Ultimate magazine theme for WordPress.

Szymon Nidzworski Project feat. Andrzej Seweryn – Behind Your Eyelids + dokument o Jadwidze Jankowskiej-Cieślak

0

8.12.2017 roku miała miejsce premiera płyty Szymon Nidzworski Project feat. Andrzej Seweryn „Behind Your Eyelids”, która cieszy się dużym zainteresowaniem i zbiera pochlebne recenzje. Twórca albumu, kompozytor i saksofonista Szymon Nidzworski, jest także współautorem ścieżki dźwiękowej do dokumentu pt. „Dotknięcie” o wybitnej polskiej aktorce, Jadwidze Jankowskiej-Cieślak.

O PROJEKCIE SZYMON NIDZWORSKI PROJECT

Szymon Nidzworski Project to autorski projekt saksofonisty i kompozytora Szymona Nidzworskiego, znanego choćby z wielokrotnie wyróżnianego Magnolia Acoustic Quartet. Album „Behind Your Eyelids” skomponowany przez Nidzworskiego to muzyka przywołująca czas i przestrzeń, zaaranżowana na wyjątkowy, jedenastoosobowy skład instrumentalny. Jeżeli można mówić o akustycznej muzyce ambient, to właśnie tutaj mamy z nią do czynienia. Całość okraszona odrobiną elektroniki, łączy też elementy jazzowe i muzyki improwizowanej. Na krążku poza melancholijnym, surowym brzmieniem saksofonu lidera grupy, słyszymy staropolską sukę biłgorajską (nadającą kompozycjom ludowego charakteru), tubę, akordeon, perkusję, trąbkę, róg, klarnety czy saksofon barytonowy. Mieszanka brzmień tych instrumentów w połączeniu z tekstami, napisanymi specjalnie do muzyki Nidzworskiego, czytanymi przez wybitnego polskiego aktora Andrzeja Seweryna, tworzą niezwykle nowatorskie, momentami awangardowe brzmienie na przecięciu muzyki filmowej, etnicznej i „muzyki fiordów”. Współpraca Seweryna i Nidzworskiego zaowocowała kompozycjami esencjonalnymi dla charakteru całego albumu.

To jest projekt, który daje widzowi czas. […] Teksty są piękne, nagraliśmy kilka wersji. […] Muzyka, to co stworzył Szymon wpłynęło również na mnie i to mi pomogło przy pracy. Dlatego też myślę, że to On stworzył mnie, że to On stworzył mój głos. Taki jaki słychać w tym nagraniu.” – tak Andrzej Seweryn opisywał pracę nad utworami z albumu.

Płyta – dystrybuowana przez Warner Music Poland – doczekała się też już swoich pierwszych recenzji. Poniżej wybrane fragmenty:

„Piękne, majestatyczne, przestrzenne, wypolerowane na błysk producencko i grane w imponujący sposób są te utwory saksofonisty Szymona Nidzworskiego z autorskiej płyty (nagranej z gościnnym udziałem Andrzeja Seweryna).”

Bartek Chaciński, Polityka

„Podobnie jak Garbarek, Nidzworski wykorzystuje swój instrument do odmalowywania przestrzennych muzycznych pejzaży, które sam nazwał akustycznym ambientem. Trudno o lepsze określenie. (…)”

Katarzyna Paluch, Onet.pl

Dodatkowe informacje o projekcie:

www.facebook.com/szymon.nidzworski

www.szymonnidzworski.com

MATERIAŁ DO ODŁUCHU – ALBUM RECENZENCKI

Przygotowaliśmy dla Państwa wykaz źródeł, gdzie można posłuchać płyty w całości. Poniżej zestaw linków do najpopularniejszych serwisów muzycznych. Liczymy, że przygotowany materiał spotka się z Państwa zainteresowaniem, a jego ocenę będą mogli poznać Państwa czytelnicy, słuchacze, widzowie.

(Spotify, Deezer, Tidal etc. – pełny album):

https://wmg.lnk.to/BehindYourEyelids

(YouTube – wybrane utwory):

Take a breath feat. Andrzej Seweryn

https://youtu.be/s2c5ciBk3Sc

Waltz

https://youtu.be/uNASY2ZW77M

Into the forest

https://youtu.be/EgfPr_0tCTY

Take a breath (reprise) feat. SHY

https://youtu.be/7WaNQJ3rgTc

DOTKIĘCIE – SZYMON NIDZWORSKI I ALEKDANDER DĘBICZ

Saksofonista Szymon Nidzworski i pianista Aleksander Dębicz skomponowali i jednocześnie wykonali ścieżkę dźwiękową do dokumentu „Dotknięcie”, autorstwa Katarzyny Michałkiewicz. Film opowiada o wybitnej polskiej aktorce, Jadwidze Jankowskiej-Cieślak, jednej z niewielu osób z Polski nagrodzonych na festiwalu w Cannes. Dokument wyprodukowany przez TVP Kultura będzie mieć wkrótce oficjalną premierę na antenie stacji. Już teraz można się zapoznać ze ścieżką dźwiękową skomponowaną i wykonaną podczas improwizowanej sesji nagraniowej przez tych dwóch wybitnych muzyków:

 

Ścieżka dźwiękowa:

https://soundcloud.com/aleksander-debicz/sets/dotkniecie-ost

 

Dokument (video):

https://www.youtube.com/watch?v=gaE0ICTRHeA