Młodzież Tworzy Musical
Foto:Maria Gwiazda

Młodzież Tworzy Musical

Już od czterech lat cała Legnica czeka na sierpień. Nie jest to dla mieszkańców „ostatni miesiąc wakacji” lub po prostu „ósmy miesiąc roku”. Ostatni tydzień  sierpnia równa się premierze musicalu w całości przygotowanego przez największych pasjonatów sztuki w Polsce.
Grupa około 80 osób pracuje non profit nad przygotowaniem scenariusza, scenografii, kostiumów, choreografii. W projekt „Młodzież Tworzy Musical” (http://mlodziez-tworzy-musical.prv.pl/) zaangażowani są aktorzy, tancerze, wokaliści, realizatorzy, orkiestra oraz grupa scenograficzno-kostiumowa, wszyscy pod kierownictwem Joanny Brylowskiej – laureatki wielu honorowych nagród dla działaczy społecznych, absolwentki Zespołu Szkół Muzycznych.

W tym roku przygotowany został musical pt. „Brama”, opowiadający historię wybitnego renesansowego poety – Jana Kochanowskiego. Twórcy przedstawili ją wielowymiarowo, bez pominięcia żadnego epizodu z życia artysty. Dzięki podziałowi libretta na dwa akty widz nie miał żadnych wątpliwości co do zmiany kreacji postaci głównego bohatera i razem z nim odczuwał zarówno zagubienie po stracie dziecka jak i radość z odnalezionego sensu życia.

25 sierpnia legnicki teatr im. Heleny Modrzejewskiej przez około trzy godziny stał się miejscem magicznym, gdzie od pierwszego zgaśnięcia świateł do końca drugiego aktu ludzie patrzyli z podziwem na ogromny talent młodych ludzi. Nie obyło się również bez owacji na stojąco, które były jedynie formalnością po tak niesamowicie spędzonym wieczorze.

Finałem jest przesłanie, dotyczące wielkiej wagi, jaką odgrywa miłość w życiu każdego człowieka, ukryte w piosence „Kochaj!”. Tu należy wspomnieć orkiestrę, która pod batutą Radosława Dronia budowała napięcie i tworzyła niepowtarzalny klimat.

Podczas tego musicalu widz może czuć się manipulowany, przeżywa wszystkie emocje dokładnie tak jak bohaterowie na scenie. Tam właśnie poruszane są kwestie wędrówki po światach, wiary, miłości i tęsknoty. To tam znajdujemy odpowiedzi na wiele kluczowych pytań dotyczących ludzkiej egzystencji.

Nie da się w prosty sposób przeanalizować „Bramy”, ponieważ jest to kilka miesięcy ciężkiej pracy, około 30 utworów skomponowanych specjalnie dla musicalu, niezliczone godziny prób, ale również czas rozwoju swoich pasji oraz realizacji marzeń dla artystów – a dla widzów, katharsis.

Zapowiedź „życie, śmierć, cierpienie, nirwana” obrazowane są za pomocą muzyki i ruchu scenicznego, efektem czego jest tak wielki podziw ze strony widowni. Możemy sobie to jedynie wyobrazić – albo poczekać do sierpnia 2017, by na nowo dać się ponieść emocjom przekazywanym przez MTM.

 

Tekst: Aleksandra Krzeszewska

Autorka zdjęć: Maria Gwiazda, zdjęcia pochodzą z profilu https://www.facebook.com/MTM.legnica/?fref=ts

Źródło wiadomości: mat.prasowe

O Autorze

Ostatnio dodane: