Ultimate magazine theme for WordPress.

Fryderyki 2018: Lana Del Rey / Kasia Lins / Imagine Dragons / Krzysztof Napiórkowski / IAMX5 min read

0

W środę, 6 marca, ogłoszono nominacje do najważniejszych nagród w polskiej muzyce – Fryderyków. Wśród nominowanych znaleźli się:

MUZYKA ROZRYWKOWA:

 ALBUM ROKU ROCK (w tym hard, metal, punk) DR MISIO „Zmartwychwstaniemy”

Producent albumu: Kuba Galiński

ALBUM ROKU ELEKTRONIKA:

NATALIA NYKIEL

„Discordia”

Producent albumu: Michał FOX Król

ALBUM ROKU MUZYKA KORZENI (w tym blues, folk, country, muzyka świata, reggae)

KROKE „Traveller”

Producent albumu: KROKE & Dariusz Grela

TELEDYSK ROKU:

DR MISIO „Pismo”

Reżyser teledysku: Wojtek Smarzowski

MUZYKA JAZZOWA – ARTYSTA ROKU:

Maciej Obara

Piotr Orzechowski/Pianohooligan

Mateusz Smoczyński

MUZYKA JAZZOWA – ALBUM ROKU:

Maciej Obara Quartet – „Unloved” (ECM Records)

Mateusz Smoczyński Quintet – „Berek” (Universal Music Polska)

MUZYKA POWAŻNA:

NAJLEPSZY ALBUM POLSKI ZA GRANICĄ:

Rafał Blechacz – Johann Sebastian Bach (Deutsche Grammophon)

Krystian Zimerman – Franz Schubert – Piano Sonatas D 959 & D 960 (Deutsche Grammophon)

NAJWYBITNIEJSZE NAGRANIE MUZYKI POLSKIEJ:

Kwartet Śląski, Piotr Sałajczyk – „Mieczysław Wajnberg – String Quartet No. 7 & Piano Quintet” (CD Accord)

ALBUM ROKU MUZYKA WSPÓŁCZESNA:

Lutosławski Quartet – „2016” (NFM/CD Accord)

Łukasz Długosz, NFM Filharmonia Wrocławska pod dyrekcją Benjamina Shwartza – „Paweł Mykietyn” (NFM/CD Accord)

ALBUM ROKU MUZYKA KAMERALNA:

Kwartet Śląski, Piotr Sałajczyk – „Mieczysław Wajnberg – String Quartet No. 7 & Piano Quintet” (CD Accord)

ALBUM ROKU MUZYKA DAWNA:

Jarosław Thiel, Katarzyna Drogosz – „Ludwig van Beethoven – Sonaty wiolonczelowe” (NFM/CD Accord)

Aldona Bartnik, Agnieszka Ryman, Aleksandra Turalska, Matthew Venner, Piotr Łykowski, Piotr Olech, Maciej Gocman, Karol Kozłowski, Tomáš Lajtkep, Tomáš Král, Bogdan Makal, Jonathan Brown, Jerzy Butryn, Wrocław Baroque Ensemble pod kierownictwem Andrzeja Kosendiaka – „Marcin Mielczewski” (NFM/CD Accord)

Lana Del Rey śpiewa „You Must Love Me”

Piosenka skomponowana przez Andrew Lloyd Webbera do musicalu „Evita” brzmi jak stworzona dla Lany Del Rey. Singiel promuje wyjątkowe wydawnictwo „Unmasked: The Platinum Collection”, stworzone specjalnie z okazji 70. urodzin Andrew Lloyd Webbera. Płyta ukaże się 16 marca.

Zapraszamy do posłuchania utworu: https://alw.lnk.to/IG3

Kasia Lins wystąpiła w „Nowej Tonacji” i „Aksamicie”

Kasia Lins już dziś ponownie wystąpi jako support Jessie Ware. Koncert odbędzie się na warszawskim Torwarze. Wczoraj wokalistkę można było usłyszeć w Trójkowej audycji „Aksamit” Anny Gacek. Wokalistka zaśpiewała „Wiersz ostatni”,  po raz pierwszy na żywo, prosto z radiowego Studia A. Osieckiej, „Dawno” z Łukaszem Lachem, a także premierowo „Dzień” i niespodziankę – specjalnie na tę okazję zinterpretowany cover The Mamas & The Papas „California Dreamin’”.

Poruszający występ i wyjątkowy wywiad do odsłuchu tutaj: https://www.polskieradio.pl/9/5360/Artykul/2050697,Aksamit-5-marca-godz-2006

Zdjęcie zza kulis programu: https://www.facebook.com/annaagnieszkagacek/photos/a.829753207120476.1073741828.829719727123824/1585570111538778/?type=3&theater.

Kasię Lins można również oglądać w programie „Nowa Tonacja” na antenie CANAL+. W rozmowie z Gabi Drzewiecką autorka płyty „Wiersz ostatni” przyznaje, że inspirują ją filmy Davida Lyncha, teledyski Erykah Badu i Feist. W studiu CANAL+ Kasia zaśpiewała imienniczkę albumu, a także zaprezentowała niepublikowaną wcześniej wersję country utworu „Save Me Boy”. Premierowe odcinki „Nowej Tonacji” w każdy piątek w CANAL+.

Imagine Dragons: brak przyjaciół w szkole przyczyną brzmienia zespołu

Imagine Dragons sprzedało 12 milionów albumów i 35 milionów singli na całym świecie. Na koncertach muzycy tryskają energią, a Dan Reynolds jest wzorem charyzmatycznego lidera. Dlatego lekkim zaskoczeniem jest fakt, że w młodości muzyk miał ogromne problemy z nawiązywaniem kontaktów z ludźmi. – Kiedy byłem w szkole, miałem jednego przyjaciela. Nie chcę w ten sposób brać was na litość… Tak po prostu było. Miałem naprawdę trudny okres dojrzewania. Okropny trądzik, aparat ortodontyczny, brak przynależności do jakiejkolwiek grupy. Moim jedynym azylem była muzyka. Tak zaczęło się Imagine Dragons. Może to brzmi jak banał, ale długo byłem odludkiem. Przez 15 lat miałem mentalność nastolatka. To właśnie dlatego nasza muzyka jest taka wściekła, przerysowana, dramatyczna, prawie jak narzekający na wszystko dookoła chłopak w okresie dojrzewania – opowiada Reynolds w rozmowie z NME. Cały tekst jest tutaj: http://www.nme.com/features/imagine-dragons-thunder-2250378

Posłuchaj utworu „Next to Me” i płyty „Evolve”: http://smarturl.it/NextToMeID

„Nie wiemy nic o sobie” – nowa kompozycja Krzysztofa Napiórkowskiego

W radiu można usłyszeć już „Nie wiemy nic o sobie” – singiel promujący najnowszy album Krzysztofa Napiórkowskiego, „Semi Electric”. Na płycie znajdziemy prawie 50 minut muzyki podzielonej na 13 utworów – w większości do tekstów lidera, ale pojawiają się także trzy zjawiskowe poematy Dylana Thomasa w przekładzie Stanisława Barańczaka, a także jeden wiersz Bolesława Leśmiana i tekst Joanny Kondrat. „Semi Electric” to pierwsza tak elektryczna płyta Krzysztofa Napiórkowskiego. Zaskakuje świeżością, pomysłowością i znakomitymi utworami z pogranicza różnych stylistyk i konwencji. Premierę zaplanowano na 30 marca.

Posłuchaj utworu „Nie wiemy nic o sobie”: https://UmusicPL.lnk.to/4NB8W

Shawn Mendes najlepszym wokalistą

Shawn Mendes pokonał Eda Sheerana, Liama Payne’a, Nialla Horana oraz Justina Biebera w wyścigu o tytuł najlepszego wokalisty podczas ceremonii The Global Awards, gdzie statuetki przyznają brytyjskie stacje radiowe. Przemowa Mendesa była dość nietypowa – polecamy sprawdzić osobiście: https://twitter.com/CapitalOfficial/status/969330970510860289

IAMX – nowy teledysk z udziałem Kat Von D

Wizualny i muzyczny prowokator IAMX (Chris Corner) prezentuje teledysk do utworu „Stardust”, promującego najnowszą płytę „Alive in New Light”.

ZOBACZ TELEDYSK: http://bit.ly/2Foyo4p
„STARDUST”@ SPOTIFY: http://spoti.fi/2HY9GWT

Wideo powstało w Los Angeles i zostało osobiście wyreżyserowane przez Cornera. W klipie pojawia się gwiazda tatuażu i modelka alternatywna – Kat Von D, która również śpiewa w utworze, a także muzycy z koncertowego składu IAMX. Prowokacyjna stylizacja i kostiumy, jakie pojawiły się w teledysku wpłynęły też w dużej mierze na stronę wizualną trasy koncertowej IAMX. Przypominamy, że zespół już 23 marca (piątek) wystąpi w warszawskim klubie Progresja.