Dni Mariana Jachimowicza – relacja

Dni Mariana Jachimowicza – relacja

Wykłady, warsztaty literackie, przedstawienia, czytanie wierszy i wiele innych atrakcji przygotowali organizatorzy Dni Mariana Jachimowicza.

Zanim się one rozpoczęły, mieszkańcy Wałbrzycha mogli zapoznać się z twórczością poety. Nie z tomików, co wydawałoby się oczywiste, ale z raczej nietypowych miejsc – witryn na przystankach autobusowych i chodników w różnych miejscach Wałbrzycha.

Uroczyste obchody rozpoczęły się 12 maja w Bibliotece pod Atlantami. Zainaugurował je Karol Maliszewski, wygłaszając wykład o twórczości Jachimowicza, a osoby, które znały poetę, m.in. Antoni Matuszkiewicz i Jacek Czarnik, podzieliły się emocjonalnymi wspomnieniami i refleksjami.

Kolejnego dnia obchody przeniosły się w inne miejsca Wałbrzycha. W Publicznej Szkole Podstawowej nr 30 uczniowie wystawili spektakl pt. „Śladami Poety”, a przewodnicy z wałbrzyskiego koła PTTK poprowadzili wycieczkę „Śladami Mariana Jachimowicza”. Wiodła ona przez miejsca na Starym Zdroju i w Szczawnie – Zdroju, które chętnie odwiedzał poeta, jego mieszkanie przy ulicy Bardowskiego oraz cmentarz przy ul. Żeromskiego, gdzie uczestnicy złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie Mariana Jachimowicza.

14 i 16 maja wałbrzyska młodzież uczestniczyła w organizowanych przez Bibliotekę pod Atlantami warsztatach literackich „Z Mistrzem Jachimowiczem”, podczas których poznawała jego wiersze, brała udział w grze terenowej, a także poznawała Pokój Pamięci Poety.

W następnym dniu, podczas akcji „Mistrz łączy pokolenia”, w atrium biblioteki rozbrzmiewały wiersze Jachimowicza. Recytowali je uczniowie Zespołu Szkół nr 3, zaprzyjaźnieni z biblioteką czytelnicy: Anna Mydlikowska, Wiesław Soszyński i Tadeusz Maczuba oraz przedstawiciele środowisk twórczych: Elżbieta Gargała, Wiesława Kamińska, Elżbieta Rosicka, Krzysztof Kobielec i Roman Gileta.

18 maja odbył się multimedialny wieczór „Mistrz ma głos”, który zakończył Dni Mariana Jachimowicza. Działająca przy Wałbrzyskim Ośrodku Kultury Młodzieżowa Grupa Teatralna „Jestem, Hej”, przedstawiła swój odbiór twórczości i życia Poety. Ostatnim akcentem wieczoru była projekcja dokumentalnego portretu Jachimowicza pt. „Jestem tym, co mnie otacza”.

Dni Mariana Jachimowicza były tylko wstępem do wielu innych wydarzeń związanych z osobą i twórczością wałbrzyskiego poety. Aktualnie trwającą dwa konkursy: organizowany przez Bibliotekę pod Atlantami regionalny konkurs fotograficzno-plastyczny „Moje widzenie wierszy Mistrza” oraz V Jubileuszowy Międzynarodowy Konkurs Poetycki Imienia Mariana Jachimowicza, zorganizowany przez Stowarzyszenie Autorów Polskich, Oddział Wałbrzych.
Ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi konkursów oraz innych wydarzeń związanych z Rokiem Mariana Jachimowicza zapoznać się można na stronie atlanty.pl.

Relacja i foto: materiały prasowe

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

Baner w newsie 851×315

O Autorze

Ekonomistka z artystyczną duszą. Miłośniczka koncertów na żywo. Otwarta na wszelkie gatunki muzyczne i nowe brzmienia, jednak najbliższa sercu jest szeroko pojęta muzyka alternatywna i progresywna. Ponadto w duszy gra jej synth-pop oraz muzyczne lata 80-te i 90-te. Zakochana po uszy w Depeche Mode. Od muzyki oczekuje jednego - oddziaływania na emocje. W wolnych chwilach lubi haftować, a jak tylko ma możliwość wybiera się na spacery i wycieczki rowerowe z aparatem i słuchawkami na uszach.

Ostatnio dodane: