Koncert symfoniczny: W rocznicę śmierci Mieczysława Karłowicza

Koncert symfoniczny: W rocznicę śmierci Mieczysława Karłowicza

>Kiedy zbliżamy się do rocznicy śmierci Mieczysława Karłowicza myśląc o polskiej muzyce wypada nabrać głębszego oddechu. Powodów jest kilka. Po pierwsze kulturowy pejzaż „fin de siècle” odzwierciedlony biografią kompozytora, dla niektórych pociągający i fascynujący, wyrażony programem Młodej Polski. Po drugie krótkie i tragicznie zakończone życie wypełnione niezwykłą, nie tylko muzyczną aktywnością. Po trzecie determinacja i rozmach w podejmowanych próbach ujawnienia światu wartości muzyki młodych polskich kompozytorów. Dalej elektryzujący profetyzm programów literackich najważniejszych dzieł kompozytora wobec rzeczywistości, która stała się jego udziałem. Czy jeszcze dalej, pozytywistyczny, w duchu epoki zakres zainteresowań Karłowicza od fotografii, taternictwa, stolarki, zasad działania i konstrukcji nowoczesnego sprzętu elektronicznego, czynnie uprawianego sportu i działalności literackiej, który skłonił go do studiowania wraz z kompozycją także psychologii, filozofii i fizyki…

[…]

Pro audiente 5/2016, Filharmonia Sudecka

Koncert symfoniczny Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej pod dyrekcją Jerzego Salwarowskiego uświetni wykonanie Koncertu skrzypcowego A-dur op. 8 Mieczysława Karłowicza. Solistą będzie wybitny skrzypek Konstanty Andrzej Kulka. W programie młodzieńcze dzieła wybitnych kompozytorów polskich: Zygmunta Noskowskiego – Uwertura „Morskiej oko” (prawykonanie 1875) oraz dwie kompozycje Mieczysława Karłowicza, wspomniany wyżej koncert skrzypcowy (1902) oraz jedyna symfonia twórcy tragicznie zmarłego pod lawiną 8.02.1909, Symfonia e-moll op. 7 „Odrodzenie” (1902).

Wybrane płyty wydawnictwa NAXOS z programem koncertu dostępne będą w sprzedaży przed i po koncercie 5.02.2016 w Kawiarni Sudeckiej mieszczącej się w holu Filharmonii Sudeckiej. Zapraszamy!

 

Zrzut ekranu 2016-02-01 o 18.16.16

Baner w newsie 851×315

Źródło wiadomości: mat.prasowe

O Autorze

Ostatnio dodane: