Ultimate magazine theme for WordPress.

Lech Janerka, Ammar 808 oraz Afenginn & Bastarda dołączają do line-upu festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia3 min read

0

Lech Janerka, czyli jedna z ikon, a jednocześnie najbardziej zagadkowych i oryginalnych postaci polskiej sceny muzycznej; mocny, elektroniczny beat brawurowo połączony z północnoafrykańskim folkiem w wykonaniu Ammar 808 oraz specjalny, premierowy projekt duńsko-polski – Afenginn & Bastarda to kolejne atrakcje tegorocznego festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia (28 czerwca – 1 lipca 2018 w Lublinie).

Lech Janerka

Na burzliwą historię polskiej muzyki alternatywnej składa się szereg niezwykłych artystów, zespołów muzycznych i legendarnych postaci. Na tej liście specjalne miejsce zarezerwować trzeba dla Lecha Janerki, czyli artysty, który w zasadzie od początku świadomie i nierzadko bezkompromisowo podążał własną muzyczną drogą – zarówno jako frontman grupy Klaus Mitffoch, jak i w ramach solowej działalności. Na lubelski koncert Lecha Janerki złoży się przekrojowa mieszanka największych hitów z różnych okresów twórczości artysty, ale też materiały unikalne i rzadko wykonywane na żywo.

Ammar 808
Do ogłoszonej już wcześniej grupy artystów związanych z prezentacją wytwórni Glitterbeat Records (Dirtmusic, Baba Zula i Ifriqiyya Electrique) dołącza kolejny wykonawca – osadzona głęboko w tradycji Afryki Północnej formacja Ammar 808. Nowoczesna elektronika zdominowana przez niskie, mocne brzmienie basu i dynamiczne podkłady, łączy się płynnie z tradycjami wokalnymi i instrumentalnymi Tunezji, Algierii czy Maroka pod szyldem Maghreb United (tytuł najnowszej płyty grupy), odnosząc się do wspólnej historii, dziedzictwa i kultury tego unikalnego regionu świata.
Afenginn & Bastarda
Afenginn fot. Soren Solkaer

Ważnym wydarzeniem festiwalu będzie także premierowy występ duńsko-polskiego kolektywu Afenginn & Bastarda, czyli muzyczne spotkanie pochodzącej z Kopenhagi grupy Afenginn oraz związanego z oficyną Lado ABC, warszawskiego trio Bastarda.
Bastarda to skład tworzony przez doskonałych polskich instrumentalistów: Pawła Szamburskiego, Michała Górczyńskiego i Tomasza Pokrzywińskiego, równie sprawnie poruszających się w materii jazzowej, muzyce popularnej, jak i kompozycjach klasycznych. Afenginn natomiast, uznawany jest w Danii za czołową formację nurtu neo folk, sięgającą zarówno po skandynawską tradycję, brzmienia bałkańskie, ale także muzykę rockową czy klasyczną, tworząc w ten sposób nowoczesne reinterpretacje utworów ludowych i własny język wyrazu. Grupa dość szybko zyskała miano kultowej na rynku skandynawskim, co później przełożyło się na popularność nie tylko w innych krajach europejskich, ale też w Ameryce Północnej. Afenginn ma na swym koncie m.in. występy na najsłynniejszym duńskim festiwalu Roskilde, ale także na odbywającym się w Austin SXSW – największej imprezie łączącej biznes, technologię i muzykę.

Bastarda fot. Emilian Aleksander

Na Wschód Kultury – Inne Brzmienia (28 czerwca – 1 lipca 2018 w Lublinie) zagrają także Atari Teenage RiotGeorge Clinton & Parliament Funkadelic, Baba Zula, Ifriqiyya Electrique i Dirtmusic. Już wkrótce kolejne ogłoszenia i długa lista artystów, którzy na przełomie czerwca i lipca pojawią się w Lublinie. Jak co roku proponujemy program oparty na różnorodności, oryginalności i przekraczaniu muzycznych granic. 

***

Wschód Kultury to projekt kulturalny integrujący środowiska artystyczne miast Polski Wschodniej (Białegostoku, Lublina i Rzeszowa) i artystów krajów Partnerstwa Wschodniego (Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy), realizowany przez Narodowe Centrum Kultury oraz trzy wspomniane miasta. Ideą projektu jest wspólne odkrywanie tego, co niepowtarzalne w każdej z kultur, a także wymiana doświadczeń artystycznych. Z biegiem czasu festiwal stał się pomostem włączającym naszych wschodnich partnerów w obieg kultury europejskiej. W 2018 roku Wschód Kultury będzie realizowany po raz szósty. Przedsięwzięcie powstało dzięki zaangażowaniu środowisk twórczych, samorządów wschodniej Polski oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.