Filmy etiudowe w Polsce

Filmy etiudowe w Polsce

Dlaczego w Polsce  tak bardzo popularne są  filmy etiudowe?
Prawie każda komedia romantyczna, z dość wysokim budżetem właśnie, jest zbudowana w takim stylu. Ma to swoich zwolenników jednak ma również swoich przeciwników.
Można spekulować, dlaczego takie filmy zostają nakręcone. Może dlatego, że jest to łatwe? Jednak dużo drugoplanowych tematów poruszanych w takich ekranizacjach na pewno nie daje  widzowi pełnego skupienia się na głównym wątku. Przybliżając. Każdy z was, a na pewno połowa kraju, oglądała słynne “Listy do M „. Wiecie już o co chodzi ? W takim filmie nie ma jednego głównego bohatera, tylko jest ich kilka. Każdy z osobna tworzy własną historię. Nic nie łączy się w całość i nic nie jest ze sobą spójne. Właśnie takie filmy, zazwyczaj nie niosą ze sobą kompletnie nic. Nie mają przesłania. Zazwyczaj ich tematyka to miłość. Większość osób może być oburzona, ale muszę przyznać, że nie wzrusza mnie pusta historyjka miłosna w takich filmach jak “Listy do M” czy “Planeta singli”.  Rozbrzmiał już w waszych głowach tekst piosenki „Ale Ty jesteś zimny, jak lód. Obojętny, jak głaz” ? Niestety, to prawda.

Jeszcze nigdy nie miałem okazji obejrzeć dobrego miłosnego filmu. To filmy robione tylko i wyłącznie, by zebrać spore pieniądze. Aktorzy dobrani, nie ze względu na swoje walory artystyczne, a na piękną twarz. Oczywiście aby, film sporo zarobił, musi pięknie wyglądać. I nie mówię tu o stronie technicznej.
A mianowicie o samym wyglądzie aktora. Otóż, nasze polskie kino ( jestem jego wielkim fanem pod każdym względem) ma na swoim koncie perełki, które z palcem w nosie mogły, by walczyć o miana najlepszych filmów europejskich. Ba! O miana najlepszych filmów na świecie.

Zazwyczaj kino, zrobione na wzór etiudowy, posiada (tutaj sarkazm) genialne dialogi. Wielokrotnie oglądając taki film, zastanawiam się: Czy ktoś naprawdę uzdolniony w ogóle mógłby ułożyć takie dialogi. Nie chcę przytaczać słynnego fragmentu z  “Porady na zdrady”. Mówię tutaj o parówkach berlinkach. Rozbawił mnie on do łez, które utrzymały się nawet po  seansie. Nie, wcale nie chodzi tu o wydźwięk komediowy. A na dojrzałość scenarzysty i na jego umiejętne, umieszczenie w dialogu lokowania produktu. Więc po co oglądam takie filmy, skoro za nimi nie przepadam? Dlaczego oglądam filmy, które uważam, że nie mogą sprostać moim oczekiwaniom? Zazwyczaj liczę na to, że będzie coś nowego, lepszego. Coś co chociażby odrobinę odbiega od stereotypów. Z reguły się tak nie dzieje, ale może czas nakręcić dobrą komedie romantyczną ? Taka, która będzie pełna  życiowej mądrości . Nie proszę o nic innego. Wystarczy mi, w czasach dzisiejszego kina, dobra komedia romantyczna. Taka, która zostanie stworzona nie tylko po to, aby zebrać jak najwięcej pieniędzy.

Baner w newsie 851×315
Baner w newsie 851×315

O Autorze

Miłośnik teatru oraz kina. W wolnych chwilach prowadzi grupę teatralną. Zajmuje się również pisaniem scenariuszy. Z wielkim dystansem do samego siebie idzie przez świat. Jego motto "Każde problemy da się rozwiązać. A jak nie, to one po prostu nie są nasze"

Ostatnio dodane: