Wernisaż wystawy fotografii Magdaleny Gmerek „RYSY”
Foto:mat. prasowe

Wernisaż wystawy fotografii Magdaleny Gmerek „RYSY”

Wałbrzyska Galeria Sztuki Biuro Wystaw Artystycznych zaprasza na wernisaż wystawy fotografii Eweliny Gmerek „RYSY”, który odbędzie się dnia 9 marca 2016r. (środa) o godz. 18.00, w siedzibie galerii, przy ul. Słowackiego 26 w Wałbrzychu. Wystawa będzie czynna do dnia 7 kwietnia 2016r.

Ewelina Gmerek
Fotograf i wykładowca. Urodzona w Wałbrzychu, mieszka w Poznaniu, gdzie ukończyła fotografię na Wydziale Komunikacji Multimedialnej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom w pracowni prof. Krzysztofa J. Baranowskiego.

„Dawno już marmur przodków zsiwiał.
Klucz ptaków leci w dal tajemną.
I okiem patrzy faun nieżywym
Za cieniem, co uchodzi w ciemność.”
Georg Trakl: Muzyka w Mirabell

„Ale w moim ogrodzie nie ma żadnej czerwonej róży.”
Oscar Wilde: Słowik i róża

[su_quote cite=”Grażyna Grasa Nowacka”]Nieczęsto zdarza się fotografowi zapomnieć, że jest fotografem. To przytrafiło mi się w obcowaniu z fotografiami Eweliny Gmerek. Jej obrazy przesycone są poezją, trochę symboliczną, trochę dekadencką, na wskroś jednak osobistą i niemalże konfesyjną. Wprowadzają w intymną gęstą atmosferę, w świat pełen niedopowiedzeń, tajemnic i głodów. Dają poczucie niejednoznacznych relacji między autorką a naturą, między naturą a „naturą” oswojoną, między człowiekiem a światem. Ewelina Gmerek nigdy do końca nie odkrywa kart. Jej percepcja świata jest nieoczywista, wizualny język trudny i uwodzący, pełen sekretnych skrótów i zaklęć. Skłania to chwilami do pytań, czy mamy do czynienia z rekonstrukcją, czy z dekonstrukcją świata. Szczególnie widoczne jest to w „Bezdechu” i w „Ciemno. Promienieję”. Oba cykle (chronologicznie najmłodsze w dorobku artystki) pokazują namacalną, lecz wymykającą się spod dotyku palców rzeczywistość, jakąś płochliwą i drapieżną jednocześnie. Czy ona broni się, czy gotuje do ataku… nie wiemy. A może czeka na ofiarę, którą się nasyci. Która da jej kolor… Wszystko otoczone ciszą i cieniem. Bo owa cisza i cień to fascynacje autorki od pierwszych jej prac. W jej fotografii większą część nieba zasnuły chmury, po to tylko, by odsłonić niewidoczne. Uderza ogromna konsekwencja w semantyce obrazowania między powstałymi na przestrzeni kilku lat cyklami …O BEZCZASOWOŚCI MIEJSC…, BEZDECH i CIEMNO. PROMIENIEJĘ (2007 – 2015). Autorka zmienia się, dojrzewa, ale nie podlega zewnętrznym zmianom pogody, koniunktury; wciąż pozostaje wierna sobie, osobliwemu widzeniu i wrażliwości. A my dzięki temu przemierzać możemy ocienione korytarze z konarów i liści, wielkie zielone sanatorium bez klepsydry, poza czasem, poza porami roku, trwające niezmiennie, zawieszone pomiędzy jawą i snem.[/su_quote]

Źródło: materiały prasowe

Oficjalna strona BWA Wałbrzych

Baner w newsie 851×315

O Autorze

Ekonomistka z artystyczną duszą. Miłośniczka koncertów na żywo. Otwarta na wszelkie gatunki muzyczne i nowe brzmienia, jednak najbliższa sercu jest szeroko pojęta muzyka alternatywna i progresywna. Ponadto w duszy gra jej synth-pop oraz muzyczne lata 80-te i 90-te. Zakochana po uszy w Depeche Mode. Od muzyki oczekuje jednego - oddziaływania na emocje. W wolnych chwilach lubi haftować, a jak tylko ma możliwość wybiera się na spacery i wycieczki rowerowe z aparatem i słuchawkami na uszach.

Ostatnio dodane: