Ultimate magazine theme for WordPress.

Wernisaż wystawy malarstwa Wojciecha Sadleya oraz Tomasza Sadleja „OGNIE I CAŁUNY”

0
Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Wojciecha Sadleya (skóry)
oraz Tomasza Sadleja (płótno, papier, jedwab) pt. „OGNIE I CAŁUNY”, dnia 10 lutego 2018r. (sobota) na godz. 17.00, do oddziału galerii w zamku Książ przy ul. Piastów Śląskich 1.

Wystawa będzie czynna do 15 kwietnia 2018r.

WOJCIECH SADLEY – urodzony w 1932 w Lublinie.
Uczył się w Konserwatorium Muzycznym w Lublinie, studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Architektury Wnętrz (dyplom w 1954 r.) i na Wydziale Malarstwa (dyplom w 1959 r.). Uprawia rysunek, malarstwo, witraż, kolaż, tkaninę unikatową i eksperymentalną, kompozycję przestrzenną. Posługuje się własną techniką, wykorzystując różnorodne materiały, jak np. skóry, sieci, drewno, korale. W pracach Sadley’a, obok rozwiązań technicznych, istotna jest także treść, artysta odwołuje się do takich pojęć jak mit, czy symbol, podejmuje również tematykę związaną ze śmiercią i zmartwychwstaniem. Był profesorem w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa. Ponad 200 wystaw indywidualnych, w tym 50 w Polsce. Udział w około 500 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Laureat wielu krajowych i zagranicznych wyróżnień, nagród i odznaczeń. Jego prace znajdują się w najważniejszych muzeach polskich i zagranicznych oraz w kolekcjach prywatnych w Europie, Ameryce Północnej, Azji i Afryce.

„Artysta uprawiający malarstwo na tkaninie, sztalugowe, ścienne i mozaikę. Równie wielki
w wielometrowych, reliefowych ścianach, monumentalnych kompozycjach malowanych na skórze lub jedwabiu, jak w rzeźbiarskich i haftowanych miniaturach tkackich.(…)Artysta wszechstronny i uniwersalny, którego wszechstronność ojawia się w rozmaitości stosowanych środków, a uniwersalizm w zgłębianiu wciąż inaczej stale tych samych problemów ludzkiej egzystencji.(…) Wojciech Sadley – jeden z najsławniejszych artystów. Jeden z tych, którzy na początku lat 60. zdecydowali o kierunku rozwoju tkaniny artystycznej na świecie, a w latach 70. przyczynili się do jej całkowitej emancypacji. Jeden z tych, którzy o jej obliczu
w Polsce, Europie i na świecie decydują również Dziś.”

Norbert Zawisza

TOMASZ SADLEJ – dyplom z Malarstwa w pracowni prof. Ryszarda Winiarskiego na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Prace z dziedziny; malarstwa, tkaniny, filmu animowanego i drobnych form przestrzennych. Wystawy indywidualne i zbiorowe w kraju i za granicą. Prof. Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie w Instytucie Edukacji Artystycznej.

„Obserwuję, czuję i badam przenikanie sfery realnej ze światem oczekiwanym, indywidualnego opisu życia
z narracją zewnętrzną, ścierania się ,,konieczności” z wolnym wyborem. W przestrzeni tej polaryzacji szukam formy malarskiej mojego obrazu.”

Tomasz Sadlej

,, … Zapisane na płótnach symbole i znaki, rozbłyski kul czy warkocze ognia, albo zgorzele w całych masach zastygłego tła mówią o fenomenie oraz potędze natury i są istotą twórczości malarskiej Tomasza Sadleja…”

Prof. zw. Andrzej Banachowicz