Ultimate magazine theme for WordPress.

Wystawa Księgi Pana Tadeusza5 min read

0
12 ksiąg poematu w 12 plakatach współczesnych twórców to punkt wyjścia do najnowszej wystawy czasowej w Muzeum Pana Tadeusza.

Księgi Pana Tadeusza
wystawa czasowa

5 kwietnia 2018–30 czerwca 2018
wernisaż: czwartek, 5 kwietnia 2018, godz. 18.00

Muzeum Pana Tadeusza
Rynek 6, Wrocław

wstęp wolny

Ilustracje do różnych wydań Pana Tadeusza Adama Mickiewicza są niezwykle cenną i interesującą spuścizną, która może wzbogacić odbiór dzieła. Historia wizualnych interpretacji poematu liczy już blisko 140 lat – od XIX-wiecznych prac Elwira Michała Andriollego po te najbardziej współczesne, powstałe dzięki projektowi realizowanemu przez dwanaście miesięcy ubiegłego roku z inicjatywy Muzeum Pana Tadeusza.

12 ksiąg poematu Adama Mickiewicza. 12 autorów wizualnych. Co miesiąc jedna odsłona – takim hasłem zapowiadaliśmy w 2017 roku nowe plakaty do kolejnych ksiąg Pana Tadeusza. Do udziału w projekcie muzeum zaprosiło artystów z różnych dziedzin sztuki i dizajnu, z których każdy korzysta z bardzo odmiennej estetyki. Obok ilustratorów i projektantów graficznych (Arobal, Paweł Janczarek, Jan Kallwejt, Tomasz Kaczkowski, Studio Fontarte), pojawili się fotografowie (Agata Kalinowska, Łukasz Rusznica, Anna Walterowicz, Karolina Zajączkowska, Marta Zdulska), a nawet tatuażysta Manio Lo i Mirella von Chrupek, artystka tworząca małe formy rzeźbiarskie. Każda z zaproszonych osób zmierzyła się z tekstem poematu na nowo. Jak przyznają sami artyści, często było to dla nich pierwsze zetknięcie się z dziełem Mickiewicza po „traumie” z liceum. I co najciekawsze, to ponowne czytanie „Pana Tadeusza” okazywało się nie tyle powrotem, ile niezwykle inspirującym odkrywaniem i to niekoniecznie tego, co powszechnie próbuje się przekazywać w szkole – opowiada kuratorka Beata Bartecka.

Wystawa Księgi Pana Tadeusza nie jest jedynie prezentacją wszystkich powstałych w 2017 roku plakatów. To podróż przez wizualny świat poematu od samego początku, czyli od najsłynniejszego wydania z ilustracjami: książki z 1881 roku, do której Andriolli wykonał aż 60 grafik. W kolejnych dekadach z epopeją mierzyli się tacy artyści jak chociażby Tadeusz Gronowski, Janusz Stanny czy Józef Wilkoń, zaś całkiem niedawno młode pokolenie rysowników (m.in. Ada Buchholc, Mariusz Libel czy Patryk Mogilnicki), którzy przygotowali plakaty dla Teatru Narodowego w Warszawie.

Najnowsza wystawa w Muzeum Pana Tadeusza poszerza tę listę o zupełnie nowe odczytania dzięki ilustracjom współczesnych twórców. W 2018 roku chcemy zabrać widzów w podróż, nie tylko prezentując historyczny rozwój języka wizualnego towarzyszącego Panu Tadeuszowi, ale także poszukując tropów i motywów, a może nawet i fetyszy kolejnych artystów, którzy na swój, często bardzo pokrętny sposób, tworzyli własną, alternatywną przestrzeń do odczytania tego dzieła. Czasami przestrzeń idylliczną i przepełnioną nostalgicznym klimatem, innym razem buzującą od krwi. A niekiedy intymną, sięgającą do najbardziej stłumionych emocji, które wydobywają się dzięki wersom Mickiewicza – dopowiada kuratorka.

Na wernisaż wystawy zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza w czwartek 5 kwietnia o godzinie 18.00. Ekspozycja będzie prezentowana do 30 czerwca 2018.

artyści: Arobal (Bartek Kociemba), Mirella von Chrupek, Paweł Janczarek, Tomasz Kaczkowski, Agata Kalinowska, Jan Kallwejt, Manio Lo (Mariusz Walterowicz), Łukasz Rusznica, Studio Fontarte, Anna Walterowicz, Karolina Zajączkowska, Marta Zdulska

kuratorka: Beata Bartecka
współpraca kuratorska: Katarzyna Roj
konsultacja: Anita Soroko

Program towarzyszący

czwartek, 5 kwietnia 2018 roku, godz. 18.00
Wernisaż wystawy

czwartek, 12 kwietnia 2018, godz. 17.00
Oprowadzanie kuratorskie
prowadzenie: Beata Bartecka, Katarzyna Roj

sobota, 14 kwietnia 2018, godz. 12.00
Z wizytą w Soplicowie – warsztaty rodzinne dla dzieci 5–12 lat
prowadzenie: Tomasz Broda

sobota, 21 kwietnia 2018, godz. 16.00
Pamiętnik Telimeny – warsztat artystyczny dla dorosłych
prowadzenie: studenci Mediacji Sztuki na ASP we Wrocławiu

czwartek, 10 maja 2018, godz. 17.00
Czytanie performatywne fragmentów Pana Tadeusza
czyta: Irena Rybicka

sobota, 12 maja 2018, godz. 12.00
Pracownia słowa i obrazu – warsztaty rodzinne dla dzieci 5–12 lat
prowadzenie: studenci Mediacji Sztuki na ASP we Wrocławiu

sobota–niedziela, 12–13 maja 2018, godz. 10.00
Kompozycje kwiatowe w przestrzeni i w rysunku – kurs dla dorosłych
prowadzenie: Arobal (Bartosz Kociemba)

niedziela, 13 maja 2018, godz. 12.00
Oprowadzanie kuratorskie
prowadzenie: Beata Bartecka, Katarzyna Roj

sobota, 19 maja 2018, godz. 17.00
Ilustracja książkowa dla początkujących – warsztaty dla dorosłych
prowadzenie: Anna Szejdewik (Coxie)
w ramach Nocy Muzeów

sobota, 9 czerwca 2018, godz. 12.00
Badacze świata – warsztaty rodzinne dla dzieci 5–12 lat
prowadzenie: Maria Marszałek, Adriana Myśliwiec

sobota, 9 czerwca 2018, godz. 16.00
Świat ilustracji do Pana Tadeusza – wykład
prowadzenie: Katarzyna Roj

Na warsztaty, wykład i oprowadzania wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Zapisy na warsztaty oraz możliwość rezerwacji wejściówek na wydarzenia: zapisy@ossolineum.pl.
Kurs dla dorosłych: karnet 100 zł, rezerwacja: zapisy@ossolineum.pl.


Muzeum Pana Tadeusza Zakładu Narodowego im. Ossolińskich

To unikalne, nowoczesne Muzeum opowiada o powstaniu i losach książki niezwykłej – być może ostatniej, której fragmenty na pamięć znają niemal wszyscy Polacy. Jedyny istniejący rękopis Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza w otoczeniu kilkuset autentycznych manuskryptów, starodruków, grafik, obrazów, rzeźb i przedmiotów codziennego użytku, a wszystko uzupełnione ponad setką aplikacji i prezentacji multimedialnych – to efektowne zaproszenie do rozmowy o polskiej kulturze i historii walki o niepodległą ojczyznę. Wystawy poświęcone „świadkom historii”: Janowi Nowakowi-Jeziorańskiemu i Władysławowi Bartoszewskiemu, a także bogaty program edukacyjny i artystyczny Muzeum poszerzają tę perspektywę i pozwalają na podjęcie realnego dialogu z najciekawszymi wątkami kultury współczesnej.

Muzeum znajduje się w jednym z najpiękniejszych mieszczańskich budynków Wrocławia – Kamienicy pod Złotym Słońcem.

Muzeum Pana Tadeusza
Zakładu Narodowego im. Ossolińskich
Kamienica Pod Złotym Słońcem
Rynek 6, 50–106 Wrocław

czynne: wtorek–niedziela 10.00–18.00

www.muzeumpanatadeusza.pl
www.facebook.com/panatadeusza
www.instagram.com/muzeumpanatadeusza