26 Październik, 2016

  • Instagram
Palmy, Pascha, Pesach. Wielkanoc na Kresach.
Photo Credit To mat. prasowe

Palmy, Pascha, Pesach. Wielkanoc na Kresach.

Palmy, Pascha, Pesach. Wielkanoc na Kresach.
palmy, pascha, pesach

Biblioteka pod Atlantami oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej – Koło w Wałbrzychu zapraszają na prezentację Tomasza Kuby Kozłowskiego z Domu Spotkań z Historią w Warszawie poświęconą wiosennym, świątecznym tradycjom na Kresach.

Święto Pesach i zwyczaje wieczoru sederowego; tajniki wicia palm wileńskich; sztuka pisania pisanek na Huculszczyźnie; lwowskie baranki i świąteczne targi; przepisy na wielkanocnego indyka i wielkanocne baby; obrzędy jutrzni paschalnej; święcone w kresowych dworach i pałacach; kaczanie jajek na Wileńszczyźnie i bicie jaj na Polesiu; wielkanocne kołatki i palby – to główne wątki prezentacji. Opowieść o świętach katolickich, prawosławnych, greckokatolickich i żydowskich obchodzonych w kresowych wsiach, miasteczkach i miastach – m. in. Wilnie, Wiłkomierzu, Kowlu, Drohobyczu i Lwowie – ilustrowana będzie oryginalną ikonografią z końca XIX-go i początku XX-go wieku oraz pełnymi humoru piosenkami, śpiewanymi przez lwowiaków, wypędzonych z rodzinnego miasta.

31 marca 2016, czwartek, godz. 17.00, Galeria pod Atlantami (Wałbrzych, Rynek 9, II piętro).

Źródło: mat. prasowe

Oficjalna strona Biblioteki pod Atlantami
Biblioteka pod Atlantami na facebooku

Baner w newsie 851×315
Baner w newsie 851×315

About The Author

Ekonomistka z artystyczną duszą. Miłośniczka koncertów na żywo. Otwarta na wszelkie gatunki muzyczne i nowe brzmienia, jednak najbliższa sercu jest szeroko pojęta muzyka alternatywna i progresywna. Ponadto w duszy gra jej synth-pop oraz muzyczne lata 80-te i 90-te. Zakochana po uszy w Depeche Mode. Od muzyki oczekuje jednego - oddziaływania na emocje. W wolnych chwilach lubi haftować, a jak tylko ma możliwość wybiera się na spacery z aparatem i słuchawkami na uszach.

Related posts