Ultimate magazine theme for WordPress.

Wernisaż wystawy fotografii Henryka Mazurka pt. „MOJE LAMBARÉNÉ”

Wałbrzyska Galeria Sztuki Biuro Wystaw Artystycznych zaprasza na  wernisaż wystawy fotografii
Henryka Mazurka MOJE LAMBARÉNÉ,
który odbędzie się w dniu 6 września 2017r. (środa) o godz. 18.00, w siedzibie galerii, przy ul. Słowackiego 26 w Wałbrzychu.

Wystawa będzie czynna do dnia 9 listopada 2017r.

Henryk Mazurek

Urodzony w Wałbrzychu.

W roku 1975 wraz z rodzicami lekarzami wyjechał do Algierii, gdzie uczęszczał do liceum i zdał maturę. Rozpoczęte tam studia medyczne w algierskim Uniwersytecie Batna, ukończył w Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

W 1995 roku przyjechał do Jeleniej Góry. Pracował w szpitalach w wielu miastach Polski  (m. in.: w Jeleniej Górze, Lwówku Śląskim, Lubinie, Lesznie, Kościanie).

Od 2005 roku pracuje jako lekarz ginekolog położnik dla organizacji Médecins Sans Frontières – Lekarze bez Granic, wcześniej dla International Rescue Committee i Polskiej Misji Medycznej. Pracował w Czadzie, przy granicy z Sudanem, gdzie nieustanny dramat przeżywają uchodźcy z Darfuru, na ogarniętym wojną domową Wybrzeżu Kości Słoniowej, niedługo po tym, jak z kraju – w reakcji na nieudaną wojskową interwencję Francji – wypędzono większość białych cudzoziemców, w Kongo (Republika Demokratyczna), od 20 lat wstrząsanym konfliktami wewnętrznymi jednym z najuboższych państw świata (choć zasobne w najcenniejsze złoża surowców). I jeszcze w zrujnowanej finansowo
po wojnie z Somalią Etiopii, w Haiti po tragicznym trzęsieniu ziemi.

Interesuje się grafiką, starodrukami, kolekcjonuje sztukę afrykańską i nosi sią z zamiarem utworzenia galerii tejże sztuki.

„Żeby przeżyć misję, trzeba mieć pasję” – mówi Henryk Mazurek.

Na misji pracuje od rana do wieczora, a w wolnym czasie, żeby nie zwariować robi zdjęcia. Głównie portrety: kobiet – często pacjentek, mężczyzn, dzieci. Ma ich ciche przyzwolenie – doktorowi wolno. Najczęściej są to zdjęcia niepozowane, robione w pośpiechu z okna samochodu w drodze do, lub z pracy. Dokumentuje także szpital, ulicę, obyczaje i warunki życia w miejscach, do których nie trafia przypadkowy turysta. Jest wnikliwym obserwatorem i posiada umiejętność wychwytywania zastanych sytuacji z godnym podziwu refleksem. Fotografuje szybko, bo ma świadomość, że to co widzi już się nie zdarzy.

Wystawa w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA jest drugą wystawą fotografii Henryka Mazurka. Pierwsza odbyła się w Galerii Sztuki BWA w Jeleniej Górze w 2014 roku, a pomysłodawcami jej byli: Janina Hobgarska – dyrektor Galerii Sztuki BWA w Jeleniej Górze oraz Wacław Narkiewicz – znany jeleniogórski fotograf.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.