Osiemnastka tegorocznego „KopalniaKa”!  Wśród gości urodzinowych – Kinoteatr Mumio
Foto:mat. prasowe

Osiemnastka tegorocznego „KopalniaKa”! Wśród gości urodzinowych – Kinoteatr Mumio

plakat-kopalniakWczoraj w Wałbrzyskim Ośrodku Kultury na terenie Starej Kopalni odbyła się konferencja prasowa poświęcona, startującej już za niespełna dwa tygodnie, Ogólnopolskiej Giełdzie Kabaretowej „KopalniaK”, znanej z poprzednich lat jako „PrzeWAŁka”. Od zeszłego roku pojawiła się pod nazwą Kopalnia Kabaretów, czyli w skrócie – KopalniaK. Podczas spotkania prasowego zapoznano nas z paroma szczegółami dotyczącymi, organizowanej już po raz osiemnasty, tegorocznej odsłony „KopalniaKa”.

Cała zabawa zapowiada się dość ciekawie. To jest już nasza osiemnasta impreza i będziemy witać Was urodzinowo. Pełnoletniość trzeba uczcić. Nie zabraknie więc czerwonego dywanu, śpiewu, szampana, zabawy i oczywiście prezentów. Szykujemy różne niespodzianki, ale nie będziemy ich teraz zdradzać. Zadbamy o to, aby każdy czuł się wyjątkowo – zaprasza Joanna Kakuba, koordynator Ogólnopolskiej Giełdy Kabaretowej „KopalniaK”.

Kabaretowy maraton śmiechu rozpocznie się 14 października i potrwa 3 dni.

– 14 października na scenie zaprezentują się kabarety konkursowe, 15 października wystąpi nagrodzony kabaret (Grand Prix) oraz Hrabi, zaś 16 października zobaczymy kabaret nagrodzony przez publiczność oraz Mumio. Wstęp na piątkowy przegląd jest bezpłatny, bilety na pozostałe dni kupicie w Wałbrzyskim Ośrodku Kultury oraz na e.Bilet.pl – mówi Jarosław Buzarewicz, dyrektor Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury.

Karnet na dwa dni kosztuje 60 zł, bilet na jeden dzień – 40 zł.

– Tegoroczną edycjęKopalniaKa” poprowadzi Wojciech „Termos” Tremiszewski. Będzie on także członkiem jury obok Stanisława Szelca z kabaretu Elita i Macieja Półtoraka z Piwnicy pod Baranami – dodaje na spotkaniu prasowym Joanna Kakuba.

Gościem specjalnym poniedziałkowego spotkania prasowego była jedna z najbardziej rozpoznawalnych i wszechstronnych grup artystycznych – Kinoteatr Mumio. Wczoraj do siedziby WOK-u przybyła tylko męska jego część, lecz 16 października zaprezentuje się już w całym legendarnym składzie, tj.: Dariusz Basiński, Jacek Borusiński, Tomasz Drozdek i oczywiście Jadwiga Basińska.  Mimo że zwykle szeregowani są jako kabaret, to sami – jak podkreślili na konferencji  prasowej – zastrzegli, iż nim nie są.

Przykleiło się do nas słowo kabaret. Tak naprawdę nie jesteśmy kabaretem. Pracowaliśmy w teatrze, robiliśmy spektakle dramatyczne, komiczne czy klasykę, zrobiliśmy także przedstawienie „Kabaret Mumio” w konwencji kabaretowej jako formy, nie treści – wyjaśniał Dariusz Basiński.

kinoteatr-mumioMumio to przede wszystim sceniczne szaleństwo – inscenizacyjne, literackie oraz muzyczne. Aktorzy są przy tym niezwykle konsekwentni w realizowaniu swojej oryginalnej wizji humoru. Uwielbiają wszelkie ludzkie potknięcia i niezręczności. Nie wyśmiewają ich jednak, ale podchodzą do nich z czułym zainteresowaniem i prezentują w spektaklach przy pomocy doskonałego warsztatu aktorskiego. Przez kilka lat mogliśmy ich również oglądać w reklamie sieci telefonii komórkowej.

W Wałbrzychu członkowie Mumio przedstawią nam program sceniczny pt. „Welcome Home Boys”, który określają mianem kinoteatru. To trwająca blisko trzy godziny sztuka teatralna połączona z projekcją filmu, czyli – jak ujęli na spotkaniu z dziennikarzami – swoiste połączenie kina z rzeczywistością teatru. Granica pomiędzy tymi dwoma formami sztuki będzie tu zatarta. Do tego dojdzie jeszcze muzyka na żywo, za którą odpowiedzialny jest Tomasz Drozdek. Mumio bardzo mało opowiadało o samej fabule, okrywało ją tajemnicą, aby nie tworzyć potencjalnym widzom jakichś założeń co do występu. Chociaż,  jak sami aktorzy przyznali, spektakl jest fabularny, opowiada pewną historię i, co podkreślał Jacek Borusiński, zawiera liczne zwroty akcji, które mają na celu wytrącić widza z możliwości przewidywania dalszej fabuły. Widzowie czasami są zdezorientowani tym, co się dzieje na ekranie, a co na scenie. Postacie bowiem ze sceny wchodzą w pełną interakcję z bohaterami z ekranu – zapowiadał. Mimo pewnych ram fabularnych, nie brakuje w nim również improwizacji, bo to jest rzecz, która najbardziej napędza Mumio. Nie obędzie się także bez odniesień do filmu amerykańskiego. Dopełnieniem okażą się motywy ludowe i baśniowe w charakterystycznym dla Mumio abstrakcyjno-absurdalnym wykonaniu. Fabuła w bardzo ogólnym zarysie opowiada o podróży dwóch braci, którzy dostają w testamencie od ojca zadanie i wyruszają w drogę, aby je zrealizować. Twórcy „Welcome Home Boys” twierdzili, że pracowali nad tym przedsięwzięciem blisko cztery lata. Efekt tej pracy bardzo ich zadowala.

Zachowaliśmy poczucie komizmu i absurdu. Są rzeczy, które nadal nas śmieszą i je właśnie pokazujemy.  Mamy nadzieję, że nasz spektakl spodoba się widzom – oznajmiają podczas spotkania z dziennikarzami.

W porównaniu z ich występami znanymi z lat ubiegłych zajdzie tu jednak kilka zmian.

Na pewno duża zmiana czeka widzów, jeśli chodzi o formę. Jest w spektaklu sporo postaci, kostiumów, inscenizacja nieco bardziej rozbudowana. Poczucie komizmu, absurdu jest jednak przez nas kontynuowane i tu się na pewno nic nie zmieniło. Będzie też zwyczajnie Mumiowo pod względem aktorskim tekstowym, muzycznym i dźwiękonaśladowczym – dodają.

hrabiOprócz Kinoteatru Mumio w XVIII edycji „KopalniaKa” podziwiać będzie można także występ  kabaretu Hrabi. Hrabi tym razem zobaczymy w programie „Tak, że o”. Członkowie o sobie: można naćkać instrumentów muzycznych, scenografii, dymów i świateł, fajerwerkiem brzdęknąć, wąsy dokleić, kostiumy oszałamiające przytaszczyć, a mimo to widzów nie ogłuszyć. „Tak, że o” mami więc prostotą i skromnością. Mniej wydatków, więcej korzyści. A i kabaretowa tradycja w tej formie lepiej się uchowa. Kobieta koń… potrzebujemy do tego kobiety i konia. Ale po co tak zaraz szaleć? Niech to nic nie kosztuje! Do skeczu „Kobieta koń” wystarczy tylko kobieta. Tak, że o.

 

W skrócie ujmując tegoroczna edycja „KopalniaKa” to: Wojciech „Termos” Tremiszewski, Kabaret Hrabi, Kinoteatr Mumio oraz sześć wyróżnionych kabaretów ubiegających się o: Grand Prix „KopalniaKa”, Nagrodę Publiczności oraz Osobowość Sceniczną: Trzecia Strona Medalu, Inaczej, David Mbeda Ndege, A jak!, BudaPesz, FiFa – RaFa. W jury: Stanisław Szelc (Kabaret Elita), Maciej Półtorak (Piwnica pod Baranami) i Wojciech „Termos” Tremiszewski (byłe Limo, przyjaciel rodziny Owensów w emitowanym przez telewizję Polsat, TV 4 kabaretowym serialu improwizowanym Spadkobiercy).

Trzy dni szaleństwa: 14, 15 i 16 października, godz.18:00. Miejsce: Stara Kopalnia

Kinoteatr Mumio podczas konferencji prasowej

1

2

4

Baner w newsie 851×315

O Autorze

Ostatnio dodane: