Soundedit ’16 – Spotlight, czyli Radio Łódź wspiera młodzież
Foto:mat. prasowe

Soundedit ’16 – Spotlight, czyli Radio Łódź wspiera młodzież

Soundedit ’16 – Spotlight, czyli Radio Łódź wspiera młodzież

soundedit_spotlight_posternetRadio Łódź i Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit wspólnie zrealizują serię mini koncertów. W studiu im. Henryka Debicha młode, obiecujące zespoły będą miały możliwość zaprezentowania swojej twórczości.

Wspólny projekt Radia Łódź oraz Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit – „Soundedit Spotlight” to seria mini koncertów prezentujących nowe, niezwykle interesujące projekty muzyczne. Festiwal oraz łódzka rozgłośnia pragnie je wesprzeć dając możliwość występu w znakomitym brzmieniowo studiu im. Henryka Debicha w Radiu Łódź. Koncerty będę transmitowane na antenie stacji oraz online. Wspólną promocję projektu zapewnią właśnie Festiwal Soundedit i Radio Łódź.

25 września, 2, 9 i 16 października (niedziele) w radiowym studiu zagrają: Makabreski, Little White Lies, Damian Ukeje, Futurelight, Young Stadium Club, Dominika Barabas, Daria Zawiałow oraz Jóga.

Harmonogram koncertów:
25.09 – Makabreski, Little White Lies
02.10 – Daria Zawiałow, Jóga
09.10 – Damian Ukeje, Futurelight
16.10 – Dominika Barabas, Young Stadium Club

Występy będą rozpoczynać się o godz. 20:15 i 21:15. Radio Łódź zaprasza słuchaczy do udziału w koncertach. Zaproszenia będzie można zdobyć słuchając stacji, na stronie www radiolodz.pl oraz na profilach społecznościowych poszczególnych wykonawców.

Akcja będzie mieć swój finał podczas tegorocznej edycji Festiwalu Soundedit, który odbywa się w tym roku w dn. 27 – 30 października w Łodzi.

Festiwal Soundedit odbędzie się w Łodzi po raz ósmy. To coroczne święto producentów muzyki i jej fanów. Jak zwykle możemy liczyć na bogaty program warsztatów, spotkań, szkoleń i koncertów. W tym roku podczas Soundedit wystąpią: Peter Murphy, Raz Dwa Trzy z gośćmi (Brodka, Dawid Podsiadło, Orkiestra Icon, kwartet Henryka Miśkiewicza), Atari Teenage Riot, Pin Park, A_Gim, Heart & Soul, Kamp!, Alec Empire oraz Brodka. Wybitny producent Brian Eno przywiezie do Łodzi instalację artystyczną „The Ship” oraz spotka się z festiwalową publicznością.

Hasło Soundedit to: „I Am The Sound”. Jestem brzmieniem. Jestem dźwiękiem. Jestem muzyką. Mamy nadzieję, że dzięki „Soundedit Spotlight” tak będą mówić o sobie młodzi artyści, którzy często dopiero zaczynają swoją przygodę w branży.

makabreski_soundeditpress_small5
fot. materiały prasowe zespołu

Makabreski

Niezwykły projekt muzyczno-wizualny. Tworzą go Natalia Grosiak z zespołu Mikromusic oraz Bolek Makabreski, znany m.in z zespołów Ahimsa, Elvis Deluxe czy chociażby The Black Tapes.

Artyści w swoich piosenkach w przewrotny, humorystyczny sposób pokazują otaczającą ich rzeczywistość. Nie obce są im tematy pro-zwierzęce czy ekologiczne. Premiera każdej piosenki zobrazowana jest krótką historią filmową. Daty premier każdej opowieści są również nieprzypadkowe – Światowy Dzień Ziemi, Dzień Kobiet bądź… Walentynki.

Jeśli chcecie posłuchać i zobaczyć jak np. wygląda cyrk, którego pracownikami są zwierzęta, a występują tresowani ludzie…

A może wolicie sprawdzić jakie stworzenia dwunożne upolował pan Boguś?

Zespół wystąpi w studiu im. Henryka Debicha (siedziba Radia Łódź) w niedzielę, 22 września, godz. 20:15. Projekt „Soundedit Spotlight” jest wspólnym przedsięwzięciem stacji oraz Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit.

lwl_soundeditpress_small5
fot. Przemek Mazur

Little White Lies

Little White Lies (LWL) to jedno z ciekawszych zjawisk na polskiej scenie alternatywnej. Jeszcze przed wydaniem płyty wystąpili na Heineken Open’er Festival. W 2012 r. ukazał się ich debiutancki album „Devils in Disguise”, który zdobył serca fanów i krytyków muzycznych w całej Polsce. Konsekwencją tego było pierwsze wyróżnienie, LWL zwyciężyli w plebiscycie czytelników „Co Jest Grane” na Łódzką Płytę Roku 2012.

Na fali entuzjazmu zespół wydał EP’kę „In Word And Deed”, które pojawiło się w formie cyfrowej i, jako wydawnictwo kolekcjonerskie, na białej kasecie magnetofonowej.

Dwukrotnie wystąpili na antenie radiowej Trójki w audycji OFFensywa oraz wzięli udział w wideo sesji realizowanej w ramach Otwartej Sceny przy współpracy z Radiem Łódź. Z początkiem 2014 otrzymali nagrodę w kategorii „Zespół Muzyczny Roku 2013” w plebiscycie Plastry Kultury.

Ich drugi album „Days of Chaos” został sfinansowany w ciągu niespełna dwóch tygodni przez fanowską społeczność portalu MegaTotal.pl, będącego jednocześnie wydawcą płyty. Także i ten krążek zdobył uznanie fanów i powtórzył sukces debiutu. Po raz drugi LWL nagrali Łódzką Płytę Roku, tym razem 2014.

LWL to przede wszystkim Kasia i Zbyszek Krenc, na co dzień klasyczna rockandrollowa para. W ubiegłym roku dołączyli do nich: ceniony perkusista Piotr Gwadera (Bogowie, L.Stadt, Mister D.) oraz multiinstrumentalista i producent Paweł Cieślak (Fonovel, TRYP), odpowiadający za brzmienie płyt LWL. Razem tworzą tykającą bombę pełną muzycznego erotyzmu i napięcia. Ten ładunek wybucha podczas występów na żywo, które, jak zawsze w ich przypadku, są wyjątkowe i klimatyczne.

Zespół wystąpi w studiu im. Henryka Debicha (siedziba Radia Łódź) w niedzielę, 25 września, godz. 21:15. Projekt„SoundeditSpotlight” jest wspólnym przedsięwzięciem stacji oraz Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit.

daria_soundeditpress_small1
fot. mat. prasowe Sony Polska Music

Daria Zawiałow

Nieskrępowana, młoda artystka z duszą buntowniczki. Sama pisze teksty i w dużym stopniu angażuje się również w komponowanie swoich utworów. Jest pod tym względem konsekwentna i niezależna. Dokładnie wie, w jakim kierunku muzycznym chce zmierzać.
Artystka wśród swoich inspiracji wymienia takich artystów jak: PJ Harvey, Radiohead, Warpaint czy Florence and The Machine. Mimo fascynacji twórczością zagranicznych artystów, Daria Zawiałow śpiewa głównie w języku polskim. W kwietniu 2015 r. nawiązała współpracę z wytwórnią Sony Music Poland. Obecnie pracuje nad swoim debiutanckim materiałem, utrzymanym w klimatach indie popu i rocka, które od zawsze są jej bliskie. Debiutancki album ukaże się w 2016 r. i będzie zawierał autorskie kompozycje.
Podczas 53. Opolskiego Konkursu Polskiej Piosenki Daria bezbłędnie wykonała piosenkę ze swojego singla – „Malinowy chruśniak”. Dzięki temu otrzymała: nagrodę Polskiego Radia, Opolską Karolinkę oraz nagrodę Stowarzyszenia SAWP! Niesamowita charyzma i energia Darii doprowadziła do zgarnięcia trzech z pięciu nagród festiwalu.

Sukcesy Darii odbiły się szerokim echem wśród innych muzyków. Jej talent został doceniony przez największych artystów polskiej sceny muzycznej takich jak: Mela Koteluk, Piotr Rogucki, Ania Dąbrowska i Maryla Rodowicz.

Daria Zawiałow wystąpi w studiu im. Henryka Debicha (siedziba Radia Łódź) w niedzielę, 2 października, godz. 20:15. Projekt „Soundedit Spotlight” jest wspólnym przedsięwzięciem stacji oraz Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit.

joga_soundeditpress_small4
fot. Weronika Twardowska

JÓGA

Oni brzmią jak King Krule! – powiedzieli będący pod ogromnym wrażeniem muzycy islandzkiej kapeli Low Roar, kiedy dwóch nastolatków ze Śląska zagrało support przed ich krakowskim koncertem. W ich muzyce jest coś niepokojącego, ale zarazem pięknego i ujmującego. Kamila i Rafała łączy nie tylko przyjaźń od lat przedszkolnych, ale przede wszystkim niesłychana wrażliwość, słyszalna niemal w każdym wydobywającym się dźwięku.

Młodzi muzycy w niezwykły sposób łączą gitarę akustyczną z nowym elektronicznym brzmieniem, zręcznie przemycając swoje skandynawskie inspiracje. Twórczość JÓGA (nazwa zespołu pochodzi od piosenki Björk) niesie więc ze sobą tajemniczość, rozedrganie, ale też niezwykłą, jak na młody wiek artystów, dojrzałość. Wysokie stężenie emocji, chwytające za serce piosenki, melancholijna eteryczność. Gdy występowali na scenie „X Factor” Kuba Wojewódzki powiedział: „to zaszczyt was spotkać.”

JÓGA tworzy od 2013 r. Ma na koncie kilkadziesiąt znakomicie przyjętych koncertów, również w charakterze supportów przed: LowRoar, Fismoll, Rebeka, The Dumplings, Pustki oraz Sleep Party People. Wśród największych inspiracji wymieniają jednym tchem takich artystów jak: Björk, London Grammar, Crystal Castles i Daughter.

W październiku 2014 r. własnym sumptem wydali EP’kę zatytułowaną „Skin”, która zawiera sześć utworów. Z kolei we wrześniu 2015 r. JÓGA jako jedyny zespół z Polski została zwycięzcą międzynarodowego konkursu Converse Rubber Tracks. Spośród 9 000 zgłoszeń z całego Świata wybrano 84 zespoły, które dostały możliwość odbycia sesji nagraniowej w jednym z dwunastu studiów na różnych kontynentach. Zespół wykorzystał tę możliwość rejestrując nowe utwory na swoją nową EP’kę w legendarnym Hansa Tonstudio w Berlinie, w którym powstawały albumy: U2, David Bowie, Iggy Pop, Depeche Mode. Za realizację dźwięku i wsparcie produkcyjne podczas sesji odpowiadał Aaron Bastinelli, na co dzień pracujący w nowojorskim studiu współpracownik: Bono, Marka Fostera, The Roots.

Pod koniec 2015 r., najpierw do składu koncertowego, a następnie już na stałe do zespołu, dołączył Maciek Sawoch, który do tej pory pracował z JÓGA w zakresie producenckim. W 2016 r. roku JÓGA zagrała na najbardziej prestiżowych festiwalach muzycznych: Open’er oraz OFF Festival, a także KFPP Opole 2016.

Zespół wystąpi w studiu im. Henryka Debicha (siedziba Radia Łódź) w niedzielę, 2 października, godz. 21:15. Projekt „Soundedit Spotlight” jest wspólnym przedsięwzięciem stacji oraz Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit.

ukeje_soundeditpress_small7
fot. Paweł Smoliński

UKEJE

Damian Ukeje karierę muzyczną rozpoczął w wieku trzynastu lat grając w różnych kapelach rockowych oraz bluesowych. W 2011 r. trafił do programu „The Voice Of Poland”. Jego charakterystyczny, szczery głos natychmiast pomógł mu zaskarbić sympatię widzów i zapewnił wygraną.

Niecały rok później ukazał się debiutancki album sygnowany nazwiskiem wokalisty. Płytę zapowiadał singiel „Bezkrólewie” – jak twierdzi sam artysta, utwór będący „fuzją buntu i rockowej szarpaniny”. Numer bardzo szybko wspiął się na szczyty rockowych list przebojów polskich rozgłośni radiowych. Podsumowaniem rocznej działalności zespołu było trzecie miejsce w plebiscycie Antyradia na Płytę Roku 2013. Ukeje stanął na podium w towarzystwie takich grup jak Hunter i Coma. Ukoronowaniem sukcesów w 2013 r. była nominacja do Fryderyków 2014 w kategorii „Debiut roku”. UKEJE ma za sobą koncerty w największych miastach w Polsce, trasę z zespołem Coma oraz udział w ogólnopolskich festiwalach.

Pomysły na nowy album powstały w zaledwie w trzy tygodnie, na co bez wątpienia wpływ miało wyjątkowe muzyczne porozumienie, jakie łączy Ukeje i producenta Kubę Mańkowskiego. Był to czas intensywnej pracy, ale również też czegoś co można by określić „podróżą mentalną”. Jak mówi sam artysta: „ciężko sklasyfikować nurt muzyczny, który prezentuję na swoim krążku, ale na pewno starałem się podejść do tematu najszerzej jak to tylko możliwe. Trochę trudno jest mi określić dokładny kierunek, w którym podąża moja twórczość.”

Nie sposób go zaszufladkować, muzyka jest wielowarstwowa i zróżnicowana. Cały album dotyka spraw ważnych i prawdziwych, a każdy odbierze go po swojemu poprzez własną wrażliwość. Oprócz Damiana, teksty na nową przygotowali również: Sarsa, Zofia Jaworowska oraz Piotr Rogucki. Płyta nagrywana była pod koniec 2015 i początku 2016 r. w Gdyni, w studiu Sounds Great Promotion.

Pierwszym singlem zapowiadającym nową płytę jest utwór „Film”, właśnie z tekstem wspomnianego P. Roguckiego. Nowy album Ukeje, zatytułowany „ụzọ” ukaże się jesienią 2016 r. Nazwa pochodzi z języka nigeryjskiego, a dokładnie z dialektu Igbo i oznacza „Drogę”. Cała płyta opisuje podróż przez różne aspekty życia, wewnętrzne przemiany, a wykorzystanie nazwy w rodzimym języku ojca artysty jest pięknym podsumowaniem przebytej drogi.
Artysta wystąpi w studiu im. Henryka Debicha (siedziba Radia Łódź) w niedzielę, 9 października, godz. 20:15. Projekt „Soundedit Spotlight” jest wspólnym przedsięwzięciem stacji oraz Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit.

futurelight_soundeditpress_small3
fot. mat. prasowe Futurelight

Futurelight

Zakładając zespół w 2014 r., wszystko wskazywało na to, że będą kolejnym indie-rockowym składem. Na szczęście prawdziwych facetów nie poznaje się po tym,jak zaczynają. Poszukiwania tożsamości zaprowadziły grupę do nagrania trzech EP’ek, które ukształtowały obecne, synth rockowe brzmienie i unikalność muzyki Futurelight.
Ambitni, uparci, a przede wszystkim – wpadający w ucho. Melodyjni. Mawiają o sobie: „zapamiętajcie naszą nazwę, bo niedługo też będziecie ją krzyczeć pod sceną.” Skład zespołu: Arek Błaszczyk – wokal, syntezator;Adrian Sęk – gitary, wokal;Robert Kodłubański – gitara basowa, syntezator, wokal;Adam Kłys – perkusja.

Cztery żywioły, cztery światy, cztery punkty widzenia. Łączy ich cel – udowodnić, że choć w muzyce „nagrano już wszystko”, nadal można stworzyć utwory, które brzmią świeżo i na nowo mogą poruszyć serca słuchaczy. Nieważne kim są.
Nieważne czym się inspirują. Ważne kim są razem. Futurelight.

Źródłem ich muzyki i brzmienia są melodie. Możliwie najprostsze, bo to właśnie takie najbardziej wchodzą do głowy i za nic nie chcą wyjść. Muzycy ubieramy je w wypadkową swoich fascynacji, które sięgają od rocka lat 70. do mocnej, współczesnej elektroniki. Muzyka Futurelight ma potencjał taneczny, ale i nieokiełznanych, rockowych koncertów.

„Back to you” to tytuł singla promującego najnowsze wydawnictwo grupy. Powstał do niego teledysk, który od 12 lipca br. można obejrzeć w serwisie youtube.

Po EP’ce „Better Place” oraz płycie krótkogrającej „Futurelight EP”- z której to utwór „Lust”, został wykorzystany w koreańskiej reklamie marki Converse – grupa prawie na rok zamknęła się w studiu nagraniowym, w poszukiwaniu własnego, synthrock’owego brzmienia.Futurelight ma za sobą występy m.in. na Festiwalu Kinetycznej Sztuki Światła Light.Move.Festival, a od niedawna ich utwory zagościły na stałe w kilku rozgłośniach radiowych.Obecnie planowana jest jesienna trasa koncertowa, obejmująca największe miasta w Polsce.

Łódzki zespół wystąpi w studiu im. Henryka Debicha (siedziba Radia Łódź) w niedzielę, 9 października, godz. 21:15. Projekt„SoundeditSpotlight” jest wspólnym przedsięwzięciem stacji oraz Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit.

Dominika Barabas

Autorka, kompozytorka, multiinstrumentalistka, piosenkarka. Jej „Rustykalny Cyrk” to nietuzinkowa, bardzo różnorodna płyta z przymrużeniem oka, której utwory rozgrzebują kijem mrowisko emocji. Akustycznie, elektronicznie, przekornie, ale mądrze w przekazie.

