Ultimate magazine theme for WordPress.

NIEMY KRAJOBRAZ – MILCZĄCA OBECNOŚĆ4 min read

0
Wałbrzyska Galeria Sztuki Biuro Wystaw Artystycznych zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Magdaleny Stano i Macieja Zabawy „NIEMY KRAJOBRAZ – MILCZĄCA OBECNOŚĆ”, który odbędzie się w dniu 14 marca 2018 r. (środa) o godz. 18.00, w galerii, przy ul. Słowackiego 26 w Wałbrzychu.
Wystawa będzie czynna do dnia 10 maja 2018r.

Obiekty poprzemysłowe i elementy inżynierskie utraciły swą przynależność z miastem. Pozbawione kontroli człowieka ulegają powolnej degradacji. Środowisko naturalne wchłania formy i struktury odebrane kiedyś na potrzeby przemysłu. Trwa nieustanna walka o przywrócenie naturalnego porządku i ładu pierwotnego. Tożsamość miejsca zachowana została w pamięci społeczności lokalnej. Procesy te stanowić mogą nośnik prawdy artystycznej.
Ekspansja terenu przeznaczonego pod rozwój danej gałęzi przemysłu polega na interwencji w naturalny krajobraz danej przestrzeni. W momencie powstawania zlokalizowana była na obrzeżach miast. W chwili obecnej obserwujemy wchłanianie się tych obszarów w ich zasięg, tym samym stają się nie/integralną częścią przestrzeni miejskiej. Również tu widoczne są sprzeczności. Walka krajobrazu stworzonego przez człowieka z krajobrazem naturalnym.
Czy tak naprawdę trwa nieustanna walka o dominację w przestrzeni krajobrazu naturalnego z tym, utworzonym przez człowieka? I każdorazowe zaniechanie dominującej kontroli człowieka wiąże się z próbą odebrania na korzyść pierwotnego właściciela – natury?
W opuszczonej przestrzeni i wnętrzach urbanistycznych stworzonych przez całe zespoły obiektów przemysłowych, doskonale widoczny jest chaos spowodowany niekontrolowanym rozrostem wszelkich roślin, które dopełniają zniszczenia. A może to właśnie jest ten porządek?
Trwają nieustanne procesy degradacji. Wnętrza obiektów ukazują pozostawione sprzęty i skorodowane maszyny. Odpadające warstwami tynki ukazujące niespotykane połączenia kolorystyczne. Rośliny wyrastające w bardzo dziwnych miejscach, takich jak dachy, szczeliny w ścianach, pęknięcia w stropach.

Analiza tematu ujawnia zakres i możliwości jego rozwoju w wielu dziedzinach zarówno sztuki jak i nauki. Wpływ takich obiektów, ich reakcje, wywoływane emocje są przedmiotem badań w socjologii, psychologii, historii, antropologii, architekturze, urbanistyce. W sztuce jest on inspiracją do wielu działań artystycznych. Artyści niejednokrotnie są pionierami w reakcji na problemy trapiące społeczeństwo. Złożoność tego zagadnienia skłania do prób zastosowania wielu środków wyrazu artystycznego bez ograniczania się do jednego wybranego. Stylistyka jest adekwatna do wyrażenia poszukiwanych treści.

Celem wystawy jest poszukiwanie artystycznego wyrazu dychotomii zachodzących zjawisk. Człowiek kontra natura. Krajobraz przemysłowy kontra krajobraz naturalny. Zderzenie, przeciwstawność, dychotomia. W zestawieniu porządku/ ładu industrialnego, który wymaga nieustannej ingerencji człowieka, z porządkiem naturalnym, wyższość stanowi ten naturalny, gdyż tworzy się samoczynnie.

Fragment konspektu doktoranckiego projektu badawczego:
Magdalena Stano, opiekun naukowy prof. dr hab. Andrzej Bednarczyk, prof. ASP
”TAJEMNICZY JĘZYK FABRYKI–PAMIĘĆ MIEJSCA/MILCZĄCA OBECNOŚĆ-OBIEKTY POPRZEMYSŁOWE NOŚNIKIEM PRAWDY ARTYSTYCZNEJ/FABRYKA-NIEMY ŚWIADEK PRZEMIAN SPOŁECZNYCH I KULTUROWYCH”, 2016

***

Magdalena Stano

Absolwentka Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Architektury na Politechnice Krakowskiej. Urodzona w 1985 roku. Współzałożycielka dwóch grup artystycznych. Członkini Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich.

2015 – dyplom w pracowni Malarstwa u prof. Andrzeja Bednarczyka
2011 – dyplom na Wydziale Architektury, promotor: dr hab. inż. arch. Hanna Grabowska-Pałecka, prof. PK oraz dr hab. inż. arch. Agata Kantarek, prof. PK

Wystawy:
2018 – „Zagubienie”, Galeria Chłodna, Suwałki, wystawa indywidualna
2016 – BWA w Bydgoszczy, wystawa malarstwa
2016 – Galeria Sztuki Współczesnej, Ostrów Wielkopolski, wystawa malarstwa
2015 – Galeria „Kotłownia”, Kraków, wystawa malarstwa i instalacji,
2014 – Galeria „Zadra”, wystawa malarstwa
2014 – Salon Jesienny, BWA Ostrowiec Świętokrzyski, wystawa malarstwa

Nagrody:
2016 – finalistka II Ogólnopolskiego Konkursu im. Leona Wyczółkowskiego, BWA w Bydgoszczy
2015 – finalistka VII Ogólnopolskiego Konkursu ZADRA
2014 – finalistka Ogólnopolskiego Konkursu Malarstwa Salon Jesienny, BWA Ostrowiec Świętokrzyski

***

Maciej Zabawa

Absolwent Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Wyższej Szkoły Sztuki Stosowanej w Poznaniu. Urodzony w 1981 r. w Gdańsku. Jest członkiem ZPAP i Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki.
Zajmuje się malarstwem oraz malarstwem na jedwabiu, grafiką cyfrową oraz ceramiką. Wziął udział w ponad 100 aukcjach sztuki i wystawach im towarzyszących.

2017 – dyplom z malarstwa w pracowni Interdyscyplinarnej u prof. Zbigniewa Bajka.
2007 – dyplom magisterski z malarstwa sztalugowego, w pracowni prof. Wojciecha Sadleya
2004 – dyplom licencjacki z Malarstwa Ściennego, w pracowni prof. Andrzeja Łubowskiego

Wystawy:
2018 – „Zagubienie”, Galeria Chłodna, Suwałki, wystawa indywidualna
2016 – Polski Pas Kontuszowy interpretacje, wystawa towarzysząca 15. Międzynarodowemu Triennale Tkaniny w Łodzi
2013 – Project 30 exhibition Still Point Art Gallery
2013 – Artist Portfolio Magazine New Art From
2012 – Przegląd młodej sztuki „Untouchable” w ramach trwającego Mediations Biennale w Poznaniu
2011 – Wystawa z okazji 100-lecia Związku Polskich Artystów Plastyków w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym
2011 – Wystawa z okazji 100-lecia Związku Polskich Artystów Plastyków „Teraz Sztuka-Art. Now!” w Brukseli
2008 – Wystawa w Płockiej Galerii Sztuki i w BWA Rzeszów
IV 2007 i V 2009 – Ogólnopolskie Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej w Trójmieście
II 2007 – Triennale Współczesnej Tkaniny Artystycznej Środowiska Wybrzeża Gdańskiego

Nagrody:
2008 – wyróżnienie honorowe w XVII Ogólnopolskim Konkursie Literacko Plastycznym „Konfrontacje 2008” Leszno
2008 – stypendium twórcze Marszałka Województwa Pomorskiego
2007 – trzecie miejsce w konkursie międzynarodowym organizowanym przez artPeriscope