Ultimate magazine theme for WordPress.

Blues – muzyka uczuć w wykonaniu duetu Keith Dunn i Harsh Guitar Mark w DK „Strzecha” (23 kwietnia)

Wyśmienitą dawkę bluesowych dźwięków 23 kwietnia zaserwuje Marek Wojtowicz (Harsh Guitar Mark) wraz z harmonijkarzem z USA Keithem Dunnem. Koncert zapowiada się niezwykle klimatycznie. W pierwszej części artysta z USA zagra solo na harmonijce ustnej, w drugiej – wystąpi w duecie z Harsh Guitar Markiem inspiratorem muzycznego wydarzenia.

„The Facts Of Life”- słowa Williama Dixona „definiują” bluesa. – Blues to muzyka związana z głęboką sferą ducha. Wywodzi się z muzyki gospel – pieśni ewangelicznej. Od samego początku związany był z feelingiem. Wykonawcy grając bluesa ekspresyjnie wyrażali swoje uczucia. Muzyką wołali o lepsze jutro, przekraczając swoje egzystencjalne trudne położenie. Nie były to jednak stany przygnębienia, smutku czy dekadencji, a raczej nadziei i optymizmu – tłumaczy Marek Wojtowicz pomysłodawca koncertu bluesowego. Warto również podkreślić, że rdzenne bluesy pozbawione były agresji.

Blues narodził się na południu Stanów Zjednoczonych wśród niewolników. – Pierwsi bluesmani często nie potrafili czytać, ani pisać, ale genialnie posługiwali się „sercem”. Ich fenomen polegał na fantastycznym poczuciu rytmu, przenoszeniu akcentów, co powoduje, że blues jest niezwykle synkopowany, a nogi same ruszają się do tańca – mówi M. Wojtowicz.

O niezwykłych uczuciach, jakie wywołuje blues zainteresowani będą mogli przekonać się już 23 kwietnia o godz. 18.00, bowiem Raciborskie Centrum Kultury wraz z Markiem Wojtowiczem zapraszają na wspaniałą muzyczną ucztę. Przed publicznością wystąpi znakomity artysta Keith Dunn. Towarzyszyć mu będzie Marek Wojtowicz (Harsh Guitar Mark) gitarzysta, prezes Son House Gospel Blues Society oraz twórca i dyrektor artystyczny festiwalu Motywy Bluesa.

Keith Dunn to śpiewający harmonijkarz, o przepotężnym głosie. Jest również autorem tekstów i producentem muzycznym. Keith jest bostończykiem, obecnie mieszka w Amsterdamie. Jego twórczość znana jest na całym świecie. Dla raciborskiej publiczności w pierwszej części koncertu zagra solo na harmonijce ustnej i wykona kilka swoich charakterystycznych kompozycji. W drugiej części koncertu dołączy do niego Harsh Guitar Mark, by zabrać słuchaczy w podróż po standardach bluesowych.

Koncert zapowiada się niezwykle imponująco, bowiem jest preludium do IX Festiwalu Motywy Bluesa. Wydarzenie odbędzie się 23 i 24 czerwca. Wówczas Racibórz po raz kolejny odwiedzą sławni bluesmani z USA oraz utalentowani polscy artyści, którzy inspiracje czerpią z bluesa. Obie imprezy wpisują się w program obchodów 800-lecia nadania praw miejskich Raciborzowi.

Przygotowania do festiwalu jeszcze trwają, a tymczasem w kasie Raciborskiego Centrum Kultury czekają bilety na kwietniowy koncert bluesowy, który odbędzie się 23.04 w DK Strzecha przy ul. Londzina 38. Wrażenia, uczucia i dobra atmosfera – gwarantowane, a koszt biletu to tylko 10 zł.


***
Autor: Justyna Korzeniak/ Adventure Media

Zdjęcie: Raciborskie Centrum Kultury

***


Miasto Racibórz
w 2017 roku świętuje 800 lat nadania praw miejskich, z tej okazji zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń kulturalno – sportowych dla jego mieszkańców.
Historyczne miasto położone na Górnym Śląsku po dziś dzień zachowało wiele cennych zabytków, które odrestaurowane przyciągają turystów z kraju i zagranicy. Dodatkowo w roku jubileuszowym władze miasta zaplanowały liczne koncerty, wystawy, wydarzenia sportowe, w tym m.in.: projekt 4 Biegi Racibórz, Dni Raciborza, Intro Festiwal czy Memoriał. Szczegóły na temat obchodów 800-lecia Raciborza dostępne są na stronie internetowej, pod adresem:
http://800lat.raciborz.pl/.

***

KONTAKT:
800 lat Raciborza

www.800lat.raciborz.pl

Komentarze są zamknięte, ale 1 | Trackbacks i Pingbacks są otwarte.