Stara Kopalnia Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu w projekcie Wrocław 2016 – Europejska Stolica Kultury.
Foto:Krzysztof Trefon

Stara Kopalnia Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu w projekcie Wrocław 2016 – Europejska Stolica Kultury.

Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 to rozpisany na kilka lat z kulminacją w 2016 roku program składający się z 400 projektów, z około 1000 wydarzeń artystycznych, festiwali, koncertów i imprez w przestrzeni miejskiej.

Do Wrocławia przyjadą m.in. Lang Lang i Symfonicy Waszyngtońscy. Wrocław będzie jedynym miastem, jakie w tym roku odwiedzi włoski kompozytor Ennio Morricone, którego najnowszą muzykę można usłyszeć w filmie Quentina Tarantino „Nienawistna ósemka”. Z kolei gala Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius będzie jednym z najważniejszych punktów Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius.

Nie tylko Wrocław!

Mimo, że to Wrocław jest Europejską Stolicą Kultury, to oddalony o 70 kilometrów Wałbrzych, który jest drugim co do wielkości miastem na Dolnym Śląsku- również będzie miał okazję zabłysnąć. To tutaj odbędą się różne inicjatywy związane z ESK 2016.

Właśnie dziś w Starej Kopalni odbyła się konferencja prasowa poświęcona udziałowi tego miejsca w projekcie Wroclaw 2016 Europejska Stolica Kultury.

W tejże konferencji udział wzięli: Prezydent Miasta Wałbrzycha Roman Szełemej, Dyrektor Starej Kopalni Anna Żabska, koordynator współpracy ESK 2016 z regionem Dolnego Śląska Marek Sztark oraz doktor nauk humanistycznych i adiunkt w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Wrocławskiego Kamila Kamińska.

„ Cały Dolny Śląsk jest wspaniały i niezwykle bogaty kulturowo, więc trzeba to wykorzystać w Wałbrzychu, a Stara Kopalnia nadaje się idealnie do tego projektu” – mówił na konferencji prezydent miasta Roman Szełemej.

W ramach realizacji projektu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 oraz jego przeprowadzenia nie tylko w samym Wrocławiu, ale i w  ośrodkach kulturalnych Dolnego Śląska, Stara Kopalnia Centrum Nauki i Sztuki stanie się w tym roku gospodarzem ciekawych inicjatyw w tym min.in. otrzyma status rezydencji w ramach ESK dla artystki z Holandii o polskich korzeniach Anny Skubisz, która stworzy w Wałbrzychu instalacje nawiązujące do idei pokoju.

Czytanie Miasta to  projekt prowadzony przez dr Kamilę Kamińską z Uniwersytetu Wrocławskiego.

esk-2016-wroclaw-walbrzych-stara-kopalnia-7269Jest częścią realizowanego w 6 miastach na Dolnym Śląsku programu badawczo-animacyjnego, którego celem jest analiza zmian zachodzących na Dolnym Śląsku.

Zwieńczeniem projektu będzie spektakl, tworzący połączenie świata nauki i sztuki, którego scenariusz powstanie na podstawie wyników badań. Spektakl zostanie  przedstawiony dla i z udziałem mieszkańców miasta, w którym odbywa się „Czytanie miasta”.

Do udziału w „Czytaniu miasta” są zaproszeni naukowcy, artyści, aktywiści lokalni, przedstawiciele władz samorządowych i instytucji, organizacje pozarządowe, nauczyciele, lokalni liderzy społeczno -kulturalni i wiele innych osób.

esk-2016-wroclaw-walbrzych-stara-kopalnia-7263„Chcemy w Wałbrzychu zrealizować kilka ciekawych projektów, może są to spektakularne wydarzenia, ale bardzo ważne dla Europejskej Stolicy Kultury” – mówił na konferencji Marek Sztark – koordynator współpracy ESK 2016 z regionem Dolnego Śląska .

Wszystkie działania w Wałbrzychu są  realizowane w całości z budżetu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Szczegóły nadchodzących przedsięwzięć w ramach ESK 2016 pojawią się wkrótce na stronie internetowej Starej Kopalni.

http://www.starakopalnia.pl/

Baner w newsie 851×315

O Autorze

Ostatnio dodane: