Ultimate magazine theme for WordPress.

Wernisaż wystawy Lab Oro w Starej Kopalni

Prezydent Miasta Wałbrzycha dr Roman Szełemej

dyrektor Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia Anna Żabska

dyrektor Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku Eulalia Domanowska

kurator Bogusław Dobrowolski

kurator Jarosław Pajek

zapraszają na otwarcie wystawy LAB ORO

w piątek 23 czerwca 2017 o godzinie 17:00

w Centrum Ceramiki Unikatowej Starej Kopalni

w Wałbrzychu

Jest to efekt współpracy pomiędzy Starą Kopalnią a Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Na wystawie zostanie zaprezentowany dorobek VII i VIII pleneru oraz wybrane prace ceramiczne uczestników Lab Oro z lat ubiegłych.

Wystawa czynna do 7 września 2017

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku to jedyny w Polsce ośrodek pracy twórczej dla rzeźbiarzy, który posiada pełne zaplecze służące artystom do realizacji ich projektów w różnych materiałach. Znajdują się tu warsztaty rzemieślnicze, które pełnią rolę fachowego zaplecza w dziedzinie pracy w metalu, drewnie, kamieniu, ceramice i odlewu w brązie. Na terenie CRP znajduje się Muzeum Rzeźby Współczesnej z bogatymi zbiorami,
Od 2008 roku na bazie pracowni ceramicznej rok rocznie organizowany jest Międzynarodowy Plener Ceramiczny Lab Oro, na który zapraszani są twórcy pracujący w tworzywie ceramicznym. Pokłosiem każdego pleneru jest wystawa prezentowana w galeriach CRP lub innych galeriach w Polsce. Wystawa poplenerowa VII i VIII Międzynarodowego Pleneru Ceramicznego Lab Oro, zawiera wybór prac ceramicznych, artystów uczestniczących w plenerach w 2014 i 2016 roku. W 2014 roku byli to Barbara Falender, Aleksandra Dobrowolska, Michał Kusik, (Słowacja), Jarosław Pajek i Bogusław Dobrowolski. W 2016 roku w sympozjum uczestniczyli Barbara Trzybulska, Oleksandra Chapliy, (Ukraina), Igor Kowalewicz (Ukraina), Zbigniew Guła, (Niemcy), Piotr Mastalerz i Bogusław Dobrowolski, który był komisarzem plenerów.
Plenery Lab Oro to okazja do wspólnej pracy przy wypałach alternatywnych takich jak wypały w piecu Raku, trocinowym, czy piecu „Węgierskim”. Podczas swojego pobytu artyści, korzystając z orońskich pracowni, nie tylko realizowali swoje artystyczne wizje, ale także prezentowali swoje dotychczasowe osiągnięcia i zapoznawali się z lokalnymi zabytkami i interesującymi miejscami takimi jak zakłady Porcelany Ćmielów, czy Instytut Designu w Kielcach.

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.