Filharmonia Sudecka zaprasza na koncert symfoniczny „Romantyczny Maj”
Foto:mat. prasowe

Filharmonia Sudecka zaprasza na koncert symfoniczny „Romantyczny Maj”

romantyczny maj plakat_06 small

Filharmonia Sudecka w Wałbrzychu zaprasza na koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej, którą gościnnie poprowadzi Juan Carlos Lomonaco, 6 maja 2016 o godzinie 19, w sali koncertowej przy ul. Słowackiego 4. Jako solista wystąpi Alessandro Marangoni (fortepian).

Tematem koncertu są dzieła epoki romantyzmu, a koncert nosi nazwę Romantyczny maj. Wysłuchamy uwertury do opery „Halka” Stanisława Moniuszki, Ronda a’la Krakowiak oraz Andante Spianato i Wielkiego Poloneza Es-dur, oraz Poematu symfonicznego „Preludia” Ferenca Liszta.

Stanisław Moniuszko nie zabiegał o pozycję narodowego wieszcza. Po latach zniewolenia zaborami pilnie potrzebowaliśmy określonego obrazu twórcy: przepowiadacza przyszłości, jasnowidza, proroka. I choć trudno takie cechy przypisywać kompozytorom muzyki, Moniuszko i Chopin stanęli obok narodowych wieszczów literackich Mickiewicza, Słowackiego, Krasińskiego, Wyspiańskiego i Norwida. Jest więc „Halka”, opera narodowa Stanisława Moniuszki własnością, która buduje wizerunek polskiej ludowości, naszą tożsamość. „Halka” – wciąż podziwiana i lubiana!

Nowoczesny kanon kultury narodowej kurczy się i uprasza. Wciąż Polak słuchający Chopina, jak pisze Norman Davies, „słucha najczystszego możliwego destylatu polskiej kultury”. Z tego kanonu usłyszymy Rondo a’la Krakowiak oraz Andante Spianato i Wielki Polonez Es-dur.

Poemat symfoniczny „Preludia” Ferenca Liszta wprowadza uniwersalny wątek do repertuaru koncertu. Osnuty na kanwie symboliki drogi życiowej, z programem literackim zawiera także komentarz samego kompozytora: „czyż życie nie jest szeregiem preludiów do owej nieznanej pieśni, której pierwszą wzniosłą nutę intonuje śmierć?” Utwór pełny szczerego uczuciowego wyrazu i wciągającego dramatyzmu. Popisowy fragment koncertu najlepszych orkiestr i dyrygentów!

Baner w newsie 851×315

O Autorze

Ekonomistka z artystyczną duszą. Miłośniczka koncertów na żywo. Otwarta na wszelkie gatunki muzyczne i nowe brzmienia, jednak najbliższa sercu jest szeroko pojęta muzyka alternatywna i progresywna. Ponadto w duszy gra jej synth-pop oraz muzyczne lata 80-te i 90-te. Zakochana po uszy w Depeche Mode. Od muzyki oczekuje jednego - oddziaływania na emocje. W wolnych chwilach lubi haftować, a jak tylko ma możliwość wybiera się na spacery i wycieczki rowerowe z aparatem i słuchawkami na uszach.

Ostatnio dodane: