Irena Santor -Tych lat nie odda nikt

Irena Santor -Tych lat nie odda nikt

jej-portret_60latpn

Kiedy 60 lat temu powstawała firma Polskie Nagrania, jej logotypem został słynny kogucik. Do dziś znak ten kojarzy się z najlepszą polską muzyką. Płyty z kogucikiem stały się kanonem i skarbnicą melomana. Utrwalają muzykę kilku pokoleń, która żyje w naszej świadomości i w naszych domach. Polskie Nagrania pisały soundtrack życia całych generacji Polaków. Z okazji naszego jubileuszu przygotowaliśmy wyjątkową kolekcję płyt.

Album „Jej portret” to muzyczny portret najwybitniejszych polskich piosenkarek. Druga połowa XX wieku to czas, kiedy kobiety zajmowały coraz ważniejsze miejsce jako solistki na popularnej scenie. Ciekawe, że w Polsce proces ten przebiegał szybciej, niż w innych krajach, czego dowodzi choćby katalog Polskich Nagrań. Nasze śpiewające panie zdobywały popularność słuchaczy nie tylko dzięki pięknym głosom. Miały niepowtarzalny repertuar, ich piosenki pisali kompozytorzy i autorzy tekstów na miarę najlepszych twórców z Broadwayu.

Świetnym tego przykładem jest piosenka „Tych lat nie odda nikt” Ireny Santor, skomponowana przez samego Władysława Szpilmana – autora ponad 500 piosenek, z których aż 150 stało się przebojami estrady – publikowanych czasem pod pseudonimem Al Legro. Kazimierz Winler, z którym chętnie współpracował napisał też tekst innych piosenek na tej płycie „Przyjdzie na to czas” Violetty Villas oraz „Gdy mi Ciebie zabraknie” Ludmiły Jakubczak.

Ireny Santor nie trzeba przedstawiać – jej niezwykły talent i uroda sprawiły, że stała się wielką damą polskiej piosenki, którą niezmiennie podziwiamy. Utwór „Tych lat nie odda nikt” pojawił się na longplayu Ireny Santor „Zapamiętaj że to ja” XL0489 w 1968 roku, który to album uzyskał wkrótce status „Złotej płyty”. Wyróżnienia te nadawały wówczas Polskie Nagrania – począwszy od 1968 roku.

Polskie Nagrania na Facebooku

http://polskienagrania.com.pl/

Baner w newsie 851×315

O Autorze

Ekonomistka z artystyczną duszą. Miłośniczka koncertów na żywo. Otwarta na wszelkie gatunki muzyczne i nowe brzmienia, jednak najbliższa sercu jest szeroko pojęta muzyka alternatywna i progresywna. Ponadto w duszy gra jej synth-pop oraz muzyczne lata 80-te i 90-te. Zakochana po uszy w Depeche Mode. Od muzyki oczekuje jednego - oddziaływania na emocje. W wolnych chwilach lubi haftować, a jak tylko ma możliwość wybiera się na spacery i wycieczki rowerowe z aparatem i słuchawkami na uszach.

Ostatnio dodane: