Wałbrzyski Kwartet Smyczkowy – 13.05.2016 w Filharmonii Sudeckiej
Foto:mat. prasowe

Wałbrzyski Kwartet Smyczkowy – 13.05.2016 w Filharmonii Sudeckiej

Filharmonia Sudecka w Wałbrzychu zaprasza na koncert Wałbrzyskiego Kwartetu Smyczkowego, 13 maja 2016 o godzinie 19 do sali koncertowej przy ulicy Słowackiego 4. Usłyszymy muzykę epoki klasycyzmu i romantyzmu.

wałbrzyski kwartet smyczkowy small

W.A.Mozart – Divertimento F-dur KV 138
J.Haydn – Kwartet smyczkowy f-moll op. 20 nr 5
A. Dvořák – Kwartet smyczkowy F-dur op. 96 „Amerykański”

Kwartet wystąpi w składzie:
Renata Pawelec – I skrzypce
Grzegorz Kuzioła – II skrzypce
Andrzej Bednarczyk – altówka
Bożena Papała – wiolonczela

Jakże ważną rolę w podniesieniu znaczenia i nadawaniu uroczystego charakteru różnym okazjom miały i mają koncerty muzyczne. Wykształciły się nawet odpowiednie formy, jak serenady czy divertimenta, które efektownie i w sposób zwięzły spełniały funkcję towarzyszącą czy kulminacyjną spotkania czy uroczystości. Mozart chętnie przyjmował zamówienia na takie okoliczności. Z ponad trzydziestu tego rodzaju kompozycji usłyszymy Divertimento F-dur na kwartet smyczkowy, w stylu włoskim (dwie szybkie części rozdzielone wolną częścią środkową) z 1772.

Wspólnemu muzykowaniu służyły także pisane na zamówienie księcia Nikolausa Eszterház’ego kwartety smyczkowe Józefa Haydna. Opus 20, na które składa się sześć kwartetów zgodnie uważa się za kamień milowy muzyki klasycznej. Na nowatorstwo Hadyna wpływ miały nowe prądy filozoficzne końca osiemnastego wieku z głoszonym przez Rousseau powrotem do natury oraz ideami Goethego i Schillera tzw. Burzy i Naporu, których celem było uwolnienie indywidualizmu, wzniosłego charakteru i siły uczucia. Kwartet f-moll nr 5 jest najbardziej intensywnym emocjonalnie w tym zbiorze.

Kwartet smyczkowy F-dur powstał w czasie pobytu Antonína Dvořáka w Stanach Zjednoczonych. Muzykologowie spierają się czy można w tym utworze znaleźć wpływy muzyki rdzennej, którą kompozytor usłyszał spędzając lato roku 1893 w Spillville. Niewątpliwie pochwała natury, czy słyszymy ją tu jako słowiańską, negro, irlandzką czy indiańską znalazła w Kwartecie „Amerykańskim” znakomity wyraz.

Źródło: materiały prasowe

Baner w newsie 851×315

O Autorze

Ekonomistka z artystyczną duszą. Miłośniczka koncertów na żywo. Otwarta na wszelkie gatunki muzyczne i nowe brzmienia, jednak najbliższa sercu jest szeroko pojęta muzyka alternatywna i progresywna. Ponadto w duszy gra jej synth-pop oraz muzyczne lata 80-te i 90-te. Zakochana po uszy w Depeche Mode. Od muzyki oczekuje jednego - oddziaływania na emocje. W wolnych chwilach lubi haftować, a jak tylko ma możliwość wybiera się na spacery i wycieczki rowerowe z aparatem i słuchawkami na uszach.

Ostatnio dodane: