Ultimate magazine theme for WordPress.

Recenzja: LemON i ,,Scarlett” (2014)3 min read

0

Najlepszy według mnie album polskiej grupy LemON to „Scarlett”.

Był to ich 2 studyjny krążek.

Lista utworów:

 1. „Stary Film” 4:23
 2. „Ake” 3:47
 3. „Scarlett” 4:34
 4. „Lwia Część” 4:30
 5. „Fantasmagoria” 4:50
 6. „Jutro” 4:09
 7. „Pid obłaczkom” 1:58
 8. „Płatek” 4:26
 9. „O Niczym”3:31
 10. „Hollow” 5:37
 11. „Spójrz” 5:07
 12. „Cinematic” 7:04

Poniżej możecie posłuchać singli z tej płyty:

„Ake”

 

„Scarlett

 

„Jutro”

 

„Lwia Część”

 


Premiera albumu miała miejsce 24 listopada 2014 roku nakładem wytwórni Warner Music Poland. 

Zespół LemON właściwie z dnia na dzień stał się jedną z najbardziej popularnych grup w Polsce, za sprawą głośnego debiutanckiego albumu „LemON” z 2012 roku. W związku z ich kolejnym materiałem pokładane były wielkie nadzieje, zarówno przez fanów, jak i krytyków muzycznych. Myślę, że nie zawiedli się ani jedni, ani drudzy, ponieważ na płycie „Scarlett” znaleźć można wszystko to, co w muzyce tej formacji najlepsze. Przepiękny wokal Igora Herbuta, kapitalne instrumentalne brzmienia, ciekawe teksty… wymieniać można by długo. Jednak są też spore zaskoczenia. Największe, to według mnie, mała ilość folkowych, łemkowskich czy ludowych nawiązań, a duża ilość klasycznego popu czy rocka.

Na wyróżnienie w kwestii mega interesującego wokalu zasługują zwłaszcza kompozycje: „Jutro” i „Scarlett”.

Według mnie najlepsze kawałki na tej płycie to: „Scarlett” i „Lwia Część”, ale warto posłuchać również piosenek: „AKE”, „Fantasmagorie” oraz „Spójrz”. 

Na płycie jest sporo zaskakujących momentów, które z pewnością sprawią, że będziecie do niej powracać, jak np.: mocny emocjonalny wokal i przepiękny fortepian w „Scarlett”, świetny aranż w „AKE”, niepowtarzalny klimat w „Lwia Część”, czy zjawiskowe gitarowe i perkusyjne wejście w „O Niczym„. Natomiast na koncertach najbardziej sprawdzać się będzie utwór  „Scarlett”.

Końcowa nota: 5.0/6


LemON to polsko-łemkowsko-ukraińska grupa, założona w 2011 roku z inicjatywy wokalisty Igora Herbuta, tuż po zakwalifikowaniu się do programu „Must Be the Music” na precastingu we Wrocławiu, na który Igor Herbut wybrał się spontanicznie ze swoim kuzynem Adamem Horoszczakiem. W etapie castingowym pięcioosobowy już zespół wykonał w języku łemkowskim utwór „Litaj ptaszko”, który zachwycił jurorów i zagwarantował grupie udział w półfinałach. Piosenka „Dewiat” także przekonała do siebie publiczność, dzięki czemu zespół awansował do finału i ostatecznie wygrał trzecią edycję programu.

W czerwcu 2012 roku grupa wystąpiła jako gość specjalny na festiwalu TOPtrendy, natomiast w sierpniu podczas konkursu Sopot Festival zespół wykonał we własnej interpretacji hit „All You Need Is Love” z repertuaru grupy muzycznej The Beatles.

W 2012 roku ukazał się debiutancki album „LemON”. Pierwszym singlem promującym wydawnictwo został utwór „Będę z Tobą”. Rok później zespół został nominowany do nagrody muzycznej Fryderyki 2013 w kategorii najlepszy debiut. W 2013 roku w ramach sopockiego festiwalu Sopot Top of the Top Festival 2013 zespół zagrał mini recital. W trakcie występu wokalista rozrzucił wśród publiczności kartki z napisem „Take What You Need” w związku z akcją Be Nice. W grudniu 2013 roku Igor Herbut wydał solowy utwór „Wkręceni – Nie ufaj mi”, będący soundtrackiem filmu Wkręceni. W 2014 roku na rynek trafił drugi longplay formacji zatytułowany „Scarlett”, który promował utwór o tym samym tytule.

W 2016 roku grupę LemON osobiście wybrali członkowie amerykańskiego zespołu Imagine Dragons, na jedyny support podczas ich pierwszego koncertu w Polsce w Atlas Arenie w Łodzi.