Recenzja: AmperA – 4STRONY

Choć AmperA powstała w 2012 roku, przyznam szczerze, że nigdy przedtem nie miałam okazji posłuchać ich kawałków. Częstochowska formacja łączy w sobie różne style muzyczne – czerpie z takich gatunków jak rock, folk, reggae, blues, czy nawet country.  Swoje wizje aranżuje głównie akustycznie, gitara elektryczna i instrumenty perkusyjne są raczej tłem dla wokalu, który w większości utworów pozostaje najbardziej wyrazisty. Myślę, że jest to świadomy zabieg, mający na celu zwrócić uwagę na teksty, które są esencją całej płyty.

 „4 strony” to drugi album grupy. Na pierwszej płycie dominowały utwory w języku angielskim, znalazło się też kilka coverów znanych zespołów, takich jak Pearl Jam, Coldplay, czy The Doors. Drugi krążek jest bardziej autorski i w większości polskojęzyczny, co moim zdaniem wyszło artystom na ogromny plus, ale o tym później. Utworów na liście jest piętnaście. Znajdziemy pośród nich zarówno klasyczne ballady, jak i mocniejsze aranże, jednak cały czas utrzymane w konwencji dobrego, akustycznego rocka. Każdy z nich niesie odrębną historię – o marzeniach, miłości, wolności, podróżach, czy relacjach międzyludzkich. Brzmi banalnie – pomyślicie. Owszem, jest w tym sporo racji, bo nieważne, jakiego wykonawcę byśmy wzięli pod lupę, niemal każdy śpiewa o tym samym. Grunt, żeby jednak tekst umiał się obronić, wyróżnić spośród setek innych o podobnej tematyce – i tak jest w tym przypadku.

Twórczość Ampery bardzo przypadła mi do gustu. Genialny przekaz, świetne akustyczne aranżacje, chwytliwa rytmika utworów oraz zaangażowany wokal Jakuba nastrajają pozytywnie i dodają energii. Szczególnie dwa utwory przykuły moją uwagę. Pierwszy z nich, do którego często wracam, to: „Gdzieś tam są zachody słońca…” – bardzo autentyczny, opowiada o codziennej rutynie i przytłaczającej rzeczywistości, o tęsknocie za swobodą i pragnieniu ucieczki do mniej cywilizowanego świata. Drugi, rytmiczny, z wpadającym w ucho refrenem, „Latawiec”, jest opowieścią nie tylko o wolności i niezależności, ale także o niedopasowaniu dwojga ludzi i nieco toksycznym odcieniu miłości. Kompozycji zasługujących na uwagę jest więcej – „Chudy” snuje nam historię o młodzieńcu, który pomimo upływu czasu nie rezygnuje ze swoich marzeń, tym samym zachęca do pogoni za własnymi aspiracjami, daje nadzieję i nie pozwala się poddawać. „Lecę jak ptak” z kolei jest żywym, klimatycznym kawałkiem, intrygującym duetem wokalnym, który urzekł mnie swoim folkowym, wręcz cygańskim rytmem. Wokal Kuby doskonale współgra z dojrzałą barwą głosu Iwony Chołuj i szczerze żałuję, że nie słychać jej tam więcej.

Do mniej lubianych przeze mnie utworów należą te anglojęzyczne oraz mieszane, jak np. „Ucieczka”. Zdecydowanie nie jestem zwolennikiem łączenia dwóch różnych języków na jednej płycie. O ile mogę jeszcze zaakceptować, gdy część utworów została napisana po polsku, a druga po angielsku, to łączenie obu tych języków w jednej piosence jest dla mnie katorgą. Zwłaszcza że w przypadku Ampery niezbyt mi odpowiada anglojęzyczny wokal Kuby. Choć wokalista jest miłośnikiem podróży, zwiedził wiele krajów i prawdopodobnie biegle włada językiem, śpiewanie po angielsku nie wychodzi mu najlepiej. Wymowa brzmi moim zdaniem nienaturalnie, trochę jakbym słyszała siebie tuż po zakończeniu edukacji językowej w szkole wyższej. Dlatego na początku recenzji wspominałam o tym, że teksty po polsku okazały się strzałem w dziesiątkę. Wracając jeszcze na moment do tracklisty, znajduje się na niej zaskakująca niespodzianka, czyli ostatni utwór „Purple melancholia” – potraktowałabym go raczej jako bonus. Swym klubowym brzmieniem, przesiąkniętym elektroniką, znacznie odstaje od pozostałych numerów na płycie. Nie w moim stylu, ale może znajdą się zwolennicy?

Podsumowując, AmperA zdecydowanie rozwija swój warsztat. Chłopaki nie stoją w miejscu i choć niezmiennie trzymają się swojego akustycznego brzmienia, nie boją się eksperymentować z innymi instrumentami, czy nawet elektroniką, nie zagłuszając przy tym istotnego przekazu. Ich aranżacje są przemyślane i dobrze dopracowane. Porywają nas rytmem, elektryzują dźwiękami, intrygują sensownymi, wpadającymi w ucho tekstami, które niewątpliwie są ich mocną stroną. Napawają nadzieją i optymizmem, dają energetycznego kopa. Szczerze polecam album „4 strony”, bo tak zaangażowanej grupy słucha się z ogromną przyjemnością.

NEWS

X