Soundedit ’16 –To idzie młodość. Elektroniczna.
Foto:mat. prasowe

Soundedit ’16 –To idzie młodość. Elektroniczna.

Soundedit ’16 –To idzie młodość. Elektroniczna.

Gośćmi specjalnymi podczas koncertu zespołu Raz Dwa Trzy będą: Brodka oraz Dawid Podsiadło. W ramach Antologii Polskiej Muzyki Elektronicznej wystąpią: Kamp!, Heart& Soul, A_GIM oraz Pin Park.

W ubiegłym roku w ramach Antologii Polskiej Muzyki Elektronicznej nestorzy tego nurtu (Józef Skrzek, Władysław Komendarek, Kapitan Nemo oraz Konrad Kucz) dali niezapomniany koncert oraz dzielili się doświadczeniem podczas warsztatów, spotkań i prelekcji. Tym razem – wspólnie z Narodowym Centrum Kultury – zaprosiliśmy wykonawców młodszego pokolenia.

Autorską koncepcję muzyki elektronicznej zaprezentują: Kamp! – który od dawna nie występował w Łodzi, Heart& Soul – zmierzy się z duchem Joy Division, a Pin Park oraz A_Gim pokażą jakie dźwięki, brzmienia, melodie, rytmy można „wyczarować” korzystając wyłącznie z instrumentów elektronicznych.

Na tym nie koniec atrakcji. Podobnie jak w roku ubiegłym zapraszamy na zajęcia praktyczno-teoretyczne. Artyści, producenci, twórcy spotkają się z festiwalową publicznością. Zaprezentują sprzęt i opowiedzą o swojej przygodzie z el-muzyką. To wszystko wydarzy się w piątek – 28 października – w łódzkim Klubie Wytwórnia.

Finał tego dnia to koncert innowacyjnego, wręcz rewolucyjnego, berlińskiego zespołu Atari Teenage Riot.Lider grupy – Alec Empire – przygotowuje też specjalny set DJ-ski złożony z utworów polskich twórców muzyki elektronicznej.

Zgodnie z obietnicą ujawniamy gości zespołu Raz Dwa Trzy, który wystąpi po Gali wręczenia Nagrody „Człowieka ze Złotym Uchem” (sobota, 29 października, Klub Wytwórnia). Do zasłużonego i cenionego zespołu dołączą wokaliści młodego pokolenia: Brodka oraz Dawid Podsiadło. W połączeniu z orkiestrą Icon oraz kwartetem Henryka Miśkiewicza dadzą z pewnością niezapomniany występ.

W czwartek – 27 października – tradycyjnie już zapraszamy na dzień branżowy, który wypełnią szkolenia z systemów nagłośnieniowych firmy JBL.

Po ośmiu latach starań, nareszcie udało się nam zaprosić na Soundedit artystę, o którym pisano, że: „jest Bogiem”. Absolutna legenda – Brian Eno – wybitny muzyk, kompozytor, producent, laureat nagrody Grammy. Muzyczna ekstraklasa, artysta wyrafinowany i subtelny. Odwiedzi Łódź i opowie o swojej najnowszej płycie „The Ship”, dokonaniach artystycznych oraz muzykach i zespołach, z jakimi współpracował. W Fabryce Sztuki (ul. Tymienieckiego 3) będzie można zapoznać się z najnowszą, autorską instalacją Briana Eno. Wernisaż instalacji z udziałem artysty odbędzie się w niedzielę 30 października o godzinie 17:00.

Podczas uroczystej Gali, która odbędzie się w sobotę, 29 października w Klubie Wytwórnia – Brian Eno otrzyma statuetkę „Człowieka ze Złotym Uchem” w uznaniu za całokształt swojej pracy producenckiej. Tuż przed Galą spotka się z festiwalową publicznością.

Zaraz po spotkaniu z Eno, na scenę wejdzie jego ogromny miłośnik, wokalista zespołu Bauhaus – Peter Murphy. Przed naszą publicznością zagra specjalny akustyczny koncert, na który złożą się utwory z jego solowego repertuaru, jak i utwory kultowego zespołu Bauhaus.
Karnety na wydarzenia Soundedit ’16 w klubie Wytwórnia będą kosztować 140 zł. Bilety na poszczególne dni będą kosztować 80 zł. Bilety w sprzedaży: bilety24.pl, ticketpro.pl, oraz w kasie Klubu Wytwórnia (Łąkowa 29, tel.: +42 639 55 55, bilety@wytwornia.pl).

Absolwenci Uniwersytetu Łódzkiego, którzy pojawią się na w Klubie Wytwórnia z Kartą Absolwenta otrzymają 10 % zniżki.

Bilety na koncert Brodki – w cenie od 99 zł – można nabyć wyłącznie na portalu bilety24.pl.

Hasło Soundedit ‘16 pozostaje bez zmian: „I Am The Sound”. Tak będzie mógł powiedzieć o sobie każdy, kto zechce razem z nami w Łodzi w ostatni weekend października poznawać tajniki pracy producentów muzycznych, wysłuchać prelekcji, uczestniczyć w warsztatach i dyskusjach panelowych.

I Am The Sound! – jestem brzmieniem. Jestem dźwiękiem. Jestem muzyką. Zapraszamy na Soundedit, zapraszamy do Łodzi.

soundedit16_poster_net

raz_dwa_trzy_soundeditpress_small2
fot. Sławomir Przerwa

Raz, Dwa, Trzy

Zespół, który od lat udowadnia, że można podążać własną drogą, trzymać się swoich pomysłów i estetyki. Przy tym osiągnąć artystyczny sukces, cieszyć się dużą popularnością wśród fanów i nieustającą życzliwością krytyków. Artyści, którzy prostotą i szczerością trafiają do każdego, są uniwersalni. Ich utwory mają niesamowitą zdolność pobudzania do rozmowy, otwierają umysł i rozwiązują język.

Grupa została założona w lutym 1990 r. przez studentów Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze: Adama Nowaka, Grzegorza Szwałka, Jacka Olejarza i Jacka Ograbka. W zaledwie trzy miesiące po powstaniu zespół wygrał 26. Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie. Debiutancka płyta formacji „Jestem Polakiem” miała premierę w 1991 r.

Formacja Raz, Dwa, Trzy została zaproszona do udziału w opolskim festiwalu, w koncercie „Debiuty”, gdzie otrzymała wyróżnienie. W kolejnych latach brała udział w następujących po sobie edycjach festiwali w Krakowie i w Opolu. Na początku lat dziewięćdziesiątych została zaproszona również na festiwal w Jarocinie. Zespół ma na koncie siedem albumów studyjnych, w tym wydaną w 1994 r. płytę „Cztery” nominowaną do Fryderyka w kategorii „Najlepszy album piosenki poetyckiej” czy krążek „Trudno nie wierzyć w nic” z 2003 r. nominowany w aż siedmiu kategoriach Fryderyków.

Ostatni dotychczasowy album grupy – „Skądokąd” miał premierę 1 marca 2010 r. Już 16 czerwca płyta uzyskała w Polsce status platynowej sprzedając się w nakładzie 30 000 egzemplarzy. Piosenki „Już” i „Dalej niż sięga myśl” zostały nominowane do Fryderyków 2010 w kategorii „Piosenki roku”, sam album dostał nominacje w kategorii „Album roku piosenka poetycka”, Adam Nowak w kategorii „Autor roku”, a formacja w kategorii „Zespół roku”.

Bogactwo instrumentów, technicznie doskonałe aranżacje, pełna pasja tworzenia i grania to znaki firmowe formacji. Teksty Adama Nowaka są kunsztownie skonstruowanymi opowieściami z głębokim przesłaniem. Grupa jest znana również z doskonałych interpretacji tekstów Agnieszki Osieckiej czy Wojciecha Młynarskiego. 8 listopada 2015 r. zespół zagrał koncert jubileuszowy z okazji 25-lecia działalności w sali wrocławskiego Narodowego Forum Muzyki. Grupie towarzyszyła Orkiestra Symfoniczna Narodowego Forum Muzyki pod dyrekcją Huberta Kowalskiego oraz zaproszeni goście, m.in.: Muniek Staszczyk, Skubas, Marika, Ania Rusowicz, Grzegorz Turnau, Lech Janerka, Adam Strug czy kwartet Henryka Miśkiewicza.

Zespół wystąpi podczas 8. Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit, 29 października (sobota), Łódź, Klub Wytwórnia. Raz, Dwa, Trzy pojawi się na scenie wraz z orkiestrą ICON oraz kwartetem Henryka Miśkiewicza. Dołączą do nich wokaliści, goście specjalnie: Brodka oraz Dawid Podsiadło.

brodka_soundeditpress_small1
fot. mat. pras. Kayax

Brodka

Artystka, która nie pozwala się zamknąć w szufladkach. Jedna z niewielu pereł, które swoją karierę zaczęły od telewizyjnego programu i nie skończyły po emisji ostatniego odcinka. Dojrzała jako wokalistka, bezkompromisowo podbijająca rynek muzyczny nie tylko w Polsce, ale również poza granicami naszego kraju.

Brodka urodziła się w 1987 r. w Żywcu. Wychowała się w góralskiej rodzinie o tradycjach muzycznych. Już w wieku sześciu lat zaczęła uczyć się gry na skrzypcach. Artystka brała udział w warsztatach śpiewu w Krakowie pod okiem Geralda Trottmana, który uczył śpiewu m.in.:Mariah Carey i Whitney Houston. W 2003 r.wokalistka wzięła udział w trzeciej edycji programu „Idol” i w styczniu 2004 r. wygrała jego finał. Tego samego roku premierę miał debiutancki studyjny krążek artystki – „Album”. Płyta zawierająca czternaście utworów dotarła do szóstego miejsca na liście OLiS w Polsce.

20 listopada 2006 r. został wydany drugi album wokalistki zatytułowany „Moje piosenki”. Krążek zawierał takie przeboje jak „Znam Cię na pamięć” czy „Miał być ślub”. Po premierze płyty Brodka zrobiła sobie przerwę od pracy w studiu. Postanowiła zastanowić się, o czym naprawdę chce śpiewać, jaki jest jej muzyczny charakter. Poszukiwania zajęły jej cztery lata. Ich rezultatem stała się świetnie przyjęta przez krytyków i publiczność „Granda” wydana 20 września 2010 r. Album otrzymał Fryderyka w kategorii „Album roku pop” oraz „Produkcja muzyczna roku”. 15 listopada 2011 r. krążek uzyskał status dwukrotnej platyny.

Muzykę na album „Granda” skomponował Bartosz Dziedzic wraz z Brodką. Wyjątek stanowi utworu „Hejnał”, który przygotował ojciec piosenkarki – Jan Brodka oraz Bartosz Dziedzic, który również wyprodukował wszystkie kompozycje. Słowa do piosenek napisała sama artystka, a także Radek Łukasiewicz z formacji Pustki oraz Jacek „Budyń” Szymkiewicz z zespołu Pogodno.

Ostatni, najnowszy album Brodki „Clashes” miał premierę w Europie 13 maja 2016 r. Na single wybrano utwory: „Horses” i „Santa Muerte”. Płyta została wyprodukowana w Los Angeles przez Amerykanina Noaha Georgesona. Krążek cały utkany jest z kontrastów. Metafizyka przeplata się ze zmysłowością. Posępne, kościelne organy z pełnym wigoru punk rockiem. Teksty o namiętności, miłosnym szaleństwie, z tymi o kuszącej otchłani śmierci. „Clashes” jest jak układanka, która zaskakuje, gdy pierwsze puzzle zaczynają do siebie pasować i zachwyca, gdy wszystkie trafiają na swoje miejsce, a naszym oczom ukazuje się pełny obraz.

Brodka jest laureatką wielu nagród i wyróżnień, m.in. Fryderyków w kategoriach: „Wokalistka roku”, „Debiut roku”, „Album roku pop”, „Nowa twarz fonografii”, „Piosenka roku”, „Kompozytor roku”, „Teledysk roku”, Eska Music Awards w kategorii „Debiut roku”, SuperJedynki, MTV Europe Music Awards w kategorii „Najlepszy wykonawca polski” czy „VIVA Comet Awards” w kategorii „Artysta dziesięciolecia”.

Podczas koncertu zespołu Raz Dwa Trzy Brodka pojawi się jako gość specjalny. Koncert odbędzie się w sobotę (29 października) w Klubie Wytwórnia.W niedzielę 30 października wraz z Filharmonią Łódzką zapraszamy na koncert Brodki w ramach trasy promującej album „Clashes”. Koncert odbędzie się w Filharmonii Łódzkiej.

dawid_podsiadlo_soundeditpress_small5
fot. Zuza Krajewska

Dawid Podsiadło

Kiedy niespełna trzy lata temu szykował się do wydania pierwszej płyty, był nieźle zapowiadającym się zwycięzcą telewizyjnego talent show. Dziś, z licznymi nagrodami na koncie, dziesiątkami wyprzedanych koncertów, diamentową i platynową płytą, artysta jest bez wątpienia jedną z największych gwiazd polskiej muzyki popularnej. Cieszy się uznaniem zarówno krytyków jak i fanów.
Dawid Podsiadło urodził się w 1993 r. w Dąbrowie Górniczej, gdzie ukończył szkołę muzyczną I stopnia w klasie puzonu i liceum ogólnokształcące.W maju 2013 r. ukazał się debiutancki album artysty – „Comfort and Happiness”. Krążek do dziś utrzymuje się w czołówce najlepiej sprzedających się wydawnictw w Polsce z wynikiem ponad 160 tys. kopi i statusem diamentowej płyty.
Drugi, wydana jesienią 2015 r. solowy album piosenkarza – „Annoyance and Disappointment” jest już podwójną platyną i także nie schodzi z list bestselerów. Promujący ostatnie wydawnictwo, singiel „W Dobrą Stronę” przez wiele tygodni był najczęściej granym numerem w stacjach radiowych a teledysk do tego utworu ma ponad 20 mln wyświetleń w serwisie You Tube. Dawid Podsiadło jest również wokalistą zespołu Curly Heads, z którym nagrał do tej pory jeden album – „Ruby Dress Skinny Dog”.
Artysta jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in.: Eska Music Awards, MTV Europe Music Awards, Nagrody Muzycznej Programu Trzeciego – „Mateusz”, Glam Awards, Fryderyków, Superjedynek, TOPTrendy czy Wiktorów. Muzyk oprócz niesamowitego głosu i świetnych aranżacji słynie także z nietuzinkowych opraw wizualnych swoich występów. Piosenkarz jest w trakcie trasy koncertowej „Andante Cantabile Tour”, po której zakończy promocję drugiego albumu i rozpocznie pracę studyjną oraz przygotowania do premierowego wydawnictwa.

Podczas koncertu zespołu Raz Dwa Trzy Dawid Podsiadło pojawi się jako gość specjalny. Koncert odbędzie się w sobotę (29 października) w Klubie Wytwórnia.

kamp_soundeditpress_small7
fot. Grzegorz Pastuszak

Kamp!

Liderzy polskiej sceny synth-popowej, która rozwija się w nadzwyczajnym tempie. Jeden z niewielu rodzimych zespołówtak mocno zaznaczający swoją obecność na zachodnim rynku muzycznym. W utworach Kamp! można usłyszeć nawiązania zarówno do disco z lat 80-tych, elektroniki lat 90-tych jak i współczesnych nurtów muzyki tanecznej.

Grupa została założona w 2007 r. w Łodzi. Pierwsze nagrania formacji zostały opublikowane w 2008 r. na profilu MySpace, a już pół roku później Kamp! występował na największych polskich letnich festiwalach muzycznych. Zespół od początku działalności stawiał na regularne publikowanie nowych numerów i częste koncertowanie, także poza granicami Polski. Formacja występowała w takich krajach jak Anglia, Serbia, Niemcy czy Stany Zjednoczone.

23 listopada 2012 r. miał premierę debiutancki album długogrający grupy zatytułowany „Kamp!”. Krążek został wydany nakładem wytwórni Brennnessel, której założycielami są członkowie łódzkiego zespołu. Wcześniej artyści zdobywali coraz większe grono fanów singlami: „Sulk”, „Cairo” „Heats” oraz EP-ką „Thales One” opublikowaną w 2009 r.

Kamp! wydali swój drugi album – „Orneta” z dnia na dzień, pod koniec października 2015 r. To prawdopodobnie pierwszy taki przypadek w Polsce, kiedy płyta ukazuje się kilka godzin po jej oficjalnej zapowiedzi. Nad drugim krążkiem zespół pracował od początku 2015 r. Działalność studyjna została poprzedzona świadomym oderwaniem się od social mediów, wywiadów czy koncertowania.

Efektem jest album różny od pierwszego wydawnictwa, wymagający skupienia i podążający w innym kierunku, niż przebojowy, wręcz popowy debiut. „Orneta” to płyta taneczna, ale i kontemplacyjna, melancholijna i porywająca jednocześnie. I jak zwykle w przypadku Kamp! nabiera nowych emocji podczas energetycznych koncertów.

Kamp! wystąpi 28 października 2016 r. (piątek) w Klubie Wytwórnia podczasMiędzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit w ramach Antologii Polskiej Muzyki Elektronicznej. Współorganizatorem koncertu jest Narodowe Centrum Kultury.

heart_soul_soundeditpress_small3
fot. Jacek Poremba

Heart & Soul

Projekt czołowych przedstawicieli młodego i starszego pokolenia polskiego rocka alternatywnego i zimnej fali. Supergrupa, która powstała z miłości do twórczości Joy Division. Wcześniejsze doświadczenia artystów wchodzących w skład zespołu sprawiają, że muzyka formacji jest pełna elektronicznej głębi i post-punkowej nieoczywistości.

W skład supergrupy wchodzą: Bela Komoszyńska (Sorry Boys), Łukasz Lach (L.Stadt), Patti Yang, Hanna Malarowska (Hanimal), Justyna Kabała, Bodek Pezda (2.47 Records, ex Agressiva 69, Made In Poland), Sławomir Leniart (Made In Poland, 2Cresky, ex Agressiva 69, Pati Yang Live), Tomasz Dąbrowski (Sorry Boys) oraz Łukasz Moskal (Sister Wood).
Projekt powstał w 2010 r. z inicjatywy Pawła Kostrzewy – dziennikarza i promotora muzycznego. Dwa lata później premierę miała EP formacji – „Heart& Soul feat. Rykarda Parasol”. W 2013 r. zespół złożony z gwiazd sceny alternatywnej przygotował własny, elektryzujący wybór utworów brytyjskiej legendy – „Songs of Joy Division”. Na albumie znalazł się m.in. przebojowy „A Means to an End” z wokalem Łukasza Lacha oraz nagrany z wokalistką Rykardą Parasol „Decades”, oba w oryginale pochodzące z kultowego wydawnictwa Brytyjczyków – „Closer”.

W 2016 r. Heart & Soul powróciło z autorskim repertuarem – płytą „Missing Link”. Album jest sumą indywidualności, które go stworzyły. Mnogość talentów artystów wchodzących w skład zespołu sprawia, że ich autorskie nagrania brzmią zaskakująco oryginalnie. To utwory dalekie od popowego banału, niesione nieoczywistymi głosami, zamknięte w intrygujących interpretacjach. Wyrafinowane brzmienie płyty wywołuje silne emocje, obecne zwłaszcza podczas elektryzujących koncertów.

Projekt pojawi się podczas Festiwalu Soundedit, w piątek (28 października). Koncert odbędzie się w Klubie Wytwórnia w ramach Antologii Polskiej Muzyki Elektronicznej. Współorganizatorem koncertu jest Narodowe Centrum Kultury.

agim_soundeditpress_small4
fot. Zosia Paśnik

A_GIM

Silne inspiracje atmosferą berlińskich klubów, współczesną sceną techno i bogaty warsztat – tak w skrócie można opisać A_GIMa. Artysta jest jednym z najbardziej doświadczonych producentów muzyki elektronicznej w Polsce.

A_GIM tworząc grupę Őszibarack, od 2004 roku wydał cztery albumy długogrające, których powodzenie zaowocowało występami na wielu zagranicznych festiwalach (m.in.: Eurosonic, Europavox). W tym czasie współpracował również jako producent z zespołem Husky. Przez ostatnie lata, wraz z Igorem Pudło ze Skalpela i Jankiem Młynarskim tworzył projekt Nervy, łącząc swoje fascynacje brzmieniem syntezatorów z „żywym” instrumentarium.

Dziś muzyk kontynuuje działania pod szyldem Nervy w pojedynkę, wspierany przez sekcję dętą, z którą w maju 2016 r.występował w berlińskim Berghain. A_GIM jest członkiem formacji Męskie Granie Orkiestra. Chętnie wciela się także w rolę remiksera, biorąc na warsztat m.in. kompozycje Noviki, Hey czy Baascha. I choć praca w zespołach wychodzi mu wyjątkowo dobrze, artysta postanowił spróbować swoich sił na solowej ścieżce kariery.

Pierwszy singiel muzyka – „RAJKA” w umiejętny sposób łączy ze sobą transowe, minimalistyczne syntezatory i charakterystyczny wokal Klarka (Kamil Durski z Lilly Hates Roses). Uzyskane brzmienie przywodzi na myśl twórczość artystów związanych z takimi labelami jak BPitch Control czy Kompakt Records. Najnowszy utwórA_GIMa zapowiada debiutancki solowy album, którego premiera zaplanowana jest na jesień 2016 r.

Artysta wystąpi podczas Festiwalu Soundedit, w piątek (28 października). Koncert odbędzie się w Klubie Wytwórnia w ramach Antologii Polskiej Muzyki Elektronicznej. Współorganizatorem koncertu jest Narodowe Centrum Kultury.

pin_park_soundeditpress_small6
fot. Magda Sokalska

Pin Park

Zespół Pin Park powstał w wyniku połączenia sił wrocławianina Maćka Bączyka isopocianina Maćka Polaka. Metoda pracy artystów jest nietypowa – wykorzystują jedynieinstrumenty (syntezatory modularne) klasycznej angielskiej firmy EMS i nie korzystają z komputerów.

Podczas gry na żywo jedynym źródłem dźwiękumuzyków są dwa syntezatory Synthi AKS, które programowane są wczasie rzeczywistym. Muzyka Pin Park zawiera elementy szeroko pojętego IDM, ambientu czy techno, ale też jest inspirowanaKrautrockiem i muzyką konkretną. Z racji natury wykorzystywanych instrumentów, jest ona bardzo zróżnicowana pod względem sonorystycznym.

Metoda pracy zespołu i wykorzystywane instrumentarium skutkuje bardzo organicznym, plastycznym brzmieniem i minimalistyczną formą.Duet zakończył właśnie prace nad swoją debiutancką płytą zatytułowaną „Delaware”.

Warto dodać, że Maciej Polak od początku istnienia Festiwalu Soundedit, prezentuje syntezatory muzyczne. Rok temu w ramach Antologii Muzyki Elektronicznej artysta demonstrował działanie właśnie syntezatora EMS, któryteraz zobaczymy i usłyszymy na żywo w akcji.
Projekt zaprezentuje się podczas Festiwalu Soundedit, w piątek (28 października). Koncert odbędzie się w Klubie Wytwórnia w ramach Antologii Polskiej Muzyki Elektronicznej. Współorganizatorem koncertu jest Narodowe Centrum Kultury.

Baner w newsie 851×315

Źródło wiadomości: materiały prasowe

O Autorze

Ekonomistka z artystyczną duszą. Miłośniczka koncertów na żywo. Otwarta na wszelkie gatunki muzyczne i nowe brzmienia, jednak najbliższa sercu jest szeroko pojęta muzyka alternatywna i progresywna. Ponadto w duszy gra jej synth-pop oraz muzyczne lata 80-te i 90-te. Zakochana po uszy w Depeche Mode. Od muzyki oczekuje jednego - oddziaływania na emocje. W wolnych chwilach lubi haftować, a jak tylko ma możliwość wybiera się na spacery i wycieczki rowerowe z aparatem i słuchawkami na uszach.

Ostatnio dodane: