Mamadou & Sama Yoon „UMBADA”
Foto:mat. prasowe

Mamadou & Sama Yoon „UMBADA”

Mamadou & Sama Yoon: to niezwykle wciągające, rytmy z pogranicza ethnofolku, afrobeatu, orientu i reggae, które hipnotyzują i porywają do tańca.

Zespół powstał w 2014 r z inicjatywy Mamadou Dioufa, charyzmatycznego senegalskiego artysty mającego na koncie kilka płyt z takimi artystami jak Włodzimierz Kiniorski czy Voo Voo, oraz saksofonisty Grzegorza Rytki (DAAB, Szwagierkolaska), którzy zaprosili do współpracy muzyków grających na co dzień w znanych, polskich zespołach, takich jak T.Love, Daab, Kapela ze Wsi Warszawa czy Kayah & Transoriental Orchestra a są to: Patrycja Napierała, Ania Patynek, Michał Marecki i Paweł Mazurczak.

W wyniku spotkania tak wielu, różnorodnych osobowości muzycznych, narodził się multikulturowy, profesjonalny i kompletny artystycznie projekt, który wnosi świeży, słowiańsko-afrykański powiew na światową scenę muzyczną.

Dzięki temu koncerty stają się ciekawą podróżą poprzez kulturę i zwyczaje afrykańskie, a w połączeniu z tanecznym charakterem utworów, są doskonałą strawą zarówno dla ciała jak i duszy.

W 2016 roku zespół wydał swoją płytę w wytwórni For Tune. Album „Umbada” miał swoją premierę 8 kwietnia. W nagraniach gościnnie udział wzięli Pablopavo, Buba Kuyateh, Pako Sarr oraz Łukach Hodor, Piotr Korzeniowski, Marcin Rumiński i Janusz Tytman.

Teksty piosenek są głównie w języku wolof (ojczystym języku wokalisty Mamadou Dioufa). Opowiadają o tęsknocie za krajem, miłości, o tradycji, szacunku do drugiego człowieka, poszukiwaniu wiedzy.

Sama Yoon (czytaj „sama jon”) znaczy w języku wolof „moja droga”, „mój wybór”. Droga muzyczna, którą obrali członkowie zespołu, prowadzi przez afrobeat, ethno folk i reggae. Stylistyka dosyć rozległa, jednak nie powinno to dziwić, jeśli weźmiemy pod uwagę doświadczenie i różnorodne osobowości muzyków.

Razem z płytą ukazał się debiutancki teledysk do utworu „Aminata” w reżyserii Sióstr Bui.

Mamadou & Sama Yoon cover_0092-1429x1419

Opis płyty:
Anna Patynek – chórki, djembe, conga, instrumenty perkusyjne
Patrycja Napierała – cajon, darabuka, udu, perkusja
Mamadou Diouf – wokal, shekere
Michał Marecki – instrumenty klawiszowe, śpiew
Paweł Mazurczak – kontrabas elektroniczny, śpiew
Grzegorz Rytka – saksofony, melodyka, śpiew
Łukasz Hodor – puzon
Piotr Korzeniowski – trąbka
Buba Badjie Kuyateh – kora
Pablopavo – wokal
Marcin Rumiński – śpiew gardłowy
Pako Sarr – wokal
Janusz Tytman – mandolina

Dźwięki Londynu nagrał Antek Rutczyński

Tracklista:
1.Prelude a mangi xaar
2.Mangi xaar
3.Aminata
4.Afrocountry
5.Biguine
6.Bulma tooñ
7.Xam xam
8.Jigéenu afrika
9.Sama yaye
10.Sama reggae
11.Umbada

Całości płyty można posłuchać na stronie wytwórni:
store.for-tune.pl

Oto pierwsze recenzje:
polityka.pl
ethnosystem.pl

Więcej o Mamadou & Sama Yoon:
Oficjalna strona | Facebook | YouTube

Źródło: materiały prasowe

Baner w newsie 851×315

O Autorze

Ekonomistka z artystyczną duszą. Miłośniczka koncertów na żywo. Otwarta na wszelkie gatunki muzyczne i nowe brzmienia, jednak najbliższa sercu jest szeroko pojęta muzyka alternatywna i progresywna. Ponadto w duszy gra jej synth-pop oraz muzyczne lata 80-te i 90-te. Zakochana po uszy w Depeche Mode. Od muzyki oczekuje jednego - oddziaływania na emocje. W wolnych chwilach lubi haftować, a jak tylko ma możliwość wybiera się na spacery i wycieczki rowerowe z aparatem i słuchawkami na uszach.

Ostatnio dodane: