Inne światy, inne słońca

Cyclical Dreams to niezależna argentyńska wytwórnia specjalizująca się w muzyce elektronicznej. Odnajdziemy tu artystów raczej mało znanych (są drobne wyjątki, np. Ken Martin), którzy jednak mogą pozytywnie zaskoczyć niejednego słuchacza swoją twórczością. 

Jednym z zespołów, który może dostarczyć szczególnie dużo niecodziennych doznań jest hiszpańska grupa Somnium Plane Music w składzie: Manuel Jesús Rodriguez, Guzmán Concejo i Angel Luis Martinez. Muzycy posługują się instrumentami nie tylko obecnej generacji ale też starszymi (w tym samodzielnie zaprojektowanymi) urządzeniami. Artyści nie ukrywają że inspirują się twórczością takich artystów jak: Jarre, Vangelis, Pink Floyd, Hans Zimmer, Tangerine Dream, Ennio Morricone, Mike Oldfield, Kitaro, Neuronium. Płyta pn. Otros mundos, otros soles (Inne światy, inne słońca) jest tych inspiracji wyraźnym odbiciem.

Nie powinno być zaskoczeniem, że kompozycje zgromadzone w omawianym materiale są bogate w różnorodne barwy. Barwy w przeważającej liczbie przyjemne dla ucha, relaksujące, ilustrujące, nierzadko zaskakujące, upstrzone niespodziewanymi efektami przestrzennymi (niektóre dźwięki pojawiają się tylko w jednym z kanałów, co potęguje wrażenie przestrzeni). Takie nagromadzenie dźwięków może to być przytłaczające… ale sprzyja też uzyskaniu efektu zamierzonego przez artystów. Jakiego efektu? Według nich muzyka jest pojęciem wykraczającym poza zmysł słuchu. Ma wywoływać u słuchacza różnorodne i intensywne doznania. Ma stanowić nie tylko tło dźwiękowe ale też wizualne, zachęcające do wyobrażenia sobie osobistych „innych światów”. Otros mundos, otros soles spełnia te założenia z  nawiązką. Kompozycje prezentowane przez zespół nie zawsze są stricte elektroniczne w swej wymowie (instrumentarium jest w pełni elektroniczne). Bliższe są stylistyce kojarzonej z muzyką filmową, choć niejeden słuchacz wyłapie odwołania do wielu innych nurtów (choćby space-rocka). Nie ma to jednak większego znaczenia. Cel został osiągnięty. Wyobraźnia jest odpowiednio pobudzona i w określonych warunkach może płatać ciekawe wizualno-sluchowe figle.

 

Grzegorz Cezary Skwarliński ©

 

P.S.

Materiał nie należy do nowości. Pierwotnie został wydany w 2001. Jednakże w kwietniu 2022 ukazało się na Bandcampie jego wznowienie. Moim zdaniem bardzo dobrze, że tak się stało.

 

Somnium Plane Music Otros mundos, otros soles [CYD 0051] 

2001, Bandcamp  8.04.2022

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.