Ultimate magazine theme for WordPress.

Otwarcie ekspozycji „Bejt tfila – Domu modlitwy” w ŻIH3 min read

fot.: mat. prasowe
0

Otwarcie „Bejt tfila – Domu modlitwy” nowej wystawy w
Żydowskim Instytucie Historycznym
11 marca 2018 r.

 

PROGRAM
14:00 – warsztaty dla dzieci
15:00 – oprowadzanie kuratorskie
16:00 – uroczyste otwarcie z udziałem rabina Stasa Wojciechowicza i kantora Symchy Kellera

11 marca Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma otworzy ekspozycję „Bejt tfila – Dom modlitwy” ukazującą wnętrze synagogi. Przestrzeń ta została nazwana domem modlitwy (bejt tfila). Tak zwykło się̨ w Polsce określać najmniejsze bóżnice.

Ekspozycja przybliża synagogę jej najważniejsze obiekty i funkcje osób m.in rabina, kantora i szamesa. Skierowana jest do wszystkich – zwłaszcza tych, którzy nie byli wcześniej w synagodze lub chcieliby uzupełnić wiedzę na temat tego miejsca.

Na wystawie zaprezentowane zostanie podstawowe wyposażenie tradycyjnej synagogi. Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć ponad trzydzieści ocalonych z Zagłady zabytków pochodzących z polskich i niemieckich
synagog. Wśród nich są̨ zarówno obiekty rytualne (np. aron ha-kodesz, parochet, zwój Tory), jak i przedmioty codziennego użytku (np. klucze do bóżnicy). Najstarsze eksponaty pochodzą̨ z XVIII i pierwszej połowy XIX wieku. Zagłada odcisnęła na nich swe piętno. Pomimo troskliwej konserwacji niektóre obiekty noszą̨ na sobie niezatarte ślady wojennych losów. Brakujące elementy wyposażenia (np. bima) zostały zaprojektowane w sposób nowoczesny i prosty, tak aby nie konkurowały z eksponowanymi zabytkami a jednocześnie dopełniały wnętrze.

Wystawie towarzyszyć będą warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz wykłady dla studentów, przygotowane przez Dział Edukacji ŻIH (edukacja@jhi.pl), dzięki którym będzie można poznać podstawowe pojęcia dotyczące judaizmu oraz obrzędy i święta żydowskie – i nie tylko. Do użytku gości oddane zostaną również pomoce dydaktyczne: nagrania audio z fragmentami Tory, ekran z aplikacją interaktywną umożliwiającą bliższe poznanie bejt tfila oraz kartki edukacyjne opisujące wyposażenie i funkcjonowanie synagogi.

Ekspozycja powstała już w 2000 roku. Jej twórcami byli Magdalena Sieramska i Robert Lewandowski. W 70. rocznicę powstania ŻIH przestrzeń została odświeżona i wzbogacona o nowe elementy i pomoce edukacyjne.

Kuratorem jest Michał Krasicki (Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma), który w dniu otwarcia o godzinie 15:00 będzie oprowadzał po wystawie.

Wystawa mieści się na II piętrze w siedzibie Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma przy ul. Tłomackie 3/5 w Warszawie.

Organizator: Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringlelbluma

Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie został oficjalnie utworzony w roku 1947. Od chwili swego powstania mieści się w budynku przedwojennej Głównej Biblioteki Judaistycznej, której mury ocalały z pożaru wywołanego wywołanym przez Niemców 16 maja 1943 r. podczas wysadzania Wielkiej Synagogi na Tłomackiem (dzisiaj w jej miejscu przy placu Bankowym stoi „Błękitny Wieżowiec”). Od roku 2009 jako Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma posiada status państwowej instytucji kultury – ośrodka badań i dokumentacji.
ŻIH (Żydowski Instytut Historyczny) opiekuje się bogatymi i wciąż uzupełnianymi zbiorami obejmującymi przede wszystkim Podziemne Archiwum Getta Warszawskiego, tzw. Archiwum Ringelbluma, wpisane na listę „Pamięć Świata” UNESCO jako zabytek światowego dziedzictwa, jedyne w swoim rodzaju źródło do badań nad okupacyjnym życiem i zagładą polskich Żydów.

Więcej na stronie: www.jhi.pl

 

ZIH C-425

1. Tytuł: Naczynie na etrog
Sygnatura: MŻIH C-425
Autor: Paweł Sazikow
Data: 1844
Technika: sztancowanie (tłoczenie), odlew, złocenie, oksydowanie
Materiał: srebro, złoto
Lokalizacja: Moskwa

 

 

2. Tytuł: Korona na Torę (keter Tora)
Sygnatura: MŻIH C-302
Data: 1853
Technika: sztancowanie (tłoczenie), odlew, grawerunek, złocenie, lutowanie
Materiał: srebro, złoto
Autor: A. Icek

 

 

 

3. Tytuł: Synagogalna menora chanukowa
Sygnatura: MŻIH C-441
Autor: nieznany
Data: I poł. XIX w.
Technika: odlew
Materiał: mosiądz

 

 

 

ZIH C-217

4. Tytuł: Wskazówka do Tory (jad)
Sygnatura: MŻIH C-217
Data: 1866
Technika: sztancowanie (tłoczenie), grawerunek, odlew
Materiał: srebro
Lokalizacja: Berlin (?)