Charytatywny „Tłusty Czwartek” w Teatrze Dramatycznym
Foto:Anna Słodkiewicz

Charytatywny „Tłusty Czwartek” w Teatrze Dramatycznym

Czwartkowy wieczór upłynął mi pod znakiem niezwykłej „uczty” teatralnej. Uczta ta była zacna ze względu na możliwość uczestnictwa w dwóch genialnych spektaklach „BYĆ” oraz „Tolek Banan” zaprezentowanych przez amatorskie grupy teatralne. Wieczór ten dodatkowo był dedykowany na rzecz wałbrzyszanki Marty Potężnej, która na skutek nieszczęśliwego wypadku zapadła na dość mało popularną w Polsce chorobę – algodystrofię. Poniżej znajdziecie kilka informacji jak można wspomóc Martę, jednak najpierw kilka słów o samych spektaklach.

„BYĆ”. Sam tytuł z jednej strony właściwie mówi niewiele, a z drugiej daje do myślenia, bo można go bardzo różnie interpretować. Na wstępie usłyszeliśmy historie z dzieciństwa 6 bohaterów spektaklu. Następnie byliśmy świadkami niezwykłej dyskusji na temat wiary, sakramentów i polskości. Każdy z bohaterów przedstawił „swoje” poglądy, które w moim odczuciu symbolizowały poglądy różnych grup społecznych. Cały spektakl był próbą odpowiedzi na pytanie: kim jesteśmy my Polacy, kim jest każdy z nas? Jednak odpowiedź musimy znaleźć sami w sobie.

„Tolek Banan”. W przeciwieństwie do poprzedniego spektaklu, tytuł od razu przywołuje skojarzenia z serialem „Stawiam ta Tolka Banana”. Jednak i tu nie zabrakło elementu zaskoczenia. Była to współczesna wersja tej historii umiejscowiona w Wałbrzychu. Na początku poznajemy Julka. Przypadkiem trafia on na bandę osiedlowych łobuzów, włóczących się bez celu po ulicach i szukających „kłopotów”. Pod pewnymi warunkami postanawia dołączyć do ich ekipy – „Wiary”. Któregoś dnia na osiedlu  niespodziewanie pojawia się mężczyzna, który podaje się za Tolka Banana. Na mieście krążą o nim różne historie, że jest hackerem albo złodziejem – każdy ma swoje wyobrażenie na ten temat. Faktem jest jednak to, że Tolek jest dla „Wiary” swego rodzaju wzorem do naśladowania. Tolek przedstawia ekipie propozycję współpracy pod warunkiem, że przejdą kilkuetapowy test i się wykażą. Jednym z zadań są prace społeczne co wzbudziło oburzenie członków ekipy, ale w końcu się zgodzili. W trakcie kolejnego z zadań, przy rozładunku i obserwacji TIRów, Tolek zostaje aresztowany. Mimo wszystko ekipa postanawia dokończyć zlecone im zadanie. Na koniec okazuje się, że „Tolek” to tak naprawdę Szymon student ekonomii, który jest autorem projektu unijnego mającego na celu „wyciąganie” młodych ludzi z ulicy.

To było kolejny raz kiedy mogłam patrzeć na młodych ludzi, którzy dzielą się z nami swoją pasją do teatru.

Relacja: Anna Słodkiewicz

charytatywny czwartek

A teraz krótkie przybliżenie osoby Marty Potężnej:
[su_quote cite=”Marta Potężna”]Mam na imię Marta. W 2013 r. uległam wypadkowi i uszkodziłam kolana. Niestety w efekcie nieprawidłowego leczenia zamiast poprawy nastąpiło pogorszenie. Pierwsza operacja stała się początkiem kolejnych, które nie przyniosły ulgi. Konsekwencją złego rozpoznania i nieprawidłowego leczenia jest algodystrofia. Zbyt późno zdiagnozowana jest chorobą przewlekłą. Poza niesprawnością najgorszą rzeczą jest paląco-piekący ból i sztywność całych kończyn. Dotyk materiału, ćwiczenia, spadek temperatury czy wilgoć powodują nasilenie dolegliwości. Na pozór wygląda się na zdrową osobę, ale tak naprawdę bólu i cierpienia nie da się opisać. Osoby cierpiące na tą dolegliwość są często niezrozumiane przez lekarzy i bliskich oraz posądzane o symulowanie. Po domu poruszam się z trudem, a o wyjściu bez asysty drugiej osoby mogę jedynie pomarzyć. Choroba bardzo szybko postępuje. Wymagam specjalistycznej opieki lekarskiej, rehabilitacji oraz sprzętu ortopedycznego. Dzięki Państwa wsparciu mogę kontynuować rehabilitację i wykupować wszystkie leki, które uśmierzają ból i umożliwiają dalszą walkę o powrót do zdrowia. Za to z całego serca dziękuję. Niestety mój aktualny stan zdrowia wymaga kolejnych operacji i dalszego leczenia. W Polsce jest to niewykonalne, dlatego zwracam się z prośbą o dalszą pomoc i wsparcie, bo sama jestem bez szans.[/su_quote]

Marcie można pomóc w następujący sposób:

  1. dokonując wpłaty na konto fundacji AVALON: nr konta: 62 1600 1286 0003 0031 8642 6001, tytuł: Potężna, 3541
  2. wysyłając SMS na nr 75 165 o treści POMOC 3541, koszt SMSa to 5zł netto (6,15 brutto)
  3.  przekazując 1% swojego podatku wpisując w odpowiednim miejscu nr KRS Fundacji AVALON: 0000270809 oraz cel szczegółowy: ” Potężna 3541″

Źródło: ulotka informacyjna

Baner w newsie 851×315

O Autorze

Ekonomistka z artystyczną duszą. Miłośniczka koncertów na żywo. Otwarta na wszelkie gatunki muzyczne i nowe brzmienia, jednak najbliższa sercu jest szeroko pojęta muzyka alternatywna i progresywna. Ponadto w duszy gra jej synth-pop oraz muzyczne lata 80-te i 90-te. Zakochana po uszy w Depeche Mode. Od muzyki oczekuje jednego - oddziaływania na emocje. W wolnych chwilach lubi haftować, a jak tylko ma możliwość wybiera się na spacery i wycieczki rowerowe z aparatem i słuchawkami na uszach.

Ostatnio dodane: