joey_pressTrzykrotnie nominowany do nagrody Grammy, mistrz organów jazzowych, trębacz i wokalista. Joey DeFrancesco urodzony w Pensylwanii w 1971 r. już od młodych lat oznaczał się ogromnym talentem.  Będąc  4-latkiem próbował odgrywać zapamiętane melodie , były to często kompozycje jego ojca – Papy Johna DeFrancesco oraz muzyka pochodząca z płyt winylowych.  Papa John jako organista bardzo często zabierał syna na koncerty, sprawował pieczę nad jego rozwojem artystycznym. Lata szkolne przyniosły Joeyowi wiele nagród, był finalistą pierwszego Thelonious Monk International Jazz Competition. Dzięki temu Joey DeFrancesco już w wieku 17 lat został zaproszony do zespołu Milesa Davisa, przez… samego Milesa.  Tym samym został jednym z dwóch najmłodszych muzyków współpracujących z legendarnym trębaczem.
Swój pierwszy ekskluzywny kontakt z Columbia Records podpisał już w wieku 16 lat!  Rok później, ale jeszcze przed europejskim tournee z Milesem Davisem, wydał swoje pierwsze nagranie zatytułowane All of Me. Album Amandla Davisa, na którym Joey DeFrancesco zagra na organach zajął 1. miejsce w klasyfikacji Contemporary Jazz Albums w 1989 roku. Koncertowanie z Davisem zainspirowało Joeya do gry na trąbce.
Swoje pragnienie mógł spełniać koncertując z własnym kwartetem już w wieku 18 lat. Wczesne lata 90. przyniosły współpracę z innym muzykiem Davisa, Mahavishnu John McLaughlin. Kilka lat później razem z Mahavishnu oraz perkusista Dennisem Chambers założyli grupę The Free Spirits. Ich wspólne koncertowanie trwało 4 lata i owocowało wieloma nagraniami, podczas których powstały albumy Live in Tokyo oraz After the Rain.
W 1999 roku DeFrancesco nagrał album Incredible!, czyli live z San Francisco Jazz Festival. W ostatnim secie uczestniczył inny muzyk-legenda Jimmy Smith, idol Joeya. W 2004 roku nagrali razem kolejny album Legacy wydany rok później, były to ostatnie nagrania, w których uczestniczył Smith zanim zmarł.

Nominacje do nagród Grammy:
2004 – za nagranie Falling in Love Again,
2010 – nominacja za najlepszy współczesny album jazzowy, którym był Never Can Say Goodbye: The Music of Michael Jackson,
2015 – nominacja za wydawnictwo Enjoy the View.

Nazywany Mistrzem organów jazzowych, Joey otrzymał liczne nagrody pochodzące z redakcji jazzowych magazynów, jego muzyka zdobyła uznanie na całym świecie.

Obecnie DeFrancesco kontynuuje trasę koncertową ze swoim trio po całym świecie odwiedzając najważniejsze i największe festiwale i kluby koncertowe.

Ze swoją ok. 30 płytową dyskografią i mnóstwem kolaboracji z mistrzami światowego jazzu zajmuje miejsce wśród takich sław organistów jak Fats Waller, Wild Bill Davis i Jimmy Smith.

Joey DeFrancesco Trio 3 listopada 2016 r. o godz. 20 w Muzeum Sztuki Japońskiej Manggha wystąpią po raz pierwszy w Krakowie.
Bilety są dostępne w sieci Ticketpro, w punkcie InfoKraków ul. Św. Jana 2 oraz w biurze organizatorów ul. Karmelicka 52/1 w Krakowie.

PODZIEL SIĘ
Fotograf i meloman, fanatyk nietuzinkowych brzmień, poszukiwacz oryginalnych rozwiązań, zawsze chadzający własnymi ścieżkami. Z bardziej poważnych tematów - stypendysta Prezydenta Miasta Wałbrzycha w dziedzinie artystycznej w roku 2015, z zamiłowania dziennikarz muzyczny i zaciekły krytyk, a w dodatku zodiakalny wodnik :)