Guitar Masters 2016

W tym roku odbędzie się pierwsza edycja międzynarodowego konkursu gitarowego Guitar Masters 2016. Konkurs jest oceniany przez międzynarodowe jury, składające się z największych muzycznych gwiazd, wśród nich są Oscar Ghiglia, Shin-Ichi Fukuda, Berta Rojas, Marek Pasieczny, Krzysztof Pełech, Leszek Możdżer, Tommy Emmanuel i Martin Taylor. Pula nagród wynosi ponad 60 000 euro. Ale są jeszcze inne powody, które czynią z GM 2016 konkurs zupełnie wyjątkowy.

 

Co nas wyróżnia? Po pierwsze konkurs Guitar Masters 2016 oferuje najwyższe w tym roku nagrody na świecie. Po drugie pozwala uczestnikom wystąpić w jednej z dwóch kategorii: gitara klasyczna (I nagroda – 20 000 euro) oraz fingerstyle (I nagroda – 8 000 euro), dzięki czemu łączy dwie odmienne techniki i dwa różne style gry. Po trzecie werdykt w konkursie zależy nie tylko od techniki i interpretacji utworów, ponieważ oceniany przez jury jest całokształt występu.

 

Międzynarodowy konkurs Guitar Masters 2016 to doskonały sposób dla gitarzystów na rozpoczęcie światowej kariery. Uczestnictwo w tym wydarzeniu stanowi szansę dla młodych instrumentalistów na zaprezentowanie się przed najlepszymi muzykami, na międzynarodową promocję swojego talentu oraz zdobycie najwyższych nagród oferowanych w tym roku w konkursach gitarowych na świecie. Guitar Masters 2016: Z mistrzów czynimy bohaterów – We turn masters into heroes.

 

GM2016 jest organizowany przez Wrocławskie Towarzystwo Gitarowe, założoną w 2001 roku organizację pozarządową, której celem jest promocja muzyki gitarowej. Pomysłodawcą i współzałożycielem WTG jest wybitny polski gitarzysta Krzysztof Pełech – dyrektor artystyczny Guitar Masters 2016 International Competition & Festival. GM2016 stanowi część oficjalnego programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

 

GUITAR MASTERS 2016 International Competition & Festival

21.10.-16.11.2016, Wrocław

www.guitarmasters.pl

 

Opis koncertów!

 

Anoushka Shankar

Renaud Garcia-Fons Trio – Arcoluz – zainspirowany Hiszpanią

Richard Galliano & Sylvain Luc – Hommage À Edith Piaf

Falk Zenker – Ensemble Nu:n

Vicente Amigo

Tommy Emmanuel i Martin Taylor, Piotr Restecki, Ian Cooper

Anoushka Shankar

21.10.2016 (piątek)

19:00

Narodowe Forum Muzyki

  1. Wolności 1, Wroclaw

Bilety: 200 zł, 170 zł, 140 zł, 110 zł, 80 zł

http://tbox24.pl/koncerty/anoushka-shankar.html

 

Anoushka Shankar to jedno z najgłośniejszych nazwisk sceny World Music. Pięciokrotnie nominowana do Grammy córka słynnego instrumentalisty Ravi Shankara oraz przyrodnia siostra amerykańskiej piosenkarkiNorah Jones, gra na sitarze oraz komponuje. Swoją muzyczną karierę rozpoczęła bardzo wcześnie. Już w wieku szesnastu lat podpisała pierwszy kontrakt płytowy. Jako najmłodsza artystka w historii Grammy została nominowana do nagrody w kategorii Muzyka świata. Współpracowała ze światowej sławy artystami, wśród których można wymienić Stinga, Norah Jones, M.I.A., Herbie Hancocka oraz Lenny’ego Kravitza.

 

Anoushka Shankar w swej twórczości wraca do korzeni. Dlatego jej kompozycje inspirowane są przede wszystkim klasyczną muzyką indyjską. Jednak jej twórczość to prawdziwe bogactwo nurtów i stylów. W jej muzyce pobrzmiewa flamenco, jazz, electronica, a także muzyka klasyczna. Jako artystka przekracza nie tylko granice gatunków muzycznych, ale również form wypowiedzi artystycznej. Do prac nad najnowszym albumem, poza muzykami, zaprosiła m.in. aktorkę Vanessę Redgrave oraz tancerza Akrama Khana.

 

21 października 2016 roku we Wrocławiu podczas festiwalu Guitar Masters artystka zaprezentuje materiał ze swojego najnowszego albumu Land of Gold. Będzie to jej pierwszy występ we Wrocławiu i jeden z dwóch planowanych koncertów w Polsce podczas trasy promującej płytę. Land of Gold to osobista wypowiedź artystki, znanej ze swojej społecznej wrażliwości. Jak sama pisze, jest to jej sposób na wyrażenie sprzeciwu wobec sytuacji dzisiejszych uchodźców, wobec cierpienia i niesprawiedliwości, które dotykają tysiące ludzi, zmuszonych do tułaczki w poszukiwaniu swojego Land of Gold – sanktuarium spokoju, bezpieczeństwa, bliskości. Zmuszonych do poszukiwania domu. Płyta stanowi muzyczny zapis tej podróży, symbolizującej zarazem wędrówkę w głąb samego siebie.

 

Album jest rezultatem współpracy Anoushki Shankar z Manu Delago, światowej sławy perkusistą, grającym naHangu*, który będzie towarzyszył artystce podczas koncertu w ramach festiwalu Guitar Masters we Wrocławiu. Ponadto z artystką zagrają Sanjeev Shankar (shehnai) oraz Tom Farmer (kontrabas i instrumenty klawiszowe). Koncert … to muzyczne wydarzenie, którego żaden miłośnik muzyki, nie tylko etnicznej, nie może przegapić.

 

* Hang – jeden z najmłodszych na świece instrumentów muzycznych, został stworzony w 2000 roku. Należy do klasy idiofonów. Składa się z dwóch odpowiednio wyprofilowanych i połączonych ze sobą stalowych mis, które swym wyglądem przypominają latający spodek. Szybko zdobył dużą popularność dzięki swemu wyjątkowemu brzmieniu.

————–

VIDEO

https://www.youtube.com/watch?v=23zGI-rnGxk

 

————–

 

——————————————————————————————–

Renaud Garcia-Fons Trio “Arcoluz” – zainspirowany Hiszpanią

23.10.2016 (niedziela)

17:00

Narodowe Forum Muzyki

  1. Wolności 1, Wroclaw

Bilety: 90 zł

http://tbox24.pl/koncerty/renaud-garcia-fons-trio.html

 

23 października 2016 roku publiczność festiwalu Guitar Masters 2016 będzie mogła wziąć udział w niezwykłej muzycznej ekspedycji. Muzycy tria Arcoluz – grający na pięciostrunowym kontrabasie Renaud Garcia-Fons, gitarzysta Flamenco Kiko Ruiz oraz perkusista Pascal Rollando – odkryją przed nami melancholijne piękno, magię, radość i emocje hiszpańskiej muzyki. Pasja oraz wirtuozeria, z których znani są artyści, sprawią, że ich występ pozostanie na długo w pamięci słuchaczy. Koncert odbędzie się w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.

 

Renaud Garcia-Fons, wirtuoz kontrabasu i kompozytor urodzony we Francji, słynie zarówno ze swej doskonałej techniki, jak i innowacyjności. Jego muzykę charakteryzują silny nacisk na sztukę improwizacji oraz wielokulturowe inspiracje. Jednak to fakt, że dodał do swego instrumentu piątą strunę, czyni go kontrabasistą jedynym w swoim rodzaju. Dzięki dodatkowej strunie kontrabas, często postrzegany jako instrument towarzyszący, stał się równorzędnym głosem w zespole. Ta zmiana wraz z wybitnym opanowaniem przez artystę technik pizzicato oraz con arco wyniosły grę na kontrabasie na zupełnie nowy poziom. Dlatego właśnie Garcia-Fons może być stawiany w jednym rzędzie z takimi muzycznymi innowatorami, jak Astor Piazzolla, Jimi Hendrix i Paco de Lucía.

 

Artysta czerpie inspiracje z wielu różnych źródeł. Jego współpraca z różnymi zespołami jazzowymi, w tym Orchestre de Contrebasses czy Orchestre National de Jazz, kierowanym przez Claude’a Berthélémy’ego, pozwoliła mu udoskonalić umiejętność improwizacji. Poza jazzem, kontrabasista czuje się również silnie związany ze współczesną muzyką klasyczną, muzyką Orientu oraz śródziemnomorskim folklorem. Z powodzeniem przeniósł muzykę Flamenco na kontrabas i jako pierwszy kontrabasista zdobył prestiżową nagrodę Flamenco, Giraldillo de Oro, podczas Bienal de Flamenco de Sevilla. Wydał 11 albumów w wytwórni Enja Records. Ponadto kierował różnymi zespołami, między innymi zespołem Oriental Bass, kwintetem i oktetem Navigatore oraz triem Arcoluz, które będziemy mogli podziwiać podczas festiwalu Guitar Masters 2016 we Wrocławiu.

 

————–

VIDEO

https://youtu.be/7eviXA0NtN0?list=RDhqlbnzzt46g

 

————–

 

——————————————————————————————–

 

Richard Galliano & Sylvain Luc “Hommage À Edith Piaf”

23.10.2016 (niedziela)

19:00

Narodowe Forum Muzyki

  1. Wolności 1, Wroclaw

Bilety: 120 zł

http://tbox24.pl/koncerty/richard-galliano-amp-sylvain-luc.html

 

Akordeonista Richard Galliano i gitarzysta Sylvain Luc to duet nadzwyczajny. Pani Gitara i Pan Akordeon, jak czasem się ich nazywa, poznali się już w latach 90. i wielokrotnie występowali razem na scenie. Z biegiem lat stracili ze sobą kontakt, jednak nigdy nie porzucili myśli o dalszej współpracy. Wspólna fascynacja twórczością dwóch ikon muzyki francuskiej – Édith Piaf i Gusa Viseura – sprawiła, że w 2014 roku muzycy znowu się spotkali i rozpoczęli pracę nad albumem La Vie En Rose. Płyta została pomyślana jako hołd artystów dla Piaf i Viseura. Chcąc zachować spontaniczny, żywy i świeży charakter ich muzyki, Galliano i Luc zdecydowali się na możliwie jak najmniejszą ilość prób przed nagraniem i użycie instrumentów akustycznych.

 

Podczas festiwalu Guitar Masters 2016 Richard Galliano & Sylvain Luc zagrają koncert „Hommage À Édith Piaf”. Tytuł mówi wszystko. Duet odda hołd uwielbianej przez nich Édith Piaf, prezentując swoje interpretacje śpiewanych przez nią utworów. Niezwykła harmonia panująca między muzykami na scenie, głębokie wzajemne zrozumienie oraz ich niezaprzeczalna wirtuozeria sprawią, że publiczność festiwalu przeżyje niezapomniany wieczór. Usłyszymy improwizowane, a jednocześnie wierne duchowi Piaf, wersje jej słynnych piosenek. Koncert odbędzie się 23 października 2016 roku w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.

 

Richard Galliano to francuski wirtuoz akordeonu. Swoją przygodę z muzyką rozpoczął w wieku czterech lat. Uczył się w Akademii Muzycznej w Nicei. Mając czternaście lat samodzielnie zaczął odkrywać świat muzyki jazzowej, którą się zafascynował. Jego doskonała technika oraz muzykalność przyniosły mu uznanie na całym świecie. Richard Gallianon nagrał ponad 50 albumów. Współpracował z tak znakomitymi muzykami, jak Yehuda Oppenheimer, Astor Piazolla, Juliette Greco, Charles Aznavour, Ron Carter, Chet Baker, Jan Garbarek, Wynton Marsalis, Renaud Garcia-Fons oraz Sylvain Luc.

 

Sylvain Luc to wybitny francuski gitarzysta jazzowy. Urodził się w muzykalnej rodzinie i bardzo wcześnie rozpoczął naukę gry na gitarze. W Academy de Bayonne doskonalił umiejętność gry na gitarze, skrzypcach oraz mandolinie. Pod wpływem muzycznego środowiska, w którym się wychowywał, zainteresował się muzyką jazzową. Swój pierwszy zespół jazzowy Bulle Quintet stworzył już w wieku piętnastu lat. Szybko został doceniony za swoją świetną technikę, muzykalność i umiejętności improwizacyjne. Znany jest ze współpracy z wieloma znanymi artystami, jak Dee Dee Bridgewater, Tommy Emmanuel, Renaud Garcia-Fons, Wynton Marsalis, Didier Lockwood, John McLaughlin, Billy Cobham, Victor Bailey i, oczywiście, Richard Galliano.

 

————–

VIDEO

https://www.youtube.com/watch?v=0NCCCblLZQc

 

————–

——————————————————————————————–

 

Falk Zenker “Ensemble Nu:n”

25.10.2016 (wtorek)

19:00

Narodowe Forum Muzyki

  1. Wolności 1, Wroclaw

Bilety: normalny 50 zł, ulgowy 30 zł

http://tbox24.pl/koncerty/falk-zenker-trio.html

 

Ensemble Nu:n to założony przez Falka Zenkera zespół muzyki kameralnej. Instrumentalne trio składa się z gitarzysty Falka Zenkera, saksofonisty Gerta Anklama oraz perkusistki Nory Thiele. Specjalnością Ensemble Nu:n jest muzyka średniowieczna, prezentowana w nieoczywistej, nowoczesnej i eksperymentalnej formie. Zachowując szacunek dla tradycji oraz historycznego kontekstu muzyki dawnej, muzycy wykorzystują nowoczesne instrumenty, improwizują, a także eksperymentują z dźwiękiem. Wszystko to razem sprawia, że muzyka Ensemble Nu:n w unikalny sposób łączy przeszłość z teraźniejszością. W repertuarze zespołu znajduje się zarówno muzyka sakralna, jak i świecka.

 

Podczas koncertu w ramach festiwalu Guitar Masters 2016, Falk Zenker i jego trio Ensemble Nu:n zaprezentują repertuar z ostatniej płyty zatytułowanej Estampie. Estampie to średniowieczny taniec i forma muzyczna. Utwory wykonywane przez Ensemble N:un pochodzą ze słynnego francuskiego dokumentu Manuscript du Roi z XIII w. Trio przedstawi nową, niepowtarzalną i zaskakująco nowoczesną interpretację tych średniowiecznych tańców, które stanowią najstarsze zachowane instrumentalne utwory muzyczne kultury Zachodu. Festiwalowa publiczność będzie miała okazję przeżyć prawdziwą muzyczną podróż przez wieki. Ensemble Nu:n odkryje przed nią uroki muzyki sprzed 700 lat w niezwykłym, nowoczesnym wydaniu. Koncert zachwyci zarówno miłośników muzyki dawnej, jak i entuzjastów improwizacji oraz dźwiękowych eksperymentów. Wydarzenie odbędzie się 25 października 2016 w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.

 

Falk Zenker, niemiecki gitarzysta, kompozytor oraz artysta dźwięku, z sukcesem łączy nie tylko nowoczesność i tradycję, ale również muzykę z innymi dziedzinami sztuki. Artysta posiada zróżnicowany repertuar, obejmujący flamenco, jazz, muzykę klasyczną, muzykę świata, muzykę elektro-akustyczną oraz średniowieczną. Zenker poszerza granice tradycyjnych gatunków muzycznych poprzez eksperymentowanie z dźwiękiem i improwizację. Występuje zarówno solo, jak i w zespołach, współpracując z różnymi muzykami ze sceny jazzowej i muzyki świata. Poza karierą koncertową, Falk Zenker komponuje także muzykę filmową, teatralną i telewizyjną. Ponadto tworzy instalacje dźwiękowe oraz projekty artystyczne na pograniczu różnych sztuk.

 

————–

VIDEO

https://www.youtube.com/watch?v=VYTMdXuvzR0

 

————–

 

——————————————————————————————–

Vicente Amigo “Hiszpańskie Flamenco”

29.10.2016 (sobota)

19:00

Narodowe Forum Muzyki

  1. Wolności 1, Wroclaw

Bilety: 200 zł, 170 zł, 140 zł, 110 zł, 80 zł

http://tbox24.pl/koncerty/vicente-amigo.html

 

Vicente Amigo Girol to temperamentny Hiszpan, kompozytor flamenco oraz wirtuoz gitary. Uczestniczył w nagraniach do podkładu popularnych śpiewaków flamenco El Pele, Camarón de la Isla, Vicente Soto, Luis de Córdoba, zespołu Rociero Salmarina. Sam również działał jako producent artystów takich, jak Remedios Amaya i José Merce. Jego album ‘’Ciudad de las Ideas’’ został nagrodzony w  2001 roku prestiżową nagrodą Latin Grammy dla najlepszego albumu flamenco, a rok później otrzymał nagrodę Ondas za najlepszy utwór Flamenco. Wielbiciel Paco de Lucía, zaliczył ze swoim idolem udział w pokazie „Leyendas de la guitarra” (Wichry gitar), które odbyło się w Sewilli jako przedsmak wystawy Expo 92. Na tym wydarzeniu można było spotkać takich artystów, jak Paco de Lucía, Bob Dylan, Keith Richards, Steve Vai, Joe Satriani, Nuno Bettencourt, Phil Manzanera, Joe Cocker, Jack Bruce i Richard Thompson. Vicente Amigo brał udział w nagraniach artystów wielkiego formatu, jak Khaled Miguel Bose Carmen Linares, Manolo Sanlucar, Wagnera Tiso, Rosario, Nacho Cano, Alejandro Sanz, Sting, itd., oraz dzielił scenę z największymi współczesnymi artystami: Paco de Lucía Stanley Jordan, John McLaughlin, Al Di Meola, Milton Nascimento.

 

————–

VIDEO

https://www.youtube.com/watch?v=4X64Wf7z2AQ

 

————–

 

——————————————————————————————–

 

Tommy Emmanuel i Martin Taylor, Piotr Restecki, Ian Cooper

16.11.2016

19:00

Wrocławskie Centrum Kongresowe

  1. Wystawowa 1, Wroclaw

Bilety: 170 zł, 140 zł, 110 zł, 80 zł

http://tbox24.pl/koncerty/tommy-emmanuel-amp-friends.html

 

Tommy Emmanuel jest światowej sławy wirtuozem gitary fingerstyle. Jego talent przyniósł mu wiele nagród m.in. od magazynu Guitar Player, po otrzymanie honorowego członkostwa Orderu Australii, przyznawanym przez samą Królową. Tommy Emmanuel zachwyca profesjonalistów i amatorów. Wydobywane przez niego brzmienia wywołują przyjemne doznania, które jest efektem nieprzeciętnych umiejętności i precyzji. W taki sposób Tak właśnie Emmanuel podbija serca słuchaczy.

 

Oprócz wielkiego uznania przez środowisko muzyczne, a także słuchaczy, Emmanuel może poszczycić się wielokrotnymi wyróżnieniami, w tym dwiema nominacjami do prestiżowej nagrody Grammy czy ARIA Awards. Występował na międzynarodowych scenach, a także zamykał ceremonię Igrzysk Olimpijskich w Sydney. Emmanuel podróżuje z małym zespołem, inżynierem dźwięku oraz merchandiserem, co nie stanęło na drodze do zbudowania globalnej publiczności, która nie tylko obejmuje Australię ale i Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię, Europę i Azję. Miał okazję pracować z takimi artystami, jak Eric Clapton, Doc Watson, John Denver i niezrównanym Atkinsem. Emmanuel współpracował z Chetem nad projektem w 1997 – The Day Finger Pickers Took Over the World, który okazał się końcowym projektem Atkinsa. Sam Atkins praktycznie dostarczył Emmanuel’owi swój dorobek w spadku, jednak ten nigdy nie chciał być jego naśladowcą.

 

 

————–

VIDEO

https://www.youtube.com/watch?v=wCbfEVJMLks

————–

 

Baner w newsie 851×315

O Autorze

Ostatnio dodane: