Ultimate magazine theme for WordPress.

Inauguracja wystaw „Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach”2 min read

0

Chińczycy poznają i doceniają polską sztukę .Inauguracja wystaw „Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach”

25 listopada w galerii 1+1 Art Centre w Pekinie została oficjalnie otwarta wystawa fotografii Szkoły Filmowej w Łodzi oraz wystawa plakatów z kolekcji Galerii AMS. Wydarzenie jest częścią trwającej w listopadzie i grudniu 2. edycji „Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach”.

„W tej sekundzie jesteśmy jednym z nieskończonością” oraz „Obojętność zakazana! Warszawa i inne tematy” to dwie polskie wystawy, które chińska widownia może zobaczyć w Pekinie. Na pierwszą złożyły się fotografie studentów, absolwentów i wykładowców Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Kuratorem jest prof. Jacek Koprowicz. Druga, to wystawa plakatów – wybór nagrodzonych prac kolejnych edycji konkursów ogłaszanych przez Galerię AMS. Kuratorem jest Maria Kurpik. Wystawy potrwają do 3 grudnia.

Ideą „Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach” jest zaprezentowanie mieszkańcom Państwa Środka różnorodnej oferty artystycznej. Poprzez sztukę, chińska widownia ma szansę poznać bliżej Polskę i jej kulturę.

Festiwal umożliwia naszym artystom nawiązywanie relacji z tutejszym środowiskiem kreatywnym. Ceniony profesor Xiao Yong z Centralnej Akademii Sztuk Pięknych w Pekinie (CAFA), obecny na inauguracji wystaw, był pod wrażeniem poziomu prezentowanych prac. Spotkanie w 1+1 Art Centre zakończyło się zaproszeniem obecnych w Pekinie studentów ze Szkoły Filmowej w Łodzi do uznanej uczelni.  CAFA ma status najbardziej prestiżowej akademii sztuk pięknych w Chinach.

Relacja z inauguracji obu wystaw pojawiła się w wiadomościach emitowanych przez China Central Television (CCTV) – największą telewizję informacyjną w Państwie Środka. Materiał, który co jakiś czas powtarzany jest na antenie stacji, można zobaczyć tutaj: http://m.cctv.com/dc/v/index.shtml?guid=15a1066013d546a890313aad9279de81

Pierwsza edycja „Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach” odbyła się jesienią ubiegłego roku. Serwisy informacyjne i społecznościowe Państwa Środka określiły „Kręgi Sztuki” mianem „najważniejszego polskiego wydarzenia kulturalnego roku 2016 w Chinach”. Podczas tegorocznej edycji Festiwalu, która odbywa się w Pekinie oraz w innych dużych chińskich miastach, odbędzie się przegląd klasyki polskiej kinematografii, koncerty polskich wykonawców muzyki klasycznej i jazzu, prezentacja polskiej branży gier wideo, wystawy fotografii oraz plakatu. W ramach Festiwalu organizowane są również wykłady i warsztaty z różnych dziedzin sztuki, w tym klasy mistrzowskie dla muzyków