Album pędzi na kolorowych kołach różnorodnych opowiadań autorki, każda piosenka przedstawia inną historię. Poszukiwanie, szaleństwo aranżacyjne, niezliczona ilość ciekawych instrumentów, przenikający przekaz tekstu i fuzja brzmień – to wszystko wciąga słuchacza w wyjątkowy muzyczny świat.

dominika_soundeditpress_small2
fot. Bartosz Maz

Artystka to laureatka m.in.: I miejsca XV konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej” fundacji Okularnicy w Warszawie, Grand Prix 26 Międzynarodowego Festiwalu OPPA w Warszawie, nagrody im. Wojciecha Bellona oraz nagrody dziennikarzy 44 Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, uczestniczka i półfinalistka programu „Must be the music”. Finalistka Premier OPOLE 2016.

Edukację muzyczną rozpoczęła od klasy skrzypiec w 1995 r., w Szkole Muzycznej I stopnia im. Karola Szymanowskiego w Bystrzycy Kłodzkiej. Naukę na tym instrumencie, oraz dodatkowo na fortepianie, kontynuowała do uzyskania dyplomu ukończenia Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Zadebiutowała w 2008r.

W 2009 r. ukazała się na rynku autorska płyta „Cień” oraz kompilacja „W stronę Krainy Łagodności” vol.1 zawierająca piosenkę „A gdyby Bóg”. W 2013 r. na rynek trafiła druga w pełni autorska płyta długogrająca „Zbiór porannych bzdur”. W2014r.wydanyzostałautorskisingiel„Idiotka”. 20 maja 2016 roku premiera trzeciego albumu Dominiki Barabas– „Rustykalny”Cyrk”.

Dominika Barabas wystąpi w studiu im. Henryka Debicha (siedziba Radia Łódź) w niedzielę, 16 października, godz. 20:15. Projekt„SoundeditSpotlight” jest wspólnym przedsięwzięciem stacji oraz Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit.

ysc_soundeditpress_small8
fot. mat. pras. Universal Music Polska

Young Stadium Club

Młodzi, bezczelnie zdolni. Udowadniają, że warto zapamiętać tę długą angielską nazwę.Swój początek datują na maj 2013 r. i mimo krótkiego stażu, grupa już zdążyła zdobyć duże uznanie zarówno wśród fanów, jak również mediów polskich i zagranicznych.

Niezwykle pochlebne recenzje ich twórczości pojawiły się już wśród dziennikarzy z Anglii, Włoch, Hiszpanii, a nawet USA.W ciągu ostatnich lat wystąpili m.in na: Likes Festival w Gdańsku, przed Happysad i The Neighbourhood w klubie Stodoła, Enea Spring Break w Poznaniu, H&M Loves Music oraz na Europejskich Targach „Co Jest Grane”.

Zapytani o inspiracje bez wahania wymieniają największe gwiazdy indie rocka: Bombay Bicycle Club, Two Door Cinema Club, Foster the People czy Foals. Choć wszystkie te wpływy można usłyszeć w twórczości Young Stadium Club, zespołowi udaje się zachować swój własny, oryginalny styl. W połączeniu z wyjątkowym wokalem i profesjonalizmem grupy, tworzy unikalną i dotąd niespotykaną na polskiej scenie muzykę, która bez wątpienia ma wszelkie predyspozycje do konkurowania z zagranicznymi gigantami tego gatunku.

Zespół przygotowuje się właśnie do wydania debiutanckiej płyty, a opublikowana w kwietniu EP’ka „Hello” jest zapowiedzią tego wydawnictwa. Członkowie Young Stadium Club są autorami zarówno słów, jak i muzyki we wszystkich utworach, które znalazły się na tym cyfrowym wydawnictwie.
Premiera albumu zaplanowana jest na październik 2016 r.

Zespół wystąpi w studiu im. Henryka Debicha (siedziba Radia Łódź) w niedzielę, 16 października, godz. 21:15. Projekt „Soundedit Spotlight” jest wspólnym przedsięwzięciem stacji oraz Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit.

Baner w newsie 851×315

Źródło wiadomości: materiały prasowe

O Autorze

Ekonomistka z artystyczną duszą. Miłośniczka koncertów na żywo. Otwarta na wszelkie gatunki muzyczne i nowe brzmienia, jednak najbliższa sercu jest szeroko pojęta muzyka alternatywna i progresywna. Ponadto w duszy gra jej synth-pop oraz muzyczne lata 80-te i 90-te. Zakochana po uszy w Depeche Mode. Od muzyki oczekuje jednego - oddziaływania na emocje. W wolnych chwilach lubi haftować, a jak tylko ma możliwość wybiera się na spacery i wycieczki rowerowe z aparatem i słuchawkami na uszach.

Ostatnio dodane: