22 Styczeń, 2017

  • Instagram
New Hip Hop Road Festival-relacja
Foto: Piotr Barański

New Hip Hop Road Festival-relacja

Za nami kolejny w tym roku plener, organizowany przez Miejski Ośrodek Kultury w Nowej Rudzie. Projekt „Lato w mieście”, to cykl wydarzeń o zróżnicowanej tematyce, odbywający się w każdej części miasta. Dzień po zakończeniu największego w regionie festiwalu hiphopowego a w przede dniu Biegunów Kultury, rozmawiamy z dyrektorem MOK – Wojciechem Kołodziejem.

– Jak to mówią „pierwsze koty za płoty”?

Można tak powiedzieć, jednak nie zapominajmy że sezon plenerów rozpoczęliśmy Dniem Dziecka na noworudzkim Rynku. Projekt „Lato w mieście” rozpoczyna wizyta w Słupcu, gdzie mamy już dopracowaną formułę Festiwalu Hip-Hop. Zdecydowanie rodzimy produkt, silnie związany z dzielnicą Słupiec. Podczas tegorocznej IV edycji „New Hip Hop Road Festiwal” – bawiło się około półtora tysiąca(!) widzów.

– Skąd tak duże zainteresowanie tym właśnie wydarzeniem?

W całym regionie Ziemi Kłodzkiej, nie ma festiwalu Hip Hop na taką skalę. Jako organizator zabiegamy o wykonawców z najwyższej półki, cieszących się popularnością. Wielomiesięczne przygotowania, godziny rozmów telefonicznych z przedstawicielami artystów a przede wszystkim znakomita publiczność – tutaj trzeba upatrywać; nie boję się użyć tego słowa SUKCESU – tej właśnie imprezy.

– Miniony weekend to nie tylko hip-hop ?

Dla równowagi jeden dzień był w klimacie biesiadnym, podczas którego rozbrzmiewały pieśni Karczmy Górniczej a także przeboje disco-polo. W niedzielę zaprezentowały się sekcje MOK-u, szkoły oraz rodzime zespoły muzyczne.

– czy zgadza się Pan ze stwierdzeniem że ” to już nie te Dni Miasta co kiedyś”..?

Oczywiście że tak i zdecydowanie uważam że jest to zmiana NA LEPSZE. Kiedyś organizowaliśmy 2 dni, które generowały kwotę 180 tysiecy złotych. Była taka tendencja, że miasta prześcigały się kto będzie miał większą gwiazdę. Uważam że nie sztuką jest wydać 200 tysięcy, ryzykując że będą to dwa dni w strugach deszczu. Za tę samą stawkę, oferujemy różnorodne wydarzenia kulturalne, przez całe wakacje, we wszystkich częściach Nowej Rudy. Muzyka biesiadna, hip-hop, Bieguny Kultury, jednym słowem w okresie wakacyjnym prezentujemy różne oblicza szeroko pojętej sztuki. Mieszkaniec który właśnie wrócił z urlopu, bądź turysta odwiedzający miasto, może spodziewać się zbliżającego pleneru. Nie zapominajmy także o wizytówce miasta, czyli 5 -ciu dniach sierpnia, kompletnie zdominowanych przez folklor z całego świata.

– w jednym z wywiadów, użył Pan stwierdzenia: „.. robimy coś albo grubo, albo wcale..”czy nie kłóci się to z obecną polityką wielu imprez, czy potocznie mówiąc ” nie rozmieniacie się na drobne”?

Wręcz przeciwnie, konsekwentnie realizujemy to założenie. Gwiazdy czterech edycji festiwalu hip- hop, to pierwsza półka: OSTR, Peja, Pokahontaz, Gural, 3 Wymiar, Tede, Borixon…a także nowe pokolenie jak chociażby 2 Sławy czy Quebonafide… Bieguny Kultury: Nohawica, Mozil, Sojka, Dyjak, Turnau, Raz Dwa Trzy… długo by wymieniać, ale już w/w szanowne grono świadczy o bardzo porządanych artystach odwiedzających nasze miasto.

– używając obecnie popularnej terminologii piłkarskiej, można stwierdzić że ” w każdej formacji macie silnego reprezentanta” ?

Zdecydowanie tak. Dodać także należy, że misją ośrodka kultury nie są imprezy biesiadne. Edukacja, kształcenie i rozwój młodzieży to nasze priorytey. Obecnie mamy 450 dzieci w kilkunastu sekcjach, organizujemy imprezy wewnętrzne o skali ogólnopolskiej a także międzynarodowej. Nie można na nas patrzeć przez pryzmat tzw. Dni Miasta. Gdyby tak miało być, to bylibyśmy agencją artystyczną, zatrudniającą dwie osoby, pracujące przez 2 dni w roku.

– Co przed nami?

W dniach 4-17 lipca kolejny rozpoznawalny już na arenie krajowej produkt własny – czyli Bieguny Kultury. Będziemy gościć uczelnie artystyczne m.in z Wrocławia i Częstochowy. Ponadto szereg wystaw, koncertów ( m.in Czesław Śpiewa, Marek Dyjak, Piotr Machalica) spektakle teatralne, projekcje filmowe na które już dzisiaj serdecznie ZAPRASZAMY!

– Dziękuję za rozmowę.

http://um.nowaruda.pl

AK.DE.MIC

DWA SŁAWY

GANG THE FUNK

QUEBONAFIDE

PEJA

Baner w newsie 851×315
Baner w newsie 851×315
Baner w newsie 851×315

Autor:

Ekonomistka z artystyczną duszą. Miłośniczka koncertów na żywo. Otwarta na wszelkie gatunki muzyczne i nowe brzmienia, jednak najbliższa sercu jest szeroko pojęta muzyka alternatywna i progresywna. Ponadto w duszy gra jej synth-pop oraz muzyczne lata 80-te i 90-te. Zakochana po uszy w Depeche Mode. Od muzyki oczekuje jednego - oddziaływania na emocje. W wolnych chwilach lubi haftować, a jak tylko ma możliwość wybiera się na spacery z aparatem i słuchawkami na uszach.

Ostatnie