Spektakl „Requiem” w Teatrze Barakah / Kraków 21.05.17

Teatr Barakah

Kraków

Requiem” /spektakl/ niedziela (21.05.17)

„Prawdziwe życie jest gdzie indziej” – słynny cytat z Artura Rimbaud stanowi esencję twórczości zarówno Hanocha Levina, jak i Antona Czechowa. Rozliczający się ze swoim życiem starcy, marzący o zmianie, ale niemogący odmienić własnego losu i środowiska młodzi ludzie („Krum”, „Trzy siostry”), w końcu beznadziejnie wpisani w nieszczęście i nędzę skrzywdzeni i poniżeni, to korowód postaci, które spotykamy zarówno w tragikomicznym świecie Levina, jak i w twórczości autora Mewy.

Przedostatni dramat Levina – „Requiem”, nazwany przez autora bajką o śmierci, jest nie tylko przepisaniem wybranych opowiadań Czechowa („Skrzypce Rotszylda”, „W parowie”), ale też zwróceniem uwagi na wspólną wrażliwość obydwu pisarzy, swoistym hołdem oddanym rosyjskiemu artyście. Wydaje się, iż Levin pisał (i reżyserował) swoje requiem nie tylko wobec odczuwanej przez siebie rzeczywistości, ale także dla siebie samego, w przeczuciu własnej zbliżającej się śmierci, kreując poprzez postaci zbierających umarłych cherubinów, dopełniające pusty i absurdalny świat, nieobecne wcześniej, światło. „Requiem” jest opartą na paradoksie przypowieścią o powracającym w chwili śmierci świecie dzieciństwa, o równoczesnym doświadczeniu piękna natury i cierpienia (w czym Levin jest bardzo bliski wrażliwości romantycznej i ludowej), o rodzącym się, niemożliwym współczuciu w momencie poczucia własnej straty.

Linki:

https://web.facebook.com/Requiem-Teatr-Barakah-174565596340251/?ref=ts&fref=ts

http://teatralny.pl/opinie/k123-trzy-przedstawienia-o-ktorych-jeszcze-nie-slyszeliscie,1712.html

https://www.facebook.com/events/742241599280067/

Autor: Hanoch Levin / tłumaczenie: Irit Amiel

Reżyseria: Maciej Gorczyński

Obsada: Aleksandra Batko, Karolina Burek, Anna Bochnak-Fryc, Alicja Mojko, Aleksandra Nowakowska, Ewa Żurakowska

Maski: Ryszard Hodur, scenografia/plakat: Iwona Bandzarewicz

Data premiery: 10 X 2016

Czas trwania: 60 min.
BILETY: 30 zł [normalne] / 20 zł [ulgowe]
✘ Zakup: pn.-pt. w godz. 10:00-17:00 i na godz. przed każdym wydarzeniem w kasie Teatru Barakah przy Paulińskiej 28, przelewem – http://teatrbarakah.com/barakah-wp/bilety-i-wynajem/, przed konkretnym spektaklem (jeśli są jeszcze wolne miejsca)
✘ Rezerwacja: rezerwacje@teatrbarakah.com / 12 397 80 47 / w barze ArtCafe Barakah

 

X