Weekend w Szaniawskim!
Foto:mat. prasowe

Weekend w Szaniawskim!

TEATR DRAMATYCZNY IM. J. SZANIAWSKIEGO W WAŁBRZYCHU
zaprasza na weekend 13 – 15 maja 2016

***

„ZAPOLSKA SUPERSTAR (CZYLI JAK PRZEGRYWAĆ, ŻEBY WYGRAĆ)”
reżyseria: Aneta Groszyńska; tekst i dramaturgia: Jan Czapliński

zapolska_tv small zapolska-superstar_fot-NK_small (21) small

ZAPOLSKA SUPERSTAR (…) po raz ostatni w tym sezonie na wałbrzyskiej scenie!
Zapraszamy na spektakl upleciony z biografii, tekstów i listów Gabrieli Zapolskiej – o tym, dlaczego warto walczyć o marzenia. To spektakl o polskiej dramatopisarce, której życie było ciekawsze niż literatura. To spektakl o tym, że można polubić porażki i przegrywać pięknie. Jeśli nic nie wiesz o Zapolskiej, dowiesz się wszystkiego. Przedstawione wydarzenia są prawdziwe. Prezentujemy LADY GAGĘ dziewiętnastowiecznej literatury.
ZAPOLSKA była SUPERSTAR!

13 maja 2016 / piątek /godz. 19.00 / Scena Kameralna

***

„WAŁBRZYCH UTOPIA 2.039″
reż. Piotr Ratajczak; tekst: Piotr Rowicki

walbrzych utopia_tv small 6.12.2013 Walbrzych Teatr Dramatyczny spektakl pt. Walbrzych. Utopia 2.039 rez. Piotr Ratajczak foto Bartlomiej Jan Sowa

WAŁBRZYCH UTOPIA 2.039 to opowieść o alternatywnej historii miasta zakodowanej w biografiach, fantazja o Wałbrzychu jako Szwajcarii Europy — mieście spełnienia socjalistycznego snu. Edmund, Bronek, Josef, Christinne, Marysia, Marzenka, Walter, Adela, Jerzy – bohaterowie spektaklu –zabawnie, wzruszająco, z czułością i humorem snują opowieść o swoich losach i powojennych dziejach Wałbrzycha. Hotel Sudety, kopalnie, zmiana systemu, wielokulturowość, kalejdoskop historii. To doskonała możliwość na poznanie lokalnych dziejów, które twórcy odczytali w pamiętnikach wałbrzyszan. Dla młodych – wiedza w pigułce o małej ojczyźnie, dla starszych – wspomnienie miejsca, które dzisiaj warto przywołać.

Dla Widzów w wieku 60+ specjalna niespodzianka – na spektakl „Wałbrzych Utopia 2.039” BILET SENIORA w cenie 11 złotych. Zapraszamy!

Prapremiera WAŁBRZYCH UTOPIA 2.039 zrealizowana w ramach projektu:
„WAŁBRZYCH: ŻADNYCH HEROSÓW- 50. Sezon Teatru Dramatycznego” dzięki wsparciu finansowemu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Gminy Wałbrzych.

Współproducent: Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie

14 maja 2016 / sobota / godz. 19.00 / Duża Scena
15maja 2016 /niedziela / godz. 19.00 / Duża Scena

***

plakat Bilet za 400 groszy small

RUSZA SPRZEDAŻ „BILETÓW ZA 400 GROSZY” na „SZOA SHOW (…)!

21 maja br., o godz. 19.00, w ramach ogólnopolskiej akcji „Bilet za 400 groszy”,Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu przedstawi spektakl „SZOA SHOW. Parodia Makabryczna” w reżyserii Awiszaja Hadari.

Po spektaklu, o godz. 20.30, zapraszamy także na bezpłatne CZYTANIE fragmentów książki Piotra Siemiona „DZIENNIK ROKU WĘŻA” i spotkanie z autorem w ramach cyklu CZARNE NA BIAŁO.

Zapraszamy na spektakl w śmiesznie niskiej cenie – bilet kosztuje tylko 4 złote! W ten sposób świętujemy – obchodzony po raz drugi – Dzień Teatru Publicznego,
a symboliczna cena biletu nawiązuje do 400. rocznicy śmierci Williama Shakespeare’a – dramatopisarza wszechczasów.

„Bilet za 400 groszy” to ogólnopolska akcja z okazji II Dnia Teatru Publicznego organizowana i koordynowana przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, finansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Akcja jest szansą i zachętą dla obywateli, którzy na co dzień rzadko korzystają z oferty teatralnej (także, a może przede wszystkim, ze względu na barierę finansową), na ich twórcze spotkanie z teatrem. GROSZE GRAJĄ ROLĘ!

SPRZEDAŻ „Biletów za 400 groszy” rusza w sobotę 14 maja br., o godz. 17.00.
Zakup „Biletów za 400 groszy” tylko w kasie Teatru!

[w ramach akcji „Bilet za 400 groszy” jedna osoba może kupić maksymalnie dwa bilety].

***

Kontakt: Biuro Współpracy z Publicznością tel. 74 64 88301-03

REZERWACJA BILETÓW:
Biuro Współpracy z Publicznością / tel. 74 648 83 01 (do 03); http://bilety.teatr.walbrzych.pl/

***

„Bilet za 400 groszy”.
Polskie teatry po raz drugi grają za grosze. I czekają na nowych widzów

bilet-za-400-poziom-01

21 maja teatry publiczne w całej Polsce zagrają swoje spektakle w ramach organizowanej już po raz drugi akcji biletu za grosze. W ubiegłym roku jego cena (250 groszy) nawiązywała do okrągłej rocznicy istnienia teatru publicznego w Polsce. W tym roku odwołuje się z kolei do rocznicy śmierci dramatopisarza wszech czasów – Williama Shakespeare’a. Bilety w specjalnej cenie 400 groszy (4 zł) będzie można kupić osobiście w kasach teatrów. Sprzedaż rozpocznie się 14 maja.

Pomysłodawcą i koordynatorem akcji biletu za grosze jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. W ubiegłym roku była ona jednym z ważniejszych wydarzeń obchodów 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE i cieszyła się wielkim powodzeniem. Na widowniach 100 polskich teatrów zasiadło blisko 50 tysięcy widzów – także, a może przede wszystkim, tych, którzy do teatru zaglądają rzadko lub wcale.

Zależało nam na tym, aby w wyjątkowym roku dla polskiego teatru otworzyć się na nową publiczność i zaprosić ją do miejsca, które ma w Polsce szczególne znaczenie. W swojej historii teatr wielokrotnie udowadniał – zwłaszcza w momentach najtrudniejszych – że jest przestrzenią wspólną, przestrzenią, w której szczerze dyskutuje się o sprawach najważniejszych – wskazuje Dorota Buchwald, dyrektor Instytutu Teatralnego. – Liczyliśmy, że Dzień Teatru Publicznego, obchodzony właśnie w ten sposób, zostanie z nami na dłużej. I to się udało – dodaje.

Dziś organizatorzy znów powtarzają, że tego dnia „Grosze grają rolę” (właśnie takie hasło będzie towarzyszyło akcji) oraz że bez finansowego wsparcia z publicznych pieniędzy, a więc z pieniędzy nas wszystkich, polski teatr publiczny, jako idea i jako konkretne miejsca na mapach polskich miast, nie mógłby istnieć.

W tym roku cena biletu jest bezpośrednim nawiązaniem do przypadającej właśnie 400. rocznicy śmierci Williama Shakespeare’a. Stąd 21 maja na teatralnych scenach zagości tak wiele inscenizacji dramatów tego dramatopisarza. W ramach II edycji akcji biletu za grosze zaprezentowane zostaną także spektakle, które cieszyły się w ostatnich sezonach bardzo dużą popularnością, przedstawienia głośno komentowane i te doceniane w ważnych konkursach oraz na festiwalach.

Do akcji przyłączyło się 90 teatrów publicznych z całej Polski. Niektóre z nich zagrają na kilku swoich scenach. W Teatrze Dramatycznym im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu w ramach „Biletu za 400 groszy” 21 maja, o godz. 19.00 będzie można zobaczyć spektakl „SZOA SHOW. Parodia Makabryczna” w reżyserii Awiszaja Hadari. Po spektaklu, o godz. 20.30 Teatr zaprasza także na CZYTANIE fragmentów książki Piotra Siemiona „DZIENNIK ROKU WĘŻA” w ramach cyklu CZARNE NA BIAŁO.

Sprzedaż biletów rozpocznie się 14 maja i będzie prowadzona, podobnie jak w ubiegłym roku, tylko w kasach teatrów.

Zależało i zależy nam na tym, aby widzowie przypomnieli sobie, także symbolicznie, którędy wiedzie droga do teatru oraz aby dla wszystkich „droga do biletu” była podobna. Sprzedaż rozpocznie się w sobotę, która dla teatrów będzie intensywnym dniem pracy, ale wielu widzom da szansę na pojawienie przed kasą teatru – wyjaśnia Buchwald.

Listę teatrów biorących udział w akcji oraz tytuły spektakli, które wystawione zostaną 21 maja z okazji Dnia Teatru Publicznego, będzie można znaleźć od 1 maja na stronie Instytutu Teatralnego – www.instytut-teatralny.pl oraz na stronie www.dzienteatrupublicznego.pl.

Akcja „Bilet za 400 groszy” jest akcją ogólnopolską, finansowaną ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a koordynowaną przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Źródło: materiały prasowe

Baner w newsie 851×315

O Autorze

Ekonomistka z artystyczną duszą. Miłośniczka koncertów na żywo. Otwarta na wszelkie gatunki muzyczne i nowe brzmienia, jednak najbliższa sercu jest szeroko pojęta muzyka alternatywna i progresywna. Ponadto w duszy gra jej synth-pop oraz muzyczne lata 80-te i 90-te. Zakochana po uszy w Depeche Mode. Od muzyki oczekuje jednego - oddziaływania na emocje. W wolnych chwilach lubi haftować, a jak tylko ma możliwość wybiera się na spacery i wycieczki rowerowe z aparatem i słuchawkami na uszach.

Ostatnio dodane: