Wschód Kultury – Inne Brzmienia Lublin 6-10 czerwca 2016
Foto:www.innebrzmienia.eu/

Wschód Kultury – Inne Brzmienia Lublin 6-10 czerwca 2016

Tegoroczna edycja Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival obędzie się w dniach 6-10 lipca. Przez 5 dni festiwalu w Lublinie pojawią się artyści z 10 krajów świata, reprezentujący 3 kontynenty, a na jedynych koncertach w Polsce usłyszymy między innymi takie zjawiska jak Shibusashirazu Orchestra, Tortoise czy Easy Star All Stars.

Inne Brzmienia logo 3

Wzorem lat ubiegłych, Lublin zamieni się na kilka lipcowych dni w scenę dla kilkuset artystów reprezentujących najróżniejsze brzmienia i gatunki muzyczne. Jednym z kluczowych założeń festiwalu jest bowiem szeroka i wielowątkowa prezentacja najbardziej oryginalnych twórców i nurtów w światowej muzyce oraz poszukiwanie pewnego wyjątkowego pierwiastka sprawiającego, że artyści stają się zjawiskami, a brzmienia – dźwiękową rewolucją, która popycha świat muzyki ku nowym, inspirującym obszarom. Fundamentem Innych Brzmień pozostaje niezmiennie wysoka jakość artystyczna, kreatywność oraz idea twórczego poszukiwania w sztuce. Podczas festiwalu jazz i klasyka przenikają się z awangardą i elektroniką, etniczne motywy spod znaku world music mieszają się z ostrym brzmieniem przesterowanych gitar, reggae i hip hop spotykają improwizowaną muzykę instrumentalną. Wszystko po to, aby oczarować, zaskoczyć i dostarczyć publiczności wielu niezapomnianych emocji.

W tym roku Lublin odwiedzą kolejni artyści, będący pionierami bądź liderami w swoich gatunkach i stylistykach. Jedną z gwiazd tegorocznej edycji będzie zjawiskowa i niezwykle spektakularna Shibusashirazu Orchestra. Ten ponad trzydziestoosobowy big band tworzy na scenie prawdziwie niepowtarzalne widowisko, łącząc elementy jazzu, rock’n’rolla, muzyki tanecznej i dopełniając to wszystko piękną scenografią i kostiumami. Ich koncerty to prawdziwa uczta dla zmysłów i szalona zabawa przez ponad 2 godziny. Na drugim biegunie stylistycznym znajduje się kolejna z gwiazd festiwalu – grupa Tortoise. Artyści z Chicago to w zgodnej opinii krytyków muzycznych jeden z najważniejszych zespołów post rockowych i instrumentalnych ostatnich 25 lat. Ich koncerty to również przeżycie z gatunku tych niepowtarzalnych. Znakomite brzmienie, wirtuozeria wykonania, śmiałe pomysły aranżacyjne i rozbudowane transowe kompozycje to po prostu światowa klasa. Kolejnym z headlinerów jest nowojorski kolektyw Easy Star All Stars. Znakiem firmowym amerykanów jest branie na warsztat wybranych albumów legend światowej muzyki takich jak Pink Floyd, Radiohead, The Beatles czy Michael Jackson. Ich reggae’owe i dubowe aranżacje znanych utworów podbiły serca słuchaczy na całym świecie. Koncertowo Easy Star All Stars to ogromny ładunek pozytywnej energii, radość z obcowania z żywą muzyką i świetny, naturalny  kontakt z publicznością.

Tradycją festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia jest przybliżanie działalności ciekawych wytwórni muzycznych. W tym roku swoją prezentację podczas imprezy będzie miał słynny niemiecki label Staubgold. Założona i dowodzona przez Markusa Detmera oficyna, to dziś uznana i doceniana marka na europejskim rynku muzyki alternatywnej. Staubgold zaczynał w latach 90 od wydawania głównie niemieckiej elektroniki i awangardy, by z biegiem lat rozszerzyć działalność na inne regiony świata oraz nowe gatunki i style muzyczne. W bogatym katalogu wytwórni możemy znaleźć tak wybitnych artystów jak choćby muzycy związani z kultową formacją Can, Faust, Klangwart czy Kammerflimmer Kollektief. Poza samym Markusem Detmerem (na festiwalu zaprezentuje obszerny, przekrojowy dj set Staubgold Special), pojawią się też dwa znakomite składy. Wspomniany już wcześniej Kammerflimmer Kollektief oraz trio Aksak, w składzie: Jaki Liebezeit, Holger Mertin i Jozef Suchy. Zwłaszcza obecność Liebezeita, uznawanego przez wielu za najlepszego perkusistę swojego pokolenia (współzałożyciel grupy Can czyli ojców krautrocka, przez lata współpracował z Chetem Bakerem, Brianem Eno, Eurythmics czy Depeche Mode) będzie jednym z najistotniejszych wydarzeń tegorocznych Innych Brzmień.

Domeną festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia jest też prezentacja najciekawszych zjawisk z obszaru kultury i sztuki krajów Partnerstwa Wschodniego. W tym roku wiodącą grupę stanowić będą artyści ukraińscy, którym poświęcony zostanie cykl Orient Station – Ukraina!

Program obfituje również w wydarzenia dla miłośników ambitnego kina, literatury i sztuki współczesnej. Natomiast najmłodsi będą mogli uczestniczyć w przygotowanych specjalnie z myślą o nich Małych Innych Brzmieniach, na które złoży się cykl warsztatów pokazujących najróżniejsze oblicza muzyki i pozwalający na niczym nieskrępowane zabawy dźwiękiem.

To jednak nie koniec niespodzianek, a lista headlinerów nie została wyczerpana! Organizatorzy będą informować o szczegółach już niebawem, sukcesywnie ogłaszając kolejnych artystów.

***

Wschód Kultury to projekt kulturalny integrujący środowiska artystyczne miast Polski Wschodniej (Białegostoku, Lublina i Rzeszowa) i artystów krajów Partnerstwa Wschodniego (Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy), realizowany przez Narodowe Centrum Kultury oraz trzy wspomniane miasta. Ideą projektu jest wspólne odkrywanie tego, co niepowtarzalne w każdej z kultur, a także wymiana doświadczeń artystycznych. Z biegiem czasu festiwal stał się pomostem włączającym naszych wschodnich partnerów w obieg kultury europejskiej. W 2016 roku Wschód Kultury będzie realizowany po raz czwarty. Przedsięwzięcie powstało dzięki zaangażowaniu środowisk twórczych, samorządów wschodniej Polski oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

O ARTYSTACH

Shibusashirazu Orchestra (Japonia)

 Shibusashirazu Orchestra 03  Shibusashirazu Orchestra 02  Shibusashirazu Orchestra 01

Zespół-zjawisko, w zasadzie ciężko ich zestawić z kimkolwiek, ponieważ nie ma dziś na świecie drugiej, takiej formacji. Ci pochodzący z Japonii artyści, to ponad trzydziestoosobowy big band, którego znakiem firmowym są  fenomenalne koncerty. Ich występy to unikalne i niezwykle żywiołowe połączenie ogromnego ładunku muzycznego, opartego na rozbudowanej, brassowej sekcji dętej, z elementami przedstawienia teatralnego czerpiącego zarówno z bogatej tradycji japońskiej, jak i z innych elementów kultury światowej. Całość to zjawiskowe połączenie jazzu, muzyki tanecznej, żywiołowego rock’n’rolla, a także feeria barw, kostiumów, scenografii, makijaży, ognia i innych elementów tego niezwykłego show. Ogromna orkiestra, elementy teatru butoh, efekty pirotechniczne, wielkie konstrukcje sceniczne, tancerze i mimowie, wreszcie humor, radość z obcowania z muzyką i ogromny ładunek pozytywnej energii. To jest właśnie Shibusashirazu Orchestra. Kto raz widział ich w akcji zapamięta ten koncert do końca życia.

Tortoise (USA)

Tortoise by Andrew Paynter 1 small Tortoise by Andrew Paynter 3 small Tortoise by Andrew Paynter 2 small

Artyści w zgodnej ocenie branży muzycznej uznawani za jednych z prekursorów post-rocka i sztandarowych przedstawicieli instrumentalnej alternatywy. Tortoise powstało w 1990 roku w Chicago i przez ponad 25 lat działania zapracowało na status formacji kultowej. Jako jedni z pierwszych zaczęli w świadomy i bardzo nowatorski sposób łączyć wpływy jazzu i muzyki elektronicznej z rockowym brzmieniem. Długie rozbudowane kompozycje oraz niesamowity,  transowy charakter ich koncertów szybko stały się wizytówką grupy. Z biegiem lat artyści nagrywali kolejne, za każdym razem zaskakujące albumy, nie stroniąc też od ciekawych kooperacji jak choćby z Chicago Underground czy B.P. Billy. Ich muzyka jest różnorodna i zmienna, nigdy jednak nie schodzi poniżej pewnego wysokiego poziomu. Tortoise na scenie to przede wszystkim brzmienie, niezwykła motoryka, ale też melodyjność, harmonia zderzająca się z awangardową improwizacją. Sztuka przez duże S.

Easy Star All Stars (USA)

Easy Star All Stars 01 OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kiedy w 1997 roku grupa nowojorskich artystów związanych z labelem Easy Star Records powoływała do życia nowy kolektyw, wiadome było, że zanosi się na coś niesamowitego. To co jednak stało się chwilę później, już po wydaniu albumu „Dub side of the moon”, czyli utrzymanego w stylistyce reggae-dub hołdu dla Pink Floyd, pokazało, że oto objawiła się nowa jakość na światowej scenie reggae. Płyta szybko uzyskała status kultowej i była grana oraz miksowana niemal we wszystkich zakątkach świata. Idąc za ciosem muzycy z Easy Star All Stars brali na warsztat kolejno twórczość: Radiohead, The Beatles czy Michaela Jacksona, za każdym razem zaskakując i zachwycając słuchaczy. Dziś ta barwna, energetyczna ekipa to kilkunastoosobowy kolektyw wymieniających się muzyków i wokalistów, dający niezapomniane show. Oryginalne aranżacje, niesamowity flow i radość z grania na żywo, wszystko to nieodmiennie łączy się z twórczością nowojorczyków. Ich koncerty udowadniają, że muzyka zawsze może zaskoczyć, a dobrze znane utwory mogą dostać kompletnie nowe życie.

Wytwórnia Staubgold:

 

Staubgold – niemiecka wytwórnia założona w 1998 roku przez Markusa Detmera. Ten znakomity muzyk i dziennikarz, zakładając swój label skupił się przede wszystkim na prezentowaniu elektronicznej i eksperymentalnej muzyki, zarówno z Niemiec, jak i z innych rejonów świata. Staubgold zaczynał swoją działalność w Kolonii, by po paru latach przenieść się do Berlina. Obecnie zaś stacjonuje we francuskim Perpignan.

Staubgold logo

Dziś wytwórnia Staubgold to uznana, klasowa marka na europejskim rynku muzyki niezależnej. Wydają lub wydawali w niej swoje albumy czołowi przedstawiciele awangardy jak choćby Jaki Liebezeit (perkusista legendarnej grupy Can), Faust, Kammerflimmer Kollektief, The Flying Lizard, Klangwart, Family Fodder i wielu innych.

„Music out of Place” – to główne motto i filozofia labelu, które doskonale współgra też z założeniami naszego festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival.

http://www.staubgold.com/

Artyści, reprezentujący wytwórnię Staubgold, którzy zaprezentują się w Lublinie w lipcu 2016 roku:

Aksak – Jaki Liebeziet/Holger Mertin/Jozef Suchy (Niemcy)

Jaki Liebeziet 01 Jaki Liebeziet 03 Jaki Liebeziet 02 ROBERT COYNE with JAKI LIEBEZEIT THE OBSCURE DEPARTMENT

Projekt narodził się ze spotkania dwóch wybitnych artystów reprezentujących różne pokolenia. Jaki Liebezeit należy do pokolenia starszego. Uznawany zgodnie za jednego z najlepszych perkusistów w historii muzyki, członek kultowej formacji Can (prekursorów krautrocka). Przez wiele lat koncertował na stałe z Chetem Bakerem. Współpracował także z Brianem Eno, Eurythmics oraz Depeche Mode (choćby przy kultowym albumie „Ultra”). Młodszy z muzyków to Holger Mertin – mistrz perkusjonaliów, przeszkadzajek i wszelkiego rodzaju bębnów. Używa też często gongów, cymbałów oraz różnych modulatorów tworząc całe, fascynujące struktury dźwięków. Do współpracy obaj panowie zaprosili jeszcze doskonałego gitarzystę Jozefa Suchego, co razem daje prawdziwie hipnotyczny efekt.

Kammerfliemmer Kollektief (Niemcy)

Kammerflimmer Kollektief 01 Kammerflimmer Kollektief 03 Kammerflimmer Kollektief 02 Kammerflimmer Kollektief 04

Znakomita formacja z Karlsruhe, łącząca we frapującą całość jazz, muzykę współczesną, elektronikę, ale też brzmienia rockowe czy noise. Niemieckie trio działa nieprzerwanie od 1996 roku a ich największą siłą są znakomite występy na żywo. Koncertowo Kammerflimmer Kollektief potrafi zaskoczyć i zachwycić największych koneserów.

Markus Detmer aka Monsieur Croque (Niemcy)

Markus Detmer 03 Markus Detmer 02 Markus Detmer 01

Artysta zaprezentuje podczas festiwalu przekrojowy set swojej wytwórni. Będzie więc można usłyszeć różne gatunki muzyczne i stylistyki – od awangardowej elektroniki aż po melodyjne world music. Poza tym, szef Staubgold udostępni festiwalowej widowni niepublikowane dotąd materiały i nagrania, co z pewnością będzie nie lada rarytasem dla fanów.

Więcej informacji na temat festiwalu: http://www.innebrzmienia.eu/ oraz na Facebooku

Organizatorzy:

logotypy

Źródło i foto: materiały prasowe ze strony www.innebrzmienia.eu

Baner w newsie 851×315

O Autorze

Ekonomistka z artystyczną duszą. Miłośniczka koncertów na żywo. Otwarta na wszelkie gatunki muzyczne i nowe brzmienia, jednak najbliższa sercu jest szeroko pojęta muzyka alternatywna i progresywna. Ponadto w duszy gra jej synth-pop oraz muzyczne lata 80-te i 90-te. Zakochana po uszy w Depeche Mode. Od muzyki oczekuje jednego - oddziaływania na emocje. W wolnych chwilach lubi haftować, a jak tylko ma możliwość wybiera się na spacery i wycieczki rowerowe z aparatem i słuchawkami na uszach.

Ostatnio dodane: