GLORIA ARTIS dla ADAMA WOLAŃCZYKA!
Photo Credit To fot. Paulina Janczak (mat. prasowe)

GLORIA ARTIS dla ADAMA WOLAŃCZYKA!

GLORIA ARTIS dla ADAMA WOLAŃCZYKA

Niezwykle miło nam poinformować, że 14 kwietnia br. w Teatrze Dramatycznym im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu miało miejsce wyjątkowe wydarzenie, nasz Aktor-Senior ADAM WOLAŃCZYK, decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorowany został za zasługi w pracy artystycznej Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W imieniu Ministra i Marszałka Województwa aktu dekoracji dokonała Pani Wanda Gołębiowska – Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu. Cieszymy się, składamy gratulacje Panu Adamowi i dziękujemy za wiele artystycznych wzruszeń, które mogliśmy przeżyć dzięki jego aktorskim kreacjom.

Przedstawiamy Państwu w wielkim w skrócie sylwetkę Pana Adama Wolańczyka, człowieka o niezwykłej osobowości, rekordzistę wałbrzyskiego teatru!

Adam Wolańczyk to przede wszystkim człowiek, który kocha teatr. Z wzajemnością. Na scenie Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu zadebiutował 31 sierpnia 1967 rolą Piotrka w spektaklu „Grzegorz Dyndała” Moliera, w reżyserii Zbigniewa Besserta. Od tego czasu (z siedmioletnią przerwą w latach 1970-1977) pracował w Wałbrzychu. Od 2002 roku – gościnnie, jako aktor-senior – wspiera swoim talentem tutejszą scenę. Ma na koncie ponad 130 ról teatralnych, w tym ponad 110 zagrał w Wałbrzychu. Występował chociażby u takich reżyserów jak Jerzy Jarocki, Aleksander Berlin, Andrzej Maria Marczewski, Jan Klata, Maja Kleczewska, Krzysztof Garbaczewski czy Monika Strzępka. Grał w kanonie polskiego kina – od „Krzyżaków” do „Pana Tadeusza”. Warto zaznaczyć, że jest aktywny do dziś. Nie tak dawno mogliśmy pana Adama podziwiać w zupełnie nowej odsłonie – jako Hansa Castorpa w czytaniu adaptacji „Czarodziejskiej góry” Tomasza Manna. Nawet w tak skromnej formie scenicznej, jaką jest czytanie, udało się panu Adamowi stworzyć wzruszającą, niezapomnianą kreację.

Adam Wolańczyk to również uzdolniony poeta, fotografik, skrupulatny kronikarz wałbrzyskiego życia kulturalnego, smakosz, miłośnik i twórca doskonałych nalewek, kasztelan Zamku Cisy – Artysta Totalny. Jest kawalerem Srebrnego Krzyża Zasługi (1989) oraz laureatem jednej Srebrnej (1983) i trzech Złotych Iglic (1986, 1987, 1988 (przyznawanych przez dolnośląską publiczność najlepszym aktorom). Fascynuje się historią powszechną i lokalną. Kiedyś prowadził wycieczki turystyczne po regionie Dolnego Śląska. Myślał, żeby zostać malarzem, ale w rezultacie zajął się sztuką znacznie bardziej nieuchwytną, ulotną – czyli teatrem. Plastyczna pasja znalazła wyraz w malowanych i pisanych mozaikowo koralikami ikonach oraz figurkach, którymi pan Adam lubi obdarowywać przyjaciół. Bo to otwartość na ludzi, ciekawość świata najbardziej cechuje Adama Wolańczyka. Z pewnością między innymi dlatego pozostaje aktywnym społecznikiem – prowadził i prowadzi szeroko zakrojoną działalność edukacyjną, współpracuje z młodzieżą i seniorami. Jest członkiem licznych stowarzyszeń i ma znaczący udział w tworzeniu życia społecznego miasta.

fot. Paulina Janczak (mat. prasowe)
fot. Paulina Janczak (mat. prasowe)
fot. Paulina Janczak (mat. prasowe)
fot. Paulina Janczak (mat. prasowe)
fot. Paulina Janczak (mat. prasowe)

Źródło: mat.prasowe

Baner w newsie 851×315
Baner w newsie 851×315

About The Author

Ekonomistka z artystyczną duszą. Miłośniczka koncertów na żywo. Otwarta na wszelkie gatunki muzyczne i nowe brzmienia, jednak najbliższa sercu jest szeroko pojęta muzyka alternatywna i progresywna. Ponadto w duszy gra jej synth-pop oraz muzyczne lata 80-te i 90-te. Zakochana po uszy w Depeche Mode. Od muzyki oczekuje jednego - oddziaływania na emocje. W wolnych chwilach lubi haftować, a jak tylko ma możliwość wybiera się na spacery z aparatem i słuchawkami na uszach.

Related posts