Palmy, Pascha, Pesach. Wielkanoc na Kresach.
Foto:mat. prasowe

Palmy, Pascha, Pesach. Wielkanoc na Kresach.

Palmy, Pascha, Pesach. Wielkanoc na Kresach.
palmy, pascha, pesach

Biblioteka pod Atlantami oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej – Koło w Wałbrzychu zapraszają na prezentację Tomasza Kuby Kozłowskiego z Domu Spotkań z Historią w Warszawie poświęconą wiosennym, świątecznym tradycjom na Kresach.

Święto Pesach i zwyczaje wieczoru sederowego; tajniki wicia palm wileńskich; sztuka pisania pisanek na Huculszczyźnie; lwowskie baranki i świąteczne targi; przepisy na wielkanocnego indyka i wielkanocne baby; obrzędy jutrzni paschalnej; święcone w kresowych dworach i pałacach; kaczanie jajek na Wileńszczyźnie i bicie jaj na Polesiu; wielkanocne kołatki i palby – to główne wątki prezentacji. Opowieść o świętach katolickich, prawosławnych, greckokatolickich i żydowskich obchodzonych w kresowych wsiach, miasteczkach i miastach – m. in. Wilnie, Wiłkomierzu, Kowlu, Drohobyczu i Lwowie – ilustrowana będzie oryginalną ikonografią z końca XIX-go i początku XX-go wieku oraz pełnymi humoru piosenkami, śpiewanymi przez lwowiaków, wypędzonych z rodzinnego miasta.

31 marca 2016, czwartek, godz. 17.00, Galeria pod Atlantami (Wałbrzych, Rynek 9, II piętro).

Źródło: mat. prasowe

Oficjalna strona Biblioteki pod Atlantami
Biblioteka pod Atlantami na facebooku

Baner w newsie 851×315

O Autorze

Ekonomistka z artystyczną duszą. Miłośniczka koncertów na żywo. Otwarta na wszelkie gatunki muzyczne i nowe brzmienia, jednak najbliższa sercu jest szeroko pojęta muzyka alternatywna i progresywna. Ponadto w duszy gra jej synth-pop oraz muzyczne lata 80-te i 90-te. Zakochana po uszy w Depeche Mode. Od muzyki oczekuje jednego - oddziaływania na emocje. W wolnych chwilach lubi haftować, a jak tylko ma możliwość wybiera się na spacery i wycieczki rowerowe z aparatem i słuchawkami na uszach.

Ostatnio dodane: