Aktualności muzyczne, relacje, recenzje płyt, wywiady, artykuły, informacje o imprezach oraz baza artystów i płyt.

Wernisaż wystawy fotografii Henryka Mazurka pt. „MOJE LAMBARÉNÉ”

Wałbrzyska Galeria Sztuki Biuro Wystaw Artystycznych zaprasza na  wernisaż wystawy fotografii
Henryka Mazurka MOJE LAMBARÉNÉ,
który odbędzie się w dniu 6 września 2017r. (środa) o godz. 18.00, w siedzibie galerii, przy ul. Słowackiego 26 w Wałbrzychu.

Wystawa będzie czynna do dnia 9 listopada 2017r.

Henryk Mazurek

Urodzony w Wałbrzychu.

W roku 1975 wraz z rodzicami lekarzami wyjechał do Algierii, gdzie uczęszczał do liceum i zdał maturę. Rozpoczęte tam studia medyczne w algierskim Uniwersytecie Batna, ukończył w Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

W 1995 roku przyjechał do Jeleniej Góry. Pracował w szpitalach w wielu miastach Polski  (m. in.: w Jeleniej Górze, Lwówku Śląskim, Lubinie, Lesznie, Kościanie).

Od 2005 roku pracuje jako lekarz ginekolog położnik dla organizacji Médecins Sans Frontières – Lekarze bez Granic, wcześniej dla International Rescue Committee i Polskiej Misji Medycznej. Pracował w Czadzie, przy granicy z Sudanem, gdzie nieustanny dramat przeżywają uchodźcy z Darfuru, na ogarniętym wojną domową Wybrzeżu Kości Słoniowej, niedługo po tym, jak z kraju – w reakcji na nieudaną wojskową interwencję Francji – wypędzono większość białych cudzoziemców, w Kongo (Republika Demokratyczna), od 20 lat wstrząsanym konfliktami wewnętrznymi jednym z najuboższych państw świata (choć zasobne w najcenniejsze złoża surowców). I jeszcze w zrujnowanej finansowo
po wojnie z Somalią Etiopii, w Haiti po tragicznym trzęsieniu ziemi.

Interesuje się grafiką, starodrukami, kolekcjonuje sztukę afrykańską i nosi sią z zamiarem utworzenia galerii tejże sztuki.

„Żeby przeżyć misję, trzeba mieć pasję” – mówi Henryk Mazurek.

Na misji pracuje od rana do wieczora, a w wolnym czasie, żeby nie zwariować robi zdjęcia. Głównie portrety: kobiet – często pacjentek, mężczyzn, dzieci. Ma ich ciche przyzwolenie – doktorowi wolno. Najczęściej są to zdjęcia niepozowane, robione w pośpiechu z okna samochodu w drodze do, lub z pracy. Dokumentuje także szpital, ulicę, obyczaje i warunki życia w miejscach, do których nie trafia przypadkowy turysta. Jest wnikliwym obserwatorem i posiada umiejętność wychwytywania zastanych sytuacji z godnym podziwu refleksem. Fotografuje szybko, bo ma świadomość, że to co widzi już się nie zdarzy.

Wystawa w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA jest drugą wystawą fotografii Henryka Mazurka. Pierwsza odbyła się w Galerii Sztuki BWA w Jeleniej Górze w 2014 roku, a pomysłodawcami jej byli: Janina Hobgarska – dyrektor Galerii Sztuki BWA w Jeleniej Górze oraz Wacław Narkiewicz – znany jeleniogórski fotograf.

X