Ultimate magazine theme for WordPress.

Marzec w mieście najmłodszych – wiosenna odsłona cyklu „Miasto movie”

0
Logo Warsztaty KulturyFacebook Warsztaty Kultury YouTube Warsztaty Kultury
Marzec w mieście najmłodszych
Wiosenna odsłona cyklu Miasto movie poświęcona będzie dzieciom, nie znaczy to jednak, że w programie znajdą się tylko propozycje dla najmłodszych. W naszych projekcjach postaramy się uchwycić kilka nurtów przynależnych do interesującego nas zagadnienia. Będą zatem społecznie zaangażowane obrazy dotyczące problemów młodzieży reprezentowane m.in. przez Larry’ego Clarka czy Harmony Korine’a, komediowo-przygodowe ujęcie tematu w filmach Chrisa Columbusa czy Johna Hughesa, a także wielkie, ponadczasowe kino z dziecięcymi bohaterami w centrum wydarzeń.

Już jutro, w środę 22 lutego, zapraszamy też na ostatni seans w tym miesiącu – „Bardzo poszukiwany człowiek”. Zapraszamy na godz. 19:00.

Bardzo poszukiwany człowiek

Filmowcy mierzący się z kinem szpiegowskim bardzo często sięgają do sprawdzonych wzorów, czyli do ekranizacji znanych powieści. Pisarz John le Carre jest z kolei prawdziwym mistrzem w tej dziedzinie. Jego książki były przenoszone na ekran wielokrotnie, nierzadko ze znakomitym skutkiem. Także tę ekranizację „Bardzo poszukiwanego człowieka” w interpretacji Antona Corbijna można uznać za udaną. Reżyser znany jest przede wszystkim jako autor znakomitych wideoklipów dla wielkich gwiazd na czele z Metallicą, Depeche Mode, U2 czy Nickiem Cave’m oraz z filmowej biografii Joy Division – obrazu „Control”. Z biegiem lat dokonał jednak przeskoku od krótkiej, teledyskowej formy do poważnego kina i trzeba przyznać, że efekty tej transformacji są bardzo ciekawe. W obsadzie tego szpiegowskiego thrillera rozgrywającego się na terytorium Niemiec m.in. Robin Wright, Rachel McAdams, Willem Dafoe i nieodżałowany Philip Seymur Hoffman w swojej pożegnalnej roli.

Miasto zaginionych dzieci
Data:
1 marca 2017,
godz. 19:00-21:00

Miejsce:
Warsztaty Kultury
ul. Grodzka 5a, Lublin

WSTĘP WOLNY

Francuski duet reżysersko scenopisarski w osobach Jean-Pierre’a Jeuneta i Marca Caro to jedno z największych objawień kina lat dziewięćdziesiątych. Filmowy świat zachwycił się ich nieskrępowaną wyobraźnią, wizją i wyjątkowym zmysłem estetycznym, czego przykładem jest „Miasto zaginionych dzieci” – piękna i mroczna baśń utrzymaną w poetyce surrealistycznego snu. Obraz ten zachwyca zarówno od strony formalnej, jak i samą historią, którą opowiada. Świat stworzony przez francuzów to czysta magia. Warto przenieść się do niego choćby na dwie godziny.
Dołącz do wydarzenia na FBDowiedz się więcej o wydarzeniu
Boy
Data:
8 marca 2017,
godz. 19.00-20:30

Miejsce:
Warsztaty Kultury
ul. Grodzka 5a, Lublin

WSTĘP WOLNY

Kino nowozelandzkie to wciąż rzadkość na naszym rynku filmowym, a jeśli budzi jakieś skojarzenia, to najczęściej z osobą Petera Jacksona i jego monumentalnym cyklem opartym na książkach Tolkiena – „Hobbit” czy „Władca pierścieni”. Kinematografia z Nowej Zelandii powoli jednak rozwija się i idzie ścieżką kina australijskiego, które ma już ugruntowaną pozycję. Dobrym przykładem jest tu właśnie „Boy”, skromny, kameralny obraz, który zachwycił widownię wielu festiwali filmowych. Jest to historia dorastającego chłopca, wielkiego fana Michaela Jacksona. Większym idolem niż słynny piosenkarz jest dla chłopca tylko dawno niewidziany ojciec, którego dziecko wyobraża sobie jako postać idealną, bohatera bez skazy. Prawda okaże się jednak bardziej przyziemna, ojciec bowiem jest członkiem lokalnego gangu i po odsiedzeniu wyroku wraca z więzienia do domu.
Dołącz do wydarzenia na FBDowiedz się więcej o wydarzeniu
Królowie lata
Data:
15 marca 2017,
godz. 19.00-20:40

Miejsce:
Warsztaty Kultury
ul. Grodzka 5a, Lublin

WSTĘP WOLNY

Co się stanie, kiedy trzech piętnastolatków postanowi zbuntować się przeciw światu i wyprowadzić do lasu, aby zamieszkać w zbudowanym przez siebie drewnianym domku? Tym pytaniem otwiera Vogt-Roberts swój obraz i jest to znakomity punkt wyjścia do opowiedzenia oryginalnej młodzieżowej historii z pogranicza komedii, dramatu i filmu o wkraczaniu w dorosłość. Młodzi aktorzy wypadają naturalnie, inteligentny scenariusz i znakomite dialogi zapewniają dobrą zabawę, a kiedy trzeba reżyser potrafi przyjąć poważniejszy ton, na szczęście bez zbędnego patosu i dydaktyzmu. „Królowie lata” to cichy triumf amerykańskiego kina offowego i pozostaje mieć życzenie, aby takich filmów powstawało więcej.
Dołącz do wydarzenia na FBDowiedz się więcej o wydarzeniu
Stań przy mnie
Data:
22 marca 2017,
godz. 19.00-20:30

Miejsce:
Warsztaty Kultury
ul. Grodzka 5a, Lublin

WSTĘP WOLNY

Stephen King to jeden z najbardziej płodnych i twórczych pisarzy, a wiele z jego książek czy opowiadań to gotowe scenariusze filmowe. Z biegiem lat stał się więc ulubieńcem hollywoodzkich producentów, bardzo często zezwalając na filmowe adaptacje swoich dzieł. Skutki oczywiście bywały różne, ale „Stań przy mnie” z pewnością należy do grupy filmów udanych. Reżyser Rob Reiner zebrał na planie grupę młodych utalentowanych aktorów i stworzył, uznawany dziś przez wielu krytyków za wzorowy, inicjacyjny film drogi. Oto grupa czterech młodych chłopaków wyrusza w czasie upalnych wakacji na poszukiwanie ciała człowieka potrąconego przez pociąg. Po drodze czeka na nich oczywiście cały szereg przygód i wyzwań.
Dołącz do wydarzenia na FBDowiedz się więcej o wydarzeniu
Dzieci niebios
Data:
29 marca 2017,
godz. 19:00-20:30

Miejsce:
Warsztaty Kultury
ul. Grodzka 5a, Lublin

WSTĘP WOLNY

Przepiękny i wzruszający obraz Majida Majidiego, reżysera, który jako jeden z pierwszych przebił się do szerokiej dystrybucji, otwierając drogę dla autorskiego kina z Iranu. Ali i Zahra to rodzeństwo pochodzące z biednej rodziny. Choć los ich nie oszczędza, starają się być szczęśliwi i pełni energii. Punktem zwrotnym i zarazem prawdziwym dramatem staje się zgubienie przez Zahrę jedynej pary butów jaką dziewczynka posiada. Od tej pory dzieci muszą dzielić się jedną parą butów, co niesie ze sobą kolejne problemy. Mali bohaterowie znajdują jednak wyjście z sytuacji. Ali ma zamiar stanąć do wielkiego wyścigu, gdzie jedną z nagród jest właśnie nowa para butów. Czy plan się powiedzie i co czeka dzieci na mecie? Aby się przekonać, koniecznie trzeba wybrać się razem z Miasto movie na wycieczkę do Teheranu.
Dołącz do wydarzenia na FBDowiedz się więcej o wydarzeniu