W sobotni wieczór 02 lipca miałam okazję uczestniczyć w koncercie organizowanym w ramach Międzynarodowego Festiwalu Organowego. Był to drugi koncert na tegorocznym festiwalu, który po raz pierwszy „wyszedł” poza Świdnicę. Jako pierwszy na liście znalazł się Kościół Ewangelicki pw. Świętego Zbawiciela w Wałbrzychu.

Mój udział w tym koncercie był dość spontaniczny i nieplanowany, ale nie żałuję że zdecydowałam się tam wybrać. Było to niezwykłe doświadczenie i doznania, których nie sposób opisać słowami. Muzyka organowa jest po prostu piękna i malownicza ze względu na różność barw wydobywanych z niezliczonej ilości piszczałek. Podczas koncertu w głowie pojawiały się obrazy malowane dźwiękami organowej orkiestry. Dodatkowym atutem była możliwość obserwowania gry organisty na ekranie ustawionym w głównej nawie.

cornelius_thomas
www.chorda-auxit.pl

Koncert w Kościele Św. Zbawiciela wykonał dla nas niemiecki organista, pianista, klawesynista i kompozytor Thomas Cornelius. Jest On autorem muzyki do ponad 30 filmów dla niemieckiej telewizji. Koncertuje z największymi niemieckimi orkiestrami m.in. NRD Elbphilharmonie Orchester, Bamberger Symphoniker, Hamburger Symphoniker. Urodził się w Szlezwiku w Niemczech. Edukację muzyczną rozpoczął w tamtejszej katedrze. Po maturze podjął studia w Wyższej szkole muzycznej w Lubece. Już podczas studiów był organistą w katedrze w St. Marien w Hamburgu. Wygrywał nagrody na krajowych i międzynarodowych konkursach organowych. w 2015 roku Thomas Cornelius skomponował brakujące Agnus Dei do Maszy c-moll KV 427 Wolfganga Amadeusza Mozarta, której premiera zakończyła się wielkim sukcesem. Obecnie realizuje zamówienie kompozytorskie dla kwartetu saksofonowego związanego z Berliner Philharmoniker. (źr. ulotka informacyjna)

Organy, na których zagrał Thomas Cornelius są jednymi z najstarszych i największych na Dolnym Śląsku. Zostały zbudowane w latach 1912-1913 w Świdnickiej fabryce Christiana Schlaga (źr. ulotka informacyjna). Niezwykłości dodaje również fakt, że zostały skonstruowane tak by umożliwić szybką zmianę barwy instrumentu np. z głośnej na cichą. Pozwala to na grę wirtuozerską i brzmienie niczym orkiestra.

Podczas koncertu w Kościele Św. Zbawiciela usłyszeliśmy następujące utwory:
Johan Sebastian Bach – Toccata, Adagio und Fuge C-Dur, BWV 564
Thomas Cornelius – La nuit mystique – utwór, który Thomas skomponował w wieku 16 lat, gdy ćwiczył nocami w katedrze słysząc bicie dzwonów o północy oraz latające nietoperze.
Felix Mendelson – Praludium und Fuge in d-Moll op. 37
Johan Sebastian Bach – Von Gott, will ich nicht lassen, BWV 658 – kompozycja, która początkowo była pieśnią świecką a później została „ochrzczona” na pieśń liturgiczną
Max Regger – Toccata i Fuga d-Moll,
Johan Nicolaus Hanf – „Von Gott, will ich nicht lassen” oraz „Ach Gott, vom Himmel siech darein” – pieśni do dziś wykonywane w kościołach ewangelickich
Louis Vierne – Carillion de Westminister, op. 54/6
Na bis usłyszeliśmy improwizację Thomasa, której tematem była pieśń „Kto się w opiekę odda Panu Swemu”

A teraz krótko o historii i założeniach festiwalu.
Festiwal im. Christiana Schlaga jest organizowany od kilku lat. Głównym jego założeniem jest promocja muzyki organowej i kameralnej oraz temat budownictwa organowego ery industrialnej. Festiwal jest cyklem koncertów organowych wykonywanych na instrumentach firmy Schlag&Sohne. Na przełomie XIX i XX wieku firma Schlag&Sohne tworzyła w Świdnicy niezwykłe organy, które usłyszeć można do dziś w wielu miejscach na Dolnym Śląsku. Historia firmy to poniekąd znak czasów: Christian Schleg założył w 1869 roku w Świdnicy niewielką firmę organową, która szybko rozrosła się do rozmiarów przemysłowych. Katalog firmowy obejmuje ponad tysiąc instrumentów. Wiele z nich jest nadal zachowanych. (źr. ulotka informacyjna)

Organizatorami festiwalu są:
Fundacja Chorda Auxit: Oficjalna strona | Facebook
– Miasto Świdnica
– Świdnikci Ośrodek Kultury
Patronat Honorowy:
– Biskup Świdnicki – ks. bp. Ignacy Dec
– Miasto Świdnica
– Biskup Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP ks. bp. Waldemar Pytel
Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Festiwal można śledzić na bieżąco na profilu facebook: Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga

Poniżej plan festiwalu. Do Wałbrzycha Festiwal powróci już 16 lipca. Koncert odbędzie się w Kościele pw. Św. Aniołów Stróżów a na organach zagrają Zuzanna i Maciej Batorowie – inicjatorzy Festiwalu. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

międzynarodowy festiwal organowy