Ultimate magazine theme for WordPress.

Kminek koncertowo w dwóch odsłonach2 min read

0

– Koncertowanie w rodzinnym mieście to dla nas potrójny stres – uśmiecha się Michalina Maruniak, wokalistka zespołu Kminek. 17 marca – wraz z kolegami – będzie musiała zmierzyć się z tym wyzwaniem. W Sali Maneżowej Akademii Rycerskiej Kminek zagra koncert promocyjny debiutanckiej płyty „34”.

– Materiał z płyty zaprezentujemy w całości. Występ będzie podzielony na dwie części. W pierwszej – elektronicznej, na scenie towarzyszyć mi będą manekiny, które są już stałym elementem scenografii Kminkowych koncertów. W drugiej części zagramy w pełnym, „elektrycznym” składzie – mówi Michalina.

Zespół zaprosił do udziału w tym wyjątkowym wieczorze wszystkich muzyków, którzy swoimi partiami wzbogacili debiutancki album, czyli: Sławomira Sobieskiego – na co dzień gitarzystę bluesowej formacji Obstawa Prezydenta, znakomitego jazzmana Patrycjusz Gruszeckiego oraz Sławomira Szudrowicza i Adama Rorata z zaprzyjaźnionej legnickiej grupy Photony.

Debiutancki materiał Kminka zbiera pozytywne recenzje w mediach. Utwór „Do chleba kminek” gościł na antenie radiowej Trójki w audycji Marka Niedźwieckiego. – To było niesamowite, bo akurat wtedy jechałam autem z jednym członków mojego zespołu – Jurkiem Delwo, który napisał słowa do tej piosenki, ja skomponowałam muzykę. Jedziemy i nagle słyszymy w „Trójce” nasz numer, rozdzwoniły się telefony, po prostu byliśmy w wielkim szoku. Mnie aż poleciały łzy, Jurek nie mógł zapanować nad kierownicą, musieliśmy zrobić sobie postój: odebrać telefony, a poza tym chcieliśmy na spokojnie posłuchać utworu. Opanowaliśmy emocje po chwili i w aucie zapadła cisza, chyba każdy z nas musiał po swojemu przeżyć ten moment. Pan Marek Niedźwiecki – ikona, wychowywaliśmy się na jego Liście Przebojów – wspomina Michalina Maruniak.

Nie była to jedyna przygoda Kminka z kultową rozgłośnią: grupa pojawiła się również w programie „Trójka żąda debiutów”. Ich utwory trafiły także na na playlisty innych stacji radiowych.

Na debiutanckiej płycie zespołu znalazło się 13 utworów. Do kilku z nich zespół nakręcił teledyski, które dostępne są na platformie YouTube.

Kminek to trio: Michalina Maruniak – wokalistka i współkompozytorka repertuaru; Jerzy Delwo – gitara basowa, teksty, muzyczny „mózg” zespołu oraz Paweł Zając – gitary (w koncertowym składzie grupę wspomagają: Arek Halikowski – gitary oraz Paweł Kurek – perkusja). – Zawsze nas to zaskakuje: jak myśmy się odnaleźli? Ta trójka jest faktycznie wyjątkowa. Rozumiemy się fajnie i bez słów – podkreśla wokalistka Kminka.