Ultimate magazine theme for WordPress.

Tydzień jak z komiksu w Bibliotece pod Atlantami

0

Biblioteka pod Atlantami zaprasza na Tydzień jak z komiksu.

Od 2 do 6 października Biblioteka pod Atlantami zaprasza wszystkich fanów obrazkowych historii do budynku głównego na spotkania autorskie z twórcami i przedstawicielami wydawnictw komiksowych w Polsce, giełdę i targi komiksu oraz wiele innych „komiksowych” wydarzeń.

Komiks przeżywa obecnie swój renesans, Czytelnicy na nowo odnajdują w nim nie tylko świat wyobraźni, ale i odniesienia do wydarzeń historycznych czy współczesnych problemów, z jakimi spotykają się na co dzień. Dzięki komiksom młodzi odbiorcy odkrywają możliwości wyrażania swoich myśli poprzez dynamiczny obraz z tekstem. Włączając się w ten odradzający się nurt, Biblioteka pod Atlantami proponuje swoim czytelnikom bliskie spotkania z komiksem, jego twórcami i popularyzatorami.

PROGRAM

„TYDZIEŃ JAK Z KOMIKSU”
2-6 października 2017 r.

2 października
– Akcje promujące imprezę w plenerze,
– godz. 9.00 i 11.00 – „Mały, Duży i komiks” – warsztaty komiksu dla dzieci prowadzi Agata Matraś*,
– godz. 16.00 – Komiks na dużym ekranie – projekcja filmu pt. „Strażnicy Galaktyki” cz.1 reż. J.Gunn.

3 października
– godz. 10.30 – warsztaty komiksu dla dzieci i młodzieży/dorosłych:
Przemysław Truściński TRUST /licealiści/studenci*,
KOMIKS – KOMUNIKACJA OBRAZEM – warsztat dla dzieci prowadzi Joanna Zagner-Kołat – /dzieci 9-12 lat*,
ONOMATOPEJA W KOMIKSIE warsztat prowadzi Piotr Kania /licealiści/studenci*,
– wystawa prac stworzonych podczas warsztatów.

4 października
– godz. 10.00 – Jak przygotować z tekstu opisowego ilustrację w postaci planszy komiksowej” – warsztat prowadzi Witold Tkaczyk /warsztat/licealiści*,
– godz. 12.00 – Panel „Komiks jako medium” – spotkanie z udziałem artystów, wydawców (Wydawnictwo TADAM, Zin Zin Press, Timof),
– godz. 13.30-18.00 – targi i giełda komiksu (możliwość zakupu, wymiany oraz spotkania
z wydawcami) oraz turniej gier planszowych.

5 października
– godz. 12.00-18.00 – targi i giełda komiksu,
– godz. 12.00 – Marvel kontra DC – prezentacja i prelekcja multimedialna,
– godz. 17.00 – Joanna Karpowicz – spotkanie dla dorosłych.

6 października
– godz. 10.00 – Berenika Kołomycka – spotkanie dla dzieci,
– godz. 16.00 – Komiks na dużym ekranie – projekcje filmów „Strażnicy Galaktyki” cz. 2 reż. J.Gunn,
– wystawa prac dzieci i młodzieży biorących udział w akcji Akcja Kreacja.

Do 13 października
– „ Edward Lutczyn: stare i …nowe” – wystawa w Galerii pod Atlantami.

  • warsztaty dla grup zorganizowanych; obowiązują wcześniejsze zapisy

BIOGRAMY:

Piotr Kania – absolwent łódzkiej ASP. Tworzy plakat, ilustracje dla dzieci. Zajmuje się grafiką projektową. Publikuje w periodykach, m.in. w „Czasie Komiksu”, „Komiks Forum” i albumie Komiks – Antologia Komiksu Polskiego.

Agata Matraś – absolwentka historii sztuki i bibliotekoznawstwa UW, ilustratorka i rysowniczka, autorka „Komiksu, który wydarzył się naprawdę”, „Bibliostory”, „Duży, Mały i chmura”, „Mały, Duży i czary”; prowadzi blog Gackolandii

Witold Tkaczyk – wydawca, krytyk oraz scenarzysta i rysownik komiksowy, juror Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi. Z wykształcenia architekt i historyk sztuki.

Przemysław Truściński TRUST – absolwent łódzkiej ASP, rysownik komiksowy i reklamowy, storyboardzista. Jest projektantem postaci Wiedźmina do gry komputerowej. Dyrektor artystyczny antologii komiksowej 44 wydanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Autor komiksów prasowych

Joanna Zagner-Kołat – Dyplom na wydziale grafiki i malarstwa łódzkiej ASP. Od 1991 r. zajmuje się głównie ilustrowaniem książek dla dzieci, współpracując z wieloma wydawnictwami. Jest również autorką ilustracji do czasopism dziecięcych takich jak „Supełek”, „Świerszczyk” i „Miś”.

Berenika Kołomycka – autorka komiksów, rysowniczka, rzeźbiarka i graficzka. Ukończyła Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Laureatka Grand Prix Komiksu na MFKiG w Łodzi 2011. Seria komiksowa dla dzieci „Malutki Lisek i Wielki Dzik” jest jej autorskim projektem wydanym nakładem wydawnictwa Egmont.

Joanna Karpowicz – malarka, ilustratorka, twórczyni komiksów. Mieszka i pracuje w Krakowie. Autorka ilustracji w albumach komiksowych: „Szminka”, scen. Jerzy Szyłak (Mandragora, 2003), „Jutro będzie futro”, scen. autorski (Atropos, 2004), „Pocztówki z Białegostoku”, scen. autorski (Centrum im. Ludwika Zamenhofa, 2013), „Kwaśne jabłko”, scen. Jerzy Szyłak (Timof Comics, 2017), Anastazja. Tom I, scen. Magdalena Lankosz (Kultura Gniewu, 2017). Autorka malarskiej serii z Anubisem w roli głównej.