiał się na przedstawieniach tego, co jest zupełnie niereprezentatywne i z pozoru nieciekawe. Odszukiwał jednak w surowej materii coś zmuszającego nas do szukania w niej czegoś skrzętnie ukrytego. Niemalże metafizycznego. Niczym poczciwy Van Gogh, tworząc obraz przedstawiający na przykład stare buty. Obuwie, które przecież codziennie wkłada pewna kobieta wykonująca pracę, jaka w oczach wszechświata mogłaby być najnudniejszą, ale pozwala utrzymać równowagę w uniwersum ludzkich spraw… Ale to już zupełnie inna historia. Można domniemać, że Bukowski pisząc o swoich licznych upadkach sporządza swój własny „Autoportret z obciętym uchem”

Czekamy na Was! Przypominamy także o formule, która towarzyszy naszym spotkaniom – każdy może stanąć przed mikrofonem i poczęstować gości swoimi ulubionymi (w tym własnymi) utworami. Mowa tutaj zarówno o literaturze jak i muzyce, improwizacji i bogowie wiedzą, czym jeszcze!

Twórcy Chochli literackiej to przede wszystkim trójka młodych twórców, których w grupę literacką połączyła praca nad Nocami Waniliowych Myszy, autorskim projektem Teatru Barakah będącym cyklem spektaklów z elementami kabaretu i piosenki, które cieszą się dużą popularnością w krakowskim świecie rozrywki i kultury. Od ponad roku przygotowują dla ArtCafe Barakah spotkania z literaturą, na których panuje zasada open microphone – każdy może zaprezentować swój ulubiony fragment lub własną twórczość. Nie brakuje również muzyki a każda z imprez kończy się widowiskowym jam session.

PRZYGOTOWANIE:
Dawid Barański – ukończył zarządzanie kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim, usiłuje skończyć dziennikarstwo; jak może to jeździ z plecakiem i bez celu; jak musi, to pisze, choć zdarza się, że pisze jak chce; z natury cynik i malkontent, ale ma znajomych; publikował w „Drugim Obiegu” i na portalu kulturatka.pl; udziela się w redakcji festiwalowej PKO OFF Camera i uzewnętrznia w niezależnym magazynie „Krata Kultury”;

Amadou Guindo – student Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim; poza tym niepoprawny optymista i niespokojna dusza z kompleksem Piotrusia Pana; Publikował m.in. na portalu Onet.pl, w „Magazynie” oraz „Dzienniku Polskim”; po wyczerpującej publicystycznej tułaczce odnalazł swój artystyczny zakątek w niezależnym magazynie kulturalnym „Krata Kultury”; w chwilach wolnych od marnowania czasu na kulturę prowadzi szkolenia z języka angielskiego; złoty człowiek – jak nie pije;

Grzegorz Like – kulturoznawca; z wykształcenia filmoznawca, z zamiłowania krzewiciel tradycji beatnikowskiej i rysownik; krakowski korespondent warszawskiego portalu Magazyn.pl, gdzie od przeszło dwóch lat zajmuje się konstruktywną krytyką literacką i relacjonowaniem krakowskich festiwali (m.in. Conrad Festiwalu i Festiwalu im. Czesława Miłosza); ma na swoim koncie wywiady z takimi ludźmi jak Mark Danner, Jan Jakub Kolski, Paul Auster, Raja Shehadeh i Marcin Meller; obecnie studiuje dziennikarstwo i grozi, że wyda swój zbiór gonzo-reportaży, które własnoręcznie zilustruje.

DATA: 15 VII 2016 [piątek] START: 21:00
WSTĘP: wolny

***

Pozostałe wydarzenia w tym tygodniu Teatr Barakah/ ArtCafe Barakah:

literatura
->> 15 lipca, piątek o 21:00 – Chochla Literacka – Chochla Allstars: Wieczór z Bukowskim

muzyka
->> 13 lipca, środa o 21:00 – Rytmiczna Barakah
->> 16 lipca, sobota o 22:00 – Krakowska Noc Jazzu – Magdalena Iwińska Quartet

film
+ Przegląd kina irańskiego:
->> 13 lipca, środa o 19:00 – „Półksiężyc”
+ Letnia Akademia Filmowa Barakah – Lipcowa Chłodnia kinowa
->> 12 lipca, wtorek o 19:30

***

Więcej informacji o repertuarze Barakah i wydarzeniach:
www.teatrbarakah.com
www.facebook.com/TeatrBARAKAH
https://www.facebook.com/barakahartcafe
twitter.com/TeatrBARAKAH

Źródło: materiały prasowe

Baner w newsie 851×315

O Autorze

Ekonomistka z artystyczną duszą. Miłośniczka koncertów na żywo. Otwarta na wszelkie gatunki muzyczne i nowe brzmienia, jednak najbliższa sercu jest szeroko pojęta muzyka alternatywna i progresywna. Ponadto w duszy gra jej synth-pop oraz muzyczne lata 80-te i 90-te. Zakochana po uszy w Depeche Mode. Od muzyki oczekuje jednego - oddziaływania na emocje. W wolnych chwilach lubi haftować, a jak tylko ma możliwość wybiera się na spacery i wycieczki rowerowe z aparatem i słuchawkami na uszach.

Ostatnio dodane: