Scena muzyczna attention please! Teatralna Maszyna Pszczyna 2017

Scena muzyczna attention please! w ramach
Teatralna Maszyna Pszczyna 2017

Nieszczęśnikiem targanym wakacyjną miłością?
Poetą w przypływie? Marzycielem? Kapitanem obmierzłym stałością lądu? Kim był sprawca manifestu na ścianie jednejz pszczyńskich kamienic? Pewnie się tego nie dowiemy, podejmujemy jednak żądanie.
Pszczyna żąda dostępu do morza!

Festiwal TEATRALNA MASZYNA PSZCZYNA, w swojej szóstej odsłonie, odnosi się do rdzenia tematycznego, wywodzącego się z dwóch aspektów: historycznego oraz, w konsekwencji, repertuarowego. We współczesnej historii miasta, odnotowano pewien zabawny, pełen romantyzmu wandalizm. Na jednej z kamienic pojawiło się graffiti o treści: „Pszczyna żąda dostępu do morza!”. Uznano to za buńczuczne, ale nie bezpodstawne pragnienie Ślązaków do zaślubin z morzem. Aspekt repertuarowy wynika już bezpośrednio z tej krótkiej, barwnej historii miejskiej.

Dzięki połączonym siłom attention please!, festiwalu Teatralna Maszyna Pszczyna oraz kultowego na Śląsku klubu Bugsy’s Ristorante, między 16 a 18 czerwca na scenie attention please! zaprezentują się: SALK – kwartet, który zabiera słuchaczy w inny świat, który można posłuchać, ale też dotknąć i poczuć, Sambor – projekt osadzony w nurcie elektronicznej alternatywy, który aktualnie promuje swój trzeci album „Umbra”, Gypsy and the Acid Queen – artysta, który wykorzystując technikę loopowania dźwięków, gitary, instrumentów elektronicznych i wokalu, sam tworzy brzmienie całego zespołu, wprowadzając słuchaczy w hipnotyczny trans, Sonbird – grupa, która mimo młodego wieku pięknie potrafi opowiadać o emocjach i przekładać je na muzykę, Jabłonka – której muzyka silnie inspirowana jest trip hopem oraz brytyjską perłą lat dziewięćdziesiątych oraz runforrest – artysta, który wymyka się z narzuconych ram, a jakość i dojrzałość jego poezji są bardzo dobrze ugruntowane jak na tak młody wiek, podobnie z jego śpiewem i panowaniem nad głosem.

SALK

Facebook: https://www.facebook.com/salkPL/

SALK zaistniał w pokoju, dosłownie. Pełna nazwa: Selkie & Lighthouse Keepers, stworzona została w tym samym pomieszczeniu, w którym w dalszym ciągu powstają pierwsze szkice utworów. Głos Marceli Rybskiej, który możecie usłyszeć w singlu ,,Matronika” nagrano w kredensie stojącym także w owym pokoju. Znaleźć w nim możecie ponadto ukulele, pianino i gitarę – wszystko należące do Marceli, bo ona lubi grać.

Drugi pokój zamieszkuje Michał ,,Mamut” Sarapata, basista i producent, a pokój dzieli z dwoma basami, raczej grzecznymi. Wieczory spędza z kubkiem kawy, w towarzystwie uspokajających szmerów macbooka, zawsze w gustownych skarpetkach.

Mateusz ,,Majster” Sarapata to właściciel trzeciego pokoju, gdzie perkusjonalia i elektronika próbują po ludzku się dogadać. Uwaga: w szafie trzyma upchnięte dźwięki lasu, kosmiczne mewy i dzwoneczki na szczególne okazje.

Ostatni pokój wypełnia dźwięk maszyny do pisania, a na jednym z klawiszy siedzi Kamil Kwidziński, nieustannie szukający słowa, by opisać tę latarnię morską, którą widzi przez otwarte okno.

Chcą Was zabrać na chwilę w inny świat. W świat kompletny, w którym można posłuchać, ale też dotknąć i poczuć. Chcą udowodnić, że polska piosenka może być wciąż dobrą piosenką. Chcą udowodnić, że pizza ze szpinakiem to najlepsza pizza.

Tutaj zaczyna się historia. Trochę magiczna, trochę zamglona, ale w gruncie rzeczy bardzo prosta.

SAMBOR

Facebook: https://www.facebook.com/sambormusic/

SAMBOR to projekt osadzony w nurcie elektronicznej alternatywy. Jego liderem jest Sambor Kostrzewa – pochodzący z Tychów wokalista, muzyk i kompozytor, który przez międzynarodowy serwis Myspace uznany został za „jeden z najciekawszych polskich głosów”. Wraz z nim, projekt tworzą muzycy – Adam Cyzio i Krzysztof Kuźnik. Do tej pory wystąpili między innymi na Open’er Festival czy Spring Break – najważniejszych muzycznych wydarzeniach w Polsce. Jego utwory znalazły się na kilku prestiżowych kompilacjach – „Rak’n’Roll Records”, „Sealesia 3”, „Minimax” Piotra Kaczkowskiego z Radiowej Trójki czy na międzynarodowym projekcie „Works of love”.

Wydał doskonale przyjęte przez dziennikarzy i fanów albumy: „Yesterday Is Unknown” (2012) oraz „Bruksizm” (2015). Drugie wydawnictwo ukazało się dzięki wsparciu internautów podczas akcji crowdfundinowej – w przeciągu 24 godzin uzbierano 100% potrzebnej kwoty!

Rok 2017 rozpoczęli premierą albumu „Umbra” (pierwsza polska premiera tego roku). Płyta „Umbra” to nostalgiczna podróż przez historie wprost z rozmagnetyzowanych kaset VHS. Siedem utworów inspirowanych estetyką retrofuture łączy w sobie klasyczny songwriting z elektronicznymi brzmieniami złotej ery syntezatorów.

 Pierwszym singlem promującym „Umbrę” jest mocno elektroniczny „Pożar”: https://youtu.be/u15rjHJjpag

Sambor jest także autorem remixów czołowych Artystów, między innymi: Dawida Podsiadło oraz Patricka the Pan. W przygotowaniu są kolejne kompilacje.

GYPSY AND THE ACID QUEEN

Facebook: https://www.facebook.com/gypsyandtheacidqueen/

Gypsy and the Acid Queen to pseudonim krakowskiego muzyka Kuby Jaworskiego. Wbrew temu, co sugeruje nazwa, nie znajdziemy żadnej queen w zespole. Jest tylko tajemniczy Gypsy. Wykorzystując technikę loopowania dźwięków, gitary, instrumentów elektronicznych i wokalu, sam tworzy brzmienie całego zespołu, wprowadzając słuchaczy w hipnotyczny trans. Oniryczne melodie w połączeniu z psychodeliczno bluesowym brzmieniem gitary i owiane lekko mistycznym głosem, opowiadającym historię nie z tego świata tworzą klimat lata 69.

Kilka miesięcy temu ukazał się doskonale przyjęty debiutancki album artysty, zatytuowany po prostu „Gypsy and the Acid Queen”. Koncerty które promują to wydawnictwo są wyjątkowo ciekawym doświadczeniem, a legendy o tym premierowym w krakowskiej Alchemii, krążą do dziś. Mimo, iż na scenie jest tylko jedna osoba, to przeżycia których dostarcza są „transcendentalne”.

Gypsy and the Acid Queen jest jednym z laureatów ubiegłorocznej edycji Festiwalu Fama w Świnoujściu, gdzie otrzymał Nagrodę im. Andrzeja Jakóbca. Ma na swoim koncie Grand Prix III Kołłątajowskiego Przeglądu Sztuki, tytuł „NADZIEJA 2017” portalu SO!MUSIC oraz świetnie przyjęte występy, m.in. na Opole Songwriter Festival, City Sounds Showcase we Wrocławiu, czy Sofar Sounds w Krakowie i Warszawie.

SONBIRD

Facebook: https://www.facebook.com/WeAreSONBIRD/

Zespół SONBIRD to czwórka przyjaciół z Żywca, którzy mimo młodego wieku pięknie potrafią opowiadać o emocjach i przekładać je na muzykę. Choć powstali zaledwie rok temu, to zdążyli już swoją twórczością skutecznie zwrócić na siebie uwagę. Za nimi niezwykle udany występ w ramach Enea Spring Break 2017 w Poznaniu, który określany jest jednym z najlepszych koncertów tegorocznej edycji festiwalu.

 Tym co cechuje ich muzykę jest szczerość i autentyczność, które podparte talentem do pisania zgrabnych kompozycji i doskonałym warsztatem, stwarza im niezwykle obiecującą perspektywę sukcesu. Na drodze do niego zostali postawieni dość szybko, bo zaledwie po półrocznej działalności. Jesienią ubiegłego roku Sonbird został wyróżniony spośród setek zespołów biorących udział w konkursie Skoda Auto Muzyka i znalazł się w TOP5 Katarzyny Nosowskiej. Rok 2017 przyniósł im natomiast nominację, a w konsekwencji miano laureata Plebiscytu SO!MUSIC w kategorii NADZIEJA ROKU. Do tego niezwykle udany występ w ramach tegorocznej edycji Enea Spring Break Festival i bardzo przychylne opinie mu towarzyszące, to zapewne dopiero początek sukcesów, bo przed nimi wypchany po brzegi kalendarz koncertowy i premiera debiutanckiej płyty.

JABŁONKA

Facebook: https://www.facebook.com/missjablonka/

Zespół powołany przez trio, które zimą 2015 roku trafiło na siebie za sprawą internetowego przypadku. Pola Chobot, dyplomowana polonistka, gitarzysta Adam Baran i Paweł Rychert, producent znany ze współpracy z wrocławską wokalistką Meliką i Pchełkami. Kilkumiesięczny proces poznawania się wykrystalizował brzmienie Jabłonki, silnie inspirowane trip hopem, brytyjską perłą lat dziewięćdziesiątych. Do zespołu dołączył wrocławski perkusista Jarek Korzonek, znany ze współpracy z Natalią Lubrano, Jacek Mielcarek Trio czy Opole Gospel Choir i Wojtek Bergander, basista i kontrabasista, klasycznie wykształcony jazzman. Jabłonka zadebiutowała 18 grudnia 2015 roku w klubie Bogart, na koncercie organizowanym przez Program Trzeci Polskiego Radia, jako support Kasi Nosowskiej. Zespół pracuje nad debiutancką płytą, która ukaże się w tym roku.

Jabłonka to piosenki ukształtowane przez mróz i listopadowe ciemności, bzik słowa, tumult półżywych, niepokojących bitów, kosmicznych gitar i basów. Powrót do prostej, chłodnej melodii, którą ociepla oszczędny, aksamitny, polsko szeleszczący wokal. Muzyczne poletko dzieci lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, które cenią treść i chcą o sobie opowiedzieć.

RUNFORREST

Facebook: https://www.facebook.com/runforrestmusic/

Runforrest pojawił się znikąd. Nie może jeszcze pochwalić się bogatą dyskografią i występami na największych festiwalach muzycznych, jednak jest do na dobrej drodze.

Pisze własne piosenki, a jakość i dojrzałość jego poezji są bardzo dobrze ugruntowane jak na tak młody wiek. Podobnie z jego śpiewem i panowaniem nad głosem.

Ma za sobą bardzo udany występ podczas Enea Spring Break 2017 w Poznaniu. Do sukcesów należy dopisać również miano laureata krakowskiego Festiwalu MILA 2015 oraz Finalisty Przeglądu Zespołów Bluesroads 2016. Występował także podczas Sofar Sounds Kraków oraz między innymi przed Mani Orrason (IS).

TEATRALNA MASZYNA PSZCZYNA

WWW: www.teatralnamaszyna.pl

Facebook: www.facebook.com/TeatralnaMaszynaPszczyna/

ATTENTION PLEASE!

WWW: www.attentionplease.pl

Facebook: www.facebook.com/AttentionPleasePl

X