Ultimate magazine theme for WordPress.

Sukces polskiego filmu w Chinach

0

Sukces przeglądu „8 Arcydzieł Polskiego Kina” w Chinach

4 listopada 2017 r. projekcją filmu „Przypadek” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego został otwarty przegląd „8 Arcydzieł Polskiego Kina”. Pokaz spotkał  się z olbrzymim zainteresowaniem ze strony chińskich kinomanów, a największa sala w pekińskim China Film Archive wypełniła się do ostatniego miejsca. Wydarzenie jest częścią 2. edycji „Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach”.

W swoim filmie z 1981 r. Kieślowski zastanawia się nad alternatywnymi wersjami ludzkiego losu. Pyta czy w różnych sytuacjach bohater będzie hołdował tym samym wartościom oraz do jakiego stopnia przypadek może wpłynąć na jego biografię. Czy może zmienić wyznawane przez niego poglądy, zdeterminować miejsce jakie zajmie w społeczeństwie? Wyjątkowa struktura narracyjna „Przypadku” inspirowała wielu filmowców, m.in. Toma Tykwera, który w 1998 roku nakręcił „Biegnij, Lola, biegnij”.

Informacja o projekcji filmu w ramach przeglądu „8 Arcydzieł Polskiego Kina” spotkała się z olbrzymim zainteresowaniem chińskich widzów. Bilety na seans otwarcia wyprzedały się w ekspresowym tempie.

Przed nami kolejne projekcje. W ramach przeglądu zaprezentowane zostaną jeszcze następujące filmy: „Danton” i „Pan Tadeusz” w reżyserii Andrzeja Wajdy, „Pociąg” Jerzego Kawalerowicza, „Mój Nikifor” Krzysztofa Krauze, „Układ zamknięty” Ryszarda Bugajskiego, „Miasto 44” Jana Komasy oraz „Jesteś bogiem” Leszka Dawida.

Przegląd „8 Arcydzieł Polskiego Kina”jest częścią 2. edycji „Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach”. Projekcje w ramach tego wydarzenia będą odbywały się w Pekinie, w Wuhanie oraz w Fuzhou do końca 2017 roku.

W ramach 2. edycji „Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach” polscy artyści przedstawią chińskiej widowni różnorodną i barwną ofertę działań artystycznych. W Pekinie oraz w innych chińskich miastach odbędą się koncerty polskich wykonawców, prezentacja polskiej branży gier wideo, projekcje filmów, wystawa fotografii („W tej sekundzie jesteśmy jednym z nieskończonością”) i plakatów (pod hasłem „Obojętność zakazana! Warszawa i inne tematy”). W ramach festiwalu zorganizowane zostaną również wykłady i warsztaty z różnych dziedzin sztuki oraz klasa mistrzowska dla muzyków poprowadzona przez Grzegorza Niemczuka – wybitnego pianistę młodego pokolenia, który ma już w swoim dorobku wiele sukcesów na świecie oraz pierwszych wybitnych uczniów.

Spot promujący wydarzenie: