Ultimate magazine theme for WordPress.

Kołysanki Niedzisiejsze – Szeptam. Ocalenie od zapomnienia starych, ludowych kołysanek i piosenek.

0

Ideą projektu jest ocalenie od zapomnienia, ludowych kołysanek i piosenek, które są ukryte głęboko w pamięci ludzi starszych. Utwory te znacznie różnią się od popularnych, wszystkim znanych usypianek. Ujmują niebanalną tematyką, linią melodyczną i bogatym słownictwem. W głowach naszych babć i dziadków jest wiele muzyki, która nigdy nie ujrzała światła dziennego. Proste, ludowe melodie zagrane w nowoczesnych aranżacjach wzruszają, wyciszają i chwytają za serce.

Szukając ludowych piosenek odwiedzałam domy spokojnej starości, jak również prywatne domy  na polskich wsiach…  rozmawiałam z ich mieszkańcami, oraz nagrywałam ich śpiew . Spotkałam między innymi Pana Stanisława z okolic Łowicza. Zaprezentował on  swój ogromny dorobek muzyczny, zaśpiewał kilka kołysanek i poczęstował pysznym kompotem. Pani dyrektor Domu Artystów Weteranów Scen Polskich  w Skolimowie, Grażyna Grałek, zaangażowała w projekt swoją mamę. Miła, starsza pani zaśpiewała do  telefonu piosenkę „La lu laj”, na podstawie której powstała pierwsza promująca płytę kołysanka.

Takich historii i spotkań z niesamowitymi, pełnymi energii i radości ludźmi, było wiele. Każdemu z nich towarzyszyły wielogodzinne opowieści, wspomnienia, radość a niekiedy i łzy. Dla tych ludzi możliwość udzielenia nam pomocy była nieoceniona.

Zaowocowało to wydaniem płyty, na której tradycja spotkała się z nowoczesnością, a bogactwo dźwięków i słów, poruszyło nie jedno serce.

Rok temu rozpoczęłam współpracę ze wspaniałymi muzykami: Wiktorem Tatarkiem, Kacprem Zasadą oraz Zdzisławem Kalinowskim. Ich bogate aranżacje muzyczne będzie można usłyszeć na płycie.

Pierwszy utwór jaki powstał nosi tytuł ,,La lu laj’’. Został do niego nagrany teledysk przy współpracy Anny Salomon- Kalinowskiej oraz dzieci z Małej Filmówki. Debiut radiowy tego utworu odbył się podczas audycji ,,Piosenko Teka’’.

Kolejno ukazały się dwa utwory ,,Chysiały chysiały’’ oraz ,,Synku’’.

Kołysanki niedzisiejsze zostały docenione przez organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Folklorystycznej którego tematem przewodnim była ,,Ceremonia Narodzin’’. Wraz z zespołem zagrałam tam koncert podczas Gali Finałowej Festiwalu. Publiczność usłyszała wtedy wszystkie kompozycje które znalazły się na płycie .

Rok temu poprosiłam o wsparcie finansowe niezbędne do nagrania utworów , darczyńców za pomocą platformy Polak Potrafi. Udało mi się uzbierać część środków finansowych, które dały możliwość do rozpoczęcia prac nad płytą.

Darczyńcy otrzymali mnóstwo wspaniałych nagród rzeczowych. Teraz  czeka na nich również album ,,Kołysanki niedzisiejsze’’.

Album ten jest pewnego rodzaju pamiętnikiem. Utwory są niebanalne, piękne i warte przekazania kolejnym pokoleniom.

Muzyka którą nagrałam dedykowana jest najmłodszym, ale nie tylko. Jak już wspomniałam miałam okazję zaprezentować ją podczas tegorocznego Festiwalu Muzyki Folklorystycznej w Jeleniej Górze, gdzie odbiorcami byli dorośli słuchacze. Potwierdzili oni swoją postawą i dobrym słowem że jest to projekt wartościowy i niebanalny.

Nie chciałabym ograniczać swojej działalności tylko do wydania płyty. Planuję cykl koncertów gdzie propagować będę śpiewanie dzieciom, uwrażliwianie ich na piękno muzyki i pokazywanie jej wartości.

W swój projekt zainwestowałam swoją dwuletnią energię, czas oraz środki finansowe.

Płyta jest dedykowana nie tylko dzieciom. To utwory niebanalne, rdzenne i pomimo nowych aranżacji muzycznych, słychać w nich ludowość. Z pewnością sprawdzi się jako usypianka maluchów oraz wyciszenie dla nieco starszych słuchaczy. Na płycie proste melodie oplecione są dźwiękami pianina, fletu czy oboju. Nie brakuje również mocnych brzmień gitarowych.

To poprostu dobra muzyka.

Niezwykłą postacią o której trzeba wspomnieć jest Natalia Wrochna moja babcia. Całe swoje życie wychowywała swoje dzieci, wnuki a teraz pomaga w opiece nad prawnukami. Babcia Natalka to niesamowita osoba. Zgodziła się czynnie uczestniczyć w projekcie. Jej zdjęcie jak już wspomniałam, stało się inspiracją do stworzenia loga Kołysanek niedzisiejszych. Poza tym zagrała w pierwszym teledysku ,,La lu laj’’ oraz nagrała niespodziankę która znalazła się  na płycie.

22 grudnia o godzinie 18:30 w Warszawskim Kinie Elektronik odbył się koncert premierowy płyty.

Przysłowiową ,, wisienką na torcie ‘’ stała się współpraca z wydawnictwem Soliton oraz panem Krzysztofem Karwaszem – wydawcą mojej płyty, który uwierzył w mój projekt i jego wartość.

STRONA WWW
UTWORY