Bao – Fajerwerki

bao-fajerwerki-cover-art

 

Miały być fajerwerki. Lubię fajerwerki. Jest głośno. Jest kolorowo. Ludzie się cieszą, bo spędzają miło czas. Tylko trzeba uważać, bo taka zabawa może skończyć się dwojako. Niewypałem, albo poparzeniem lub trwałym kalectwem. Morał: łatwo można się do fajerwerków zniechęcić. Jednakże wszystko jest dla ludzi, tylko z głową.

Czworo przyjaciół miało marzenie. Grać muzykę. Tworzyć. Pisać. Śpiewać. Dzielić się swoją pasją z innymi. I to jest piękne. Szanuję takich ludzi, którzy uparcie dążą do wyznaczonego celu, spełniają swoje marzenia. Podziwiam Phedorę – za ich „House of Ink”, Organka – bo wcale nie jest taki „Głupi” i charyzmatycznego Piotra Ziołę.

A jak będzie z krakowskim zespołem Bao?

Właśnie ukazał się ich debiutancki album „Fajerwerki”, który póki co można nabyć na stronie zespołu (w wersji fizycznej) lub na Spotify, iTunes, Apple Music, Google Play, Amazon, Rhapsody, Tidal, Soundcloud, Bandcamp oraz Deezer.

Na swojej stronie chłopaki mówią o sobie, że grają mieszankę rocka, funku i popu.

Lubię eksperymenty (w kuchni, z narzeczoną,  w barze) więc dlaczego nie dać szansy poeksperymentować innym, w muzyce? Kilka razy odbiło mi się to już potężną czkawką, ale, jak to mówią „kto wybrzydza ten nie… ” słucha?

Let’s play.

Oficjalna tracklista zawiera 12 autorskich kawałków. W sam raz na debiut. Większość utworów jest po polsku, choć znalazły się i teksty w języku angielskim. Tekst cechują się pewną infantylnością, ale zrzucam to na karb debiutu i wierzę, że na kolejnych krążkach będzie lepiej.

Nie można chłopakom odmówić lekkości, zarówno w warstwie wokalnej, jak i instrumentalnej. Rzeczywiście mamy tutaj do czynienia z mieszanką pop i funku, ze szczyptą rocka i gitarowego grania w stylu ska. Jeśli do czegoś miałbym się przyczepić, to właśnie do zbytniego podobieństwa do takich zespołów, jak Strachy na lachy, Happysad czy Grabarza.

Bao intensywnie koncertuje od prawie dwóch lat, co się chwali.

Osobiście mocno trzymam za chłopaków kciuki, bo widzę w nich duży potencjał, żeby wstrząsnąć polskim rynkiem muzycznym, tak, jak zrobił to chociażby Organek. Życzę im tego z całego serca.

To jak to w końcu jest z tymi „Fajerwerkami” od Bao? Oceńcie sami. Dawkujcie z rozmiarem, żeby się nie zniechęcić.

 

 

 

Ps.

 

Ta recenzja miała wyglądać zupełnie inaczej, ale basista zespołu pewnie zupełnym przypadkiem wygląda jak Majami z „Pitbulla. Nowych porządków”, dlatego wolałem nie ryzykować i swoją opinię zachowam dla siebie.

 

Żartowałem.

Leave A Reply

Your email address will not be published.