Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu NA START czyli nowy sezon w lalkach
Foto:mat. prasowe

Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu NA START czyli nowy sezon w lalkach

Nowy sezon w TATRZE, czyli LALKI I AKTORZY na start!

Z nowym sezonem pojawiają się nowe wyzwania, rodzą się nowe postanowienia, pomysły a wraz z nimi świeżość spojrzenia i zapał do działania – tych atrybutów z pewnością nie zabraknie w rozpoczynającym się w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu – sezonie artystycznym 2016/ 2017.

Premiery, warsztaty teatralne, działania edukacyjne zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i seniorów, czytania performatywne, projekty balansujące na granicy teatru i form ludycznych oraz projekty „ożywiające” historię regionu.

TEATR WRAŻLIWOŚCI

I tak już 24 września 2016 zapraszamy na długo wyczekiwaną premierę spektaklu pt. „Piotruś Pan” na podstawie kultowej powieści J. M. Barriego „Piotruś Pan i Wendy”, którą wyreżyseruje Karolina Maciejaszek. Mimo, iż Piotruś, Wendy, Kapitan Hak i Dzwoneczek liczą już ponad 100 lat, to wielopłaszczyznowość opowieści Barriego sprawia, że historia ta wciąż żyje i jest aktualna. Reżyserka nie pominie żadnego z ważnych wątków rzeczonej powieści a swą uwagę skieruje w stronę kształtowania się partnerskiej relacji między Piotrusiem a Wendy, relacji dziewczęco – chłopięcej/ żeńsko – męskiej, relacji niezmiernie ważnej, wręcz niezbędnej kulturowo.

Oprócz „Piotrusia Pana” na scenie wałbrzyskiego Teatru Lalki i Aktora zagoszczą dwa nowe spektakle adresowane do widzów najmłodszych. Premiery pierwszego ze spektakli spodziewajmy się w marcu natomiast termin kolejnej to maj 2017.

TEATR MIEJSCA I PRZESTRZENI

Projekt „POLSKA 120”, to kolejna propozycja premierowa tego sezonu. Spektakl w reżyserii Martyny Majewskiej (znanej wałbrzyskiej publiczności z takich realizacji jak: „Zrozumieć Giaura”, „Sachem. Wódz czarnych węży” czy „Naj”) będzie muzyczną impresją, inspirowaną powojennymi zdjęciami – z odnalezionych 120 starych klisz. „Spektakl – jak zapowiada sama reżyserka – ma mieć wartość świadectwa upamiętniającego realia życia codziennego mieszkańców gminy Walim i okolic, o których dziś już niewiele wiadomo”.

Projekt „POLSKA 120” zyskał akceptację Muzeum Historii Polski, a tym samym dofinansowanie, do którego włączyła się również Gmina Walim oraz Gmina Wałbrzych. Partnerem projektu jest Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu. Premiera „POLSKI 120” będzie miała aż trzy odsłony: walimską (11. 11), wałbrzyską (26. 11) i głuszycką (03. 10).

W bieżącym sezonie Teatr Lalki i Aktora będzie kontynuował, zapoczątkowaną w minionych latach, ideę „teatru jarmarcznego”, która zmaterializuje się w czerwcu 2017 w postaci plenerowego spektaklu familijnego dla wałbrzyszan. Projekt ten zostanie zrealizowany w ramach programu PODWÓRKA KULTURY i jak sama nazwa wskazuje spektakl osadzony zostanie w przestrzeni wałbrzyskich podwórek. Integralną częścią spektaklu będą warsztaty improwizacji teatralnej adresowane do dzieci i młodzieży. Aby umożliwić pokonanie bariery finansowej uczestnikom Teatr będzie zabiegał o pozyskanie środków na sfinansowanie projektu.

TEATR W PODRÓŻY I NA FESTIWALACH

Już we wrześniu TLiA zaprezentuje spektakl w reżyserii Joanny Gerigk pt. „Dobrze, że jesteś” w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, wpisując się tym samym w urodzinowe obchody poznańskiej Sceny Wspólnej. Październik to zaproszenie dla dwóch spektakli. „Dobrze, że jesteś” zostanie zaprezentowany w Toruniu podczas XXIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek SPOTKANIA, którego organizatorem jest Teatr BAJ POMORSKI w Toruniu. Natomiast „Czerwony Kapturek” w reżyserii J. J. Połońskiego zostanie przedstawiony słupskiej publiczności podczas Przeglądu Teatrów Lalkowych.

Rozpoczynający się sezon, to również zaproszenia na festiwale i przeglądy teatralne do Katowic, Legnicy, Zakopanego oraz Wiednia (DNI POLSKI W WIEDNIU).

Premiery, spektakle, projekty… ich realizacja nie byłaby możliwa bez środków finansowych, o które, jak co roku TLiA w Wałbrzychu, będzie aplikował do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Wałbrzych. W tym sezonie priorytetem jest pozyskanie funduszy na warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży oraz na realizację III edycji Festiwalu małych Prapremier – Wałbrzych 2017.

_mg_6542REPERTUAR

WRZESIEŃ 2016:
04. 09 (niedziela), godz. 12:30 „Och, Emil!”
11. 09 (niedziela), godz. 12:30 „Władca Skarpetek”
18. 09 (niedziela), godz. 12:30 „U/RODZINY” (spektakl z okazji święta ul. Słowackiego, WSTĘP WOLNY)
24. 09 (sobota), godz. 17:00 „Piotruś Pan” PREMIERA
25. 09 (niedziela), godz. 12:30 „Piotruś Pan”

PAŹDZIERNIK 2016:
02. 10 (niedziela), godz. 12:30 „Piotruś Pan”
02. 10 (niedziela), godz. 18:00 koncert JOHNA PORTERA (bilety w przedsprzedaży – 45 zł, od 26. 09 – 55 zł)
08. 10 (sobota), godz. 18:00 „Zrozumieć GIAURA” (spektakl dla widzów 13+)
09. 10 (niedziela), godz. 12:30 „Koziołek Matołek”
16. 10 (niedziela), godz. 12:30 „Dobrze, że jesteś”
23. 10 (niedziela), godz. 12:30 „Kapelusz Pani Wrony”
23. 10 (niedziela), godz. 16:00 „NAJ”(spektakl dla dzieci od 1 – 4 lat) MS
30. 10 (niedziela), godz. 12:30 „Frania Piorun”

Objaśnienia:
MS – Mała Scena
Teatr zastrzega sobie prawo do zmian w repertuarze.
Rezerwacja biletów od poniedziałku do piątku od 09:00 do 15:00, tel.: 74 666 73 40
Kasa Teatru (czynna na godzinę przed spektaklem), tel.: 74 666 73 41
www.teatrlalek.walbrzych.pl

Baner w newsie 851×315

Źródło wiadomości: materiały prasowe

O Autorze

Ekonomistka z artystyczną duszą. Miłośniczka koncertów na żywo. Otwarta na wszelkie gatunki muzyczne i nowe brzmienia, jednak najbliższa sercu jest szeroko pojęta muzyka alternatywna i progresywna. Ponadto w duszy gra jej synth-pop oraz muzyczne lata 80-te i 90-te. Zakochana po uszy w Depeche Mode. Od muzyki oczekuje jednego - oddziaływania na emocje. W wolnych chwilach lubi haftować, a jak tylko ma możliwość wybiera się na spacery i wycieczki rowerowe z aparatem i słuchawkami na uszach.

Ostatnio dodane